Başsavcılık, Amirallerin beraat kararlarına itiraz edecek

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 103 emekli amiralin Montrö duyurusuna imza attıkları gerekçesiyle yargılandıkları davada verilen bazı beraat kararlarına, Ankara Bölge Adliye Mahkemesinde itiraz edecek.

featured

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada, eski Deniz Kuvvetleri Komutanları Bülent Bostanoğlu, Eşref Oğuz Yiğit ve Murat Bilgel’in de aralarında bulunduğu 103 sanık, “devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” suçundan beraat etti.

AA’nın aktardığına göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kararı istinafa taşıyacak.

Başsavcılık, esas hakkında mütalaada cezalandırılması talep edilen sanıklar Alper Çetin Tezeren, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Arif Vehbi Alpman, Ergün Mengi, Işık Biren, İlker Güven, Mustafa Özbey, Namık Kemal Çalışkan, Osman Metin Açımuz, Ramazan Cem Gürdeniz ve Türker Ertürk yönünde beraat kararının bozulmasını talep edecek.

Mütalaada, söz konusu isimlerin, “seçilmiş hükümeti hedef aldıkları ve muvazzaf askeri personel ile toplumun muhalif kesimlerini birlikte harekete geçirmek için anlaştıkları” öne sürülmüştü.

İDDİANAME

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 Nisan 2021’de, bazı emekli amirallerin Montrö ve cübbeli amiral konusunda imzaladıkları duyuruya ilişkin soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık, 6 Aralık 2021’de 103 sanık hakkında “devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” suçundan 3’er yıldan 12’şer yıla kadar hapis cezası talebiyle iddianame düzenlemişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Montrö duyurusuna imza atan Amirallere beraat

Başsavcılık, Amirallerin beraat kararlarına itiraz edecek

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    şaşırmadım.ceza isteyen orda bırakmaz.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!