Batı destekli Hong Konglulardan vahşi eylem: Benzin döküp ateşe verdiler

Çin'e bağlı Hong Kong'da ABD bayrağı taşıyan eylemciler Çin yanlısı olarak gördüklerine saldırmaya devam ediyor. Son olarak eylemcilere karşı çıkan bir Hong Konglu benzin dökülerek vahşice yakıldı.

Hong Kong’da ABD ve İngiltere yanlısı eylemciler, Çin yanlısı olduğunu tespit ettikleri bir kişiyi üzerine benzin döküp yaktı. Yanan adam ise hastaneye götürülerek tedavi altına alındı.
ABD’nin ülkelerine askeri müdahalede bulunmasını isteyen eylemciler Çin karşıtı şiddet eylemlerine devam ediyor.

Nisan ayından bu yana devam eden eylemlerde göstericilerle güvenlik kuvvetleri arasında yaşanan çatışmaların yanı sıra göstericiler ile anavatan Çin yanlısı Hong Konglular arasında yaşanan çatışmalarda da artış yaşandı.

Çin yönetiminden ayrılmayı ve İngiliz yönetimine geçmeyi savunan eylemciler, şiddet eylemlerini artırdı.

Son olarak ise, Hong Kong’un Ma On Shan bölgesinde yaşanan eylemlerde, göstericiler tarafından Çin yanlısı olduğu bilinen bir Hong Konglu ateşe verildi.

Yayınlanan videoda, saldırıya uğrayan kişinin isyancılarla tartıştığı ve “Hepimiz Çinliyiz” dediği görülüyor. O sırada isyancılardan biri, Hong Konglu vatandaşın üzerine yanıcı bir madde dökerek ateşe veriyor.

Çevredekiler tarafından söndürülen adamın Prince of Wales hastanesinde tedavi altına alındığı öğrenildi.

HONG KONG’UN STATÜSÜ

Hong Kong, 1898’de imzalanan “kira sözleşmesiyle” uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997’de Çin’e devredilmişti. İmzalanan ortak deklarasyon çerçevesinde Hong Kong’a, 2047 yılına kadar Çin’e sadece dış politika ve savunma gibi alanlarda bağlı kalarak “tek ülke, iki sistem” politikasıyla idari bağımsızlığını ve yapısını koruma hakkı tanınmıştı.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Mart 2017’de yapılan başyönetici seçiminden zaferle çıkan Carrie Lam, Temmuz 2017’de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in huzurunda Pekin merkezi hükümeti ve Hong Kong halkına bağlılık yemini ederek görevi selefi Leung Chun-ying’den devralmıştı.