Belediye çalışanları maaş uçurumuna isyan etti… ‘1 kadrolu işçi, kaç taşeron eder?’

CHP'li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, kadrolu işçilere yüzde 100 zam yapıldığını duyurdu. Böylece belediyede çalışan kadrolu işçilerin maaşı 35 bin liraya yükseldi. Ancak yüzde 40'a yakın zam alan taşeron işçilerin maaşı 22 bin lirada kaldı. Maaş farkındaki uçuruma isyan eden işçiler, "1 kadrolu işçi, kaç taşeron eder?" diye sordu.

featured

MERVE DUMAN / VERYANSIN TV

Türkiye, depremi konuşurken CHP’li Mudanya Belediyesi kent genelinde yapılan kaçak ve imara aykırı yapılarla ilgili mücadelesini aralıksız olarak sürdürdüğünü iddia etse de gerçeğin bambaşka olduğu ortaya çıkmıştı.

4 Aralık’ta meydana gelen merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5,1 büyüklüğündeki depremin ardından tedbir amaçlı boşaltıldığı açıklanan binada hâlâ çalışanların olduğu belirlenmişti. Belediyenin diğer çalışanları da hasarlı olduğu düşünülen binadan çıkartılıp yine riskli bir yapı olan Mudanya Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi’ne gönderilmişti.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, deprem sonrası kendi makamını 2 katlı Mudanya İlçe Zabıta binasına taşıtmıştı. Türkyılmaz’ın “ölümüne mesai” anlayışı işçilerin tepkisini çekmişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Ölümüne mesai… Belediye başkanı kendi makamını taşıdı, çalışanlar riskli binada kaldı!

KADROLU İŞÇİLERE YÜZDE 100 ZAM

Son olarak Türkyılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla kadrolu işçilere yüzde 100 zam yapıldığını duyurdu. Türkyılmaz, “Kadrolu işçilerimize yüzde 100 zam” başlığıyla yaptığı paylaşımda “Belediyemiz ile Genel-İş Sendikası arasında 2024 yılını kapsayacak Toplu İş Sözleşmesi’ni imzaladık. Artan enflasyon karşısında işçilerimizin haklarını gözeterek, maaşlarına yüzde 100 oranında zam yaptık. En düşük kadrolu işçi maaşımız ise 35 bin lira oldu. Yeni sözleşmemiz herkese hayırlı uğurlu olsun. Emeğin yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

‘TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞI 4 KEZ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA BIRAKILDI’

Veryansın TV’ye konuşan işçiler, Türkyılmaz’ın, başkanlık koltuğuna oturduğu ilk andan itibaren, taşeron işçi sistemine karşı olduğunu beyan ettiğini ve taşeron işçiler ile kadrolu işçilerin maaşları arasındaki uçurumu kapatacağını söylediğini belirtip duruma tepki gösterdi.

Türkyılmaz’ın her sene yaptığı personel toplantılarında taşeron işçilere umut verdiğini söyleyen işçiler, 10 senelik belediye başkanlığı dönemi boyunca, 4 kez taşeron işçilerin maaşının asgari ücretin altında bırakılıp mecburi iyileştirmeler ile asgari ücretin biraz üzerine çıkartıldığını kaydetti. Bu süreçte, kadrolu işçilerin maaşı, taşeron işçilerin maaşının 2 ile 2.5 katıydı.

10 KATA KADAR ÇIKAN ‘SOSYAL HAK’ UÇURUMU

Ancak eşitsizlik bununla da bitmiyor. Taşeron işçilerin maaşına “sosyal haklar” adı altında verilen maaş farkları da dahilken; kadrolu işçilerin 2 kat fazla olan maaşlarına sosyal haklar ayrıca ekleniyor.

Mudanya Belediyesi’nde çalışan üniversite mezunu çalışanlar ile ilkokul mezunu işçilerin maaşı arasındaki uçurum da dikkat çekiyor. Yani belediyede çalışan, üniversite mezunu, yabancı dil bilen bir işçi 15.600 TL-16.000 TL maaş alırken, ilkokul mezunu bir kadrolu çaycı 35 bin TL’ye kadar para alabiliyor.

BELEDİYEDE YEMEK YİYEN İŞÇİ BORÇLU ÇIKIYOR

Belediyenin işçilere verdiği sosyal haklar da kalem başına 10 kata kadar çıkıyor. Örneğin çocuk parası taşeron işçide 50 TL iken kadrolu işçilerde bunun üç katı. Kadrolu işçilerin Kurban Bayramı’nda aldığı destek ise, taşeron işçilerinkinin 10 katı.

Belediyenin kendi tesisinde bile tabldot yemek 65 TL iken, taşerona verilen yemek parası net 45 TL. Ortalama bir çorbanın 100 lira olduğu Mudanya’da, personel kendi tesisinde bile borçlanarak yemek yiyor.

‘1 KADROLU İŞÇİ, KAÇ TAŞERON EDER?’

Mudanya’da kiraların ortalama 15 bin lira olduğunu söyleyen işçiler, belediyede taşeron işçiye 15 bin 600 TL maaş verilmesine de tepki gösterdi.

Türkyılmaz’ın sosyal medya hesabından duyurduğu kadrolu işçilere yüzde 100 zamma tepki gösteren işçiler, “Taşeronla, kadrolu işçi arasındaki fark 3 katına çıktı” dedi. 18 Ocak’ta gerçekleştirilen görüşmenin ardından taşeron işçi maaşının 22 bin liraya çıktığını söyleyen işçiler, “Yine kadrolu işçiler ile arasındaki fark yarısı olacak. Taşeron işçiler yine yoksulluğa, borçlanmaya mahkum edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Eşitsizliğe tepki gösteren işçiler, “1 kadrolu işçi, kaç taşeron eder?” diye sordu.

MEMLEKET PARTİSİ’NDEN TEPKİ GELDİ

Yaşanan eşitsizliğe Memleket Partisi Mudanya Belediye Meclis Üyesi Mehmet Er’den tepki geldi.

Er, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Algı belediyeciliğinin sembol ismi Mudanya Belediye Başkanı, kadrolu belediye işçilerinin maaşına %100 zam yaparak 35 bin TL’ye çıkartmış. Emekçilerin hakkıdır ve hatta azdır bile… Ancak şimdi algıların efendisine soralım; Belediye personelinden kaç kişi kadrolu işçi? Cevabı sadece 65 kişi… Peki Mudanya Belediyesi Personel A.Ş. (MUDBEL) bünyesindeki işçi sayısı kaç? Tam 490!

Belediyenin asıl iş yükünü çeken MUDBEL personelinin maaşı ise son 6 aylık enflasyon oranı + 2 puan artacak. Yani %37,6 + 2 = %39,6 zam alacaklar. Maaşları yaklaşık 22 bin TL olacak. Üstelik kadrolu işçilerle bağlı oldukları sendika da aynı!!! Hani nerede 35 bin? Tüm belediye emekçilerimiz için eşit işe eşit ücret istiyoruz!

Lafa gelince emekçiden, halkçılıktan bahseden çakma sosyal demokrat başkan, iş icraata gelince algı siyasetine sığınıyor. ‘Hoca verir talkımı, kendi yutar salkımı’ demişler. Sana bir önerim var; MUDBEL emekçilerinin en düşük maaşı, başkanlık maaşının haricinde senin iki belediye şirketinden her ay aldığın huzur hakkı maaşlarının toplamı kadar olsun!”

Belediye çalışanları maaş uçurumuna isyan etti… ‘1 kadrolu işçi, kaç taşeron eder?’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!