Beşi de Van’da bulundu: Bu tavşanların hepsi ‘kırmızı’ listede

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin (IUCN) kırmızı listesindeki 'Arap tavşanları'dan beşi, Van'ın Edremit ilçesinde, bitkin halde bulundu.

featured

Van’ın Edremit ilçesinde, bitkin bulunan 5 yavru ‘Arap tavşanı’, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde özel bakıma alındı.

Edremit ilçesinde anneleri öldüğü için beslenemeyen ve bitkin haldeyken vatandaşlar tarafından bulunan 5 Arap tavşanı yavrusu, Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Görevliler tarafından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Merkezine getirilen tavşanlar, burada uygulanan tedaviyle hayata tutundu.

Uygun yiyeceklerle beslenmeleri sağlanan, belli saatlerde de merkez bahçesine çıkarılan tavşan yavruları, tedavilerinin ardından doğal yaşam alanlarına bırakılacak.
Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, Van Gölü Havzası`nda sulak alanların varlığı ve insan baskısının az olmasına bağlı olarak Arap tavşanı sayısında artış yaşandığını söyledi.
Son zamanlarda nesli tükenmekte olan birçok hayvanı tedavi ettiklerini belirten Aslan, şunları kaydetti: “Bu tavşanlar farklı tür oldukları için dikkat çekiyor. Kulakları tavşana, arka ayakları kanguruya, gövdesi de fareye benziyor. Genellikle gece besleniyor. Bu nedenle insanlarla teması olmuyor. İnsan baskısı azaldığı için sayılarında artış olduğunu gözlemliyoruz. Nesli tükenmekte olan türler arasında. Burada kreş hizmeti veriyoruz. Geldiklerinde bitkin haldeydiler. Araştırmalardan sonra yoğun bakımda bir bebek gibi besledik. Yaşadıkları ortamı sağladık. Özel sıvılarla besledik. Katı yemeğe geçtiler. İlerleyen günlerde doğal ortamlarına salacağız.”

Beşi de Van’da bulundu: Bu tavşanların hepsi ‘kırmızı’ listede

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Arap tavşanı kayseri erkilet bölgesinde oldukça vardı o bölgede o kadar çok tilki popülasyunu oldu ki hayvanları tekrar tükettiler artık her geçişi de 1 – 2 tane ancak görür oldum oysa onlarca vardı buna çare lazım tilkiye çözüm bulunmalı

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!