Millet bahçesi için deniz dolduruluyor… Belediye başkanı ‘masum proje’ dedi

Rize’de havalimanı, şehir hastanesi ve lojistik liman gibi projelerinin ardından, şimdi de deniz dolgusu yapılarak 600 dönüm alana millet bahçesi inşa edilecek. Konuya ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Rahmi Metin, "Çevrecilik açısından en masum dolgu olacak proje ile insanlar, beton yığınından kurtulup yeşil alanlarda dolaşabilecek" dedi.

featured

Kentte havalimanı, şehir hastanesi ve lojistik liman projelerinden sonra millet bahçesi de deniz dolgusu üzerine inşa edilecek. Millet bahçesi; 250 dönümü daha önce doldurulan, 350 dönüm daha ilave edilerek 600 dönüm alana inşa edilecek.

Bilim ve engelsiz yaşam merkezi, kent müzesi, sosyal donatı alanları, spor tesisleri, kafeler ve yürüyüş yollarından oluşacak millet bahçesi projesi 1 yılda tamamlanacak.

Millet bahçesinin 2 kilometre uzunluğundaki kordonu da denize sıfır noktada olacak. Projenin Karadeniz’in hırçın dalgalarından korunması için 4 metre yükseltilen dolgu alanı önüne dalga kıranlar yerleştirilecek.

CANLILARIN YAŞAMA ORTAMINI ALTÜST EDİYOR

Denize dolgu yapmak, kıyı erozyonunu tetikliyor, kıyıya özgü canlıların yaşama ortamını altüst ediyor, deniz suyunun kimyasal/ fiziksel özelliklerini bozuyor. Deniz suyunun kendi kendini yenileme, devşirme mekanizmalarını harap ediyor. Deniz dolgusunun, doğaya verdiği zarar bilinse de Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, söz konusu projeyi ‘çevrecilik açısından en masum dolgu’ olarak değerlendirdi.

‘ÇEVRECİLİK AÇISINDAN EN MASUM DOLGU’

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, kentte arazi kıtlığından dolayı 1970’li yıllardan itibaren denizin kısım kısım doldurulduğunu belirterek “Millet bahçesi olacağı için çevrecilik açısından en masum dolgu olacak proje ile insanlar beton yığınından kurtulup, yeşil alanlarda dolaşabilecek. En önemlisi de denize sıfır olması yani denizimizin burada önünde taş yok. Adeta insanlar boğazdaki kordonda yürür gibi 2 kilometrelik hatta denize sıfır yürümüş olacaklar. Bu şekilde bu rekreasyon alanları vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş olacak” diye konuştu.

‘BURADA BİZİ TEDİRGİN EDEN KONU FIRTINA’

Karadeniz’in şiddetli dalgalarına karşı önlem alındığını da belirten Metin, “Burada bizi tedirgin eden konu fırtına geldiğinde dalgaların dolguyu tahrip etmesi. Rize limanı mendireği belli bir yere kadar bu dolguyu koruyor. Dalganın deniz altındaki kısmını engellemek için yaptığımız 4 metre yüksekliğindeki betonarmenin önünde, denizden 4 metre altında 20-30 metre ileri kadar giden dalgakıran yapılacak. 600 dönümün üzerinde bir alana millet bahçemizi yapacağız. İçerisinde cami, bilim merkezi, kent müzesi, engelsiz yaşam merkezi, sosyal donatı alanları, kafeteryalar, bisiklet ve yürüyüş yolları, spor tesisleri olacak. 600 dönümlük alanın yaklaşık 50 dönümü kapalı alan olacak; gerisi tamamı ile yeşil alan kalacak” dedi.

Millet bahçesi için deniz dolduruluyor… Belediye başkanı ‘masum proje’ dedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!