Bayraktar kardeşler: Moskova bize ne kadar para teklif ederse etsin onlara satış yapmayız

Ukrayna'ya İHA satan Selçuk ve Haluk Bayraktar kardeşler açıklamalarda bulundu. Haluk Bayraktar, "Moskova bize ne kadar para teklif ederse etsin onlara satış yapmayız. Şu anda tüm desteğimiz Ukrayna'ya çünkü haksız, saldırgan ve savunulamaz bir saldırıyla karşı karşıyalar. Ukrayna ile işbirliğimize hiçbir şey gölge düşüremez, ne kadar para teklif ederlerse etsinler" dedi.

featured

BBC’den Dzhafer Umerov ve Tatiana Yanutsevich’le görüşme yapan Bayraktar kardeşler, “Bizim Ukrayna ile işbirliğimize hiçbir şey gölge düşüremez” diye konuştu. Bayraktar kardeşlerle İstanbul’un uzak bir mahallesindeki ofislerinde buluşan gazeteciler ofisi, “Bina ve çevresi dünya çapında savaşların karakterini değiştiren askeri amaçlı drone’lar yapan bir şirketten çok bir Batı üniversitesinin kampüsünü andırıyor” diye anlattı.

Haberde Selçuk Bayraktar’ın Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesini ‘haksız ve hukuksuz bir savaş’ diye tanımladığı belirtildi. Bayraktar kardeşlerin Ukrayna’yı açıkça desteklediği aktarılan haberden bazı bölümler şöyle:

‘UKRAYNALILAR ONURLU BİR HALK’

“Bayraktar’ın Ukraynalılar için bir özgürlük simgesi haline gelmesinin nasıl hissettirdiğini sorduğumuzda ise Haluk, geliştirdikleri teknolojinin Ukrayna’nın bağımsızlık mücadelesine destek olmasından gurur duyduğunu söylüyor.

Haluk Ukrayna’nın özgür bir dünya için savaştığını belirtirken Selçuk ise Rus işgalini “haksız ve yasa dışı” olarak niteliyor, Ukraynalıların onurlu bir halk olduğunu ekliyor.

İHA’ların ne zaman, nerede kullanılacağına karar verenin Ukrayna ordusu olduğunu belirten Haluk, “Bizim sistemlerimiz Rus hava savunma sistemlerini ve zırhlılarını yok ettiği için Rus medyasında bizi karalayan pek çok yazı çıkıyor. Ama nihayetinde biz teknoloji sağlayan bir şirketiz” diyor.

‘BİZİM İŞİMİZİN TEMELİ HİÇBİR ZAMAN PARA VE MADDİYAT OLMADI’

“Moskova size büyük paralar teklif ederse onlara da Bayraktar satar mısınız?” diye soruyoruz. “Bizim işimizin temeli hiçbir zaman para ve maddiyat olmadı” diyor ve ekliyor: “Ukrayna ile dostluk ve işbirliğimiz eskiye gidiyor. Gerçek şu ki Moskova bize ne kadar para teklif ederse etsin onlara satış yapmayız.

Şu anda tüm desteğimiz Ukrayna’ya çünkü haksız, saldırgan ve savunulamaz bir saldırıyla karşı karşıyalar. Bizim Ukrayna ile işbirliğimize hiçbir şey gölge düşüremez, ne kadar para teklif ederlerse etsinler.”

“BİZİM POZİSYONUMUZ NET”

Söyleşimizin olduğu gün Putin’in Erdoğan’a, Türkiye’den İHA satın almak istediğini söylediğine dair haberler basında yer almıştı. Şirketin basın birimi, Haluk Bayraktar’a söyleşide ‘Putin’ dememe, onun yerine Rusya’dan bahsetme tavsiyesi verdi.

Selçuk Bayraktar ise bunun devletin karar vereceği bir konu olduğunu söyleyerek yorum yapmaktan kaçındı. Fakat Haluk Bayraktar’ın söyledikleri, en azından Ukrayna’nın işgali sürerken Rusya ile işbirliği olmayacağını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Hangi ülkelere satış yapılacağına nasıl karar verdiklerini sorduğumuzda ise Haluk Bayraktar, devletle ortak karar verdiklerini söylüyor. Fakat son kararı Ankara alıyor gibi gözüküyor. Buna jeopolitik çıkarlarına göre karar veriyor.

Moskova’nın İran yapımı Şahit 129 modeline ilgi duyduğu da biliniyor. Selçuk Bayraktar, bu modelin teknik özelliklerini bilmediğini söylerken Bayraktar’ın sınıfının en iyisi olduğunu vurguluyor: “Kendisini savaşta böylesine kanıtlamış başka bir İHA yok.”

 

Bayraktar kardeşler: Moskova bize ne kadar para teklif ederse etsin onlara satış yapmayız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 1 ay önce

  Biz de Türk halkına soralım: Bayraktarın Etniki Eteryanın Yunanistan’daki Türkleri katledişini öven Zelenskiye Siha bağışlamasına ama ABD hava saldırısına karşı bize S400 satan Rusyaya Siha satmamasına ne dersiniz? Türkiyede Kürdistan isteyen ABD’nin kuklası Ukrayna hükümetini desteklemek görevimizmidir? Talat veya Akıncı KKTCyi Yunanistan’a teslimetseydi de Türkiye buna karşı harekat yapsaydı aynı mantığınla buna haksız, saldırgan ve savunulamaz bir saldırı mı diyecektin Bayraktar?

 2. 1 ay önce

  Bir silah üreticisi için çok büyük bir stratejik hata.Dünya konjüktürü sürekli değişir.Bugün haklı görülen Ukrayna bir anda çok büyük bir haksızlık yapabilir.Mesela bir Nükleer santralı patlatıp topu Ruslara atarken yakalanabilir.O zaman ne olacak?Yada dünyanın başka bir yerinde başka bir ülkede böyle bir durum olabilir.Bazen iş hayatında ketum olmak kişisel düşüncelerini kendine saklamak çok önem kazanır.Tecrübesizliklerine bağlıyorum bunu.

 3. 1 ay önce

  Ülkenin menfaatleri önemli olmalı ve bunun böyle olmasını istiyorlarsa öyle davranılmalı. Bir gün rüzgar tersine dönebilir

  Cevapla
 4. 1 ay önce

  İlim yayma cemiyeti kalıntılarının yan etkisidir Rus düşmanlığı …

  İyi mühendisin ,girişimcin ama siyaset bilgin sıfır

 5. 1 ay önce

  PR haberleri. Rusya ne yapsin sizin dronelari. S-400’leri patagonya mi uretiyor. Su iktidar degissin, kac para aldiginiz ne urettiginiz ortaya cikar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!