Beyaz Saray: Türkiye’nin konumunu netleştirmeye çalışıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili olumlu bir düşünce içerisinde değiliz' açıklamalarının ardından Beyaz Saray'dan açıklama geldi.

featured

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olma ihtimali son günlerde daha sesli bir şekilde dillendirilmeye başlandı. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakan Sanna Marin, dün ülkelerinin gecikmeden NATO üyeliğine başvurması gerektiğini söyledi. Bu gelişmenin ardından NATO’ya ilişkin bir açıklama da İsveç’ten geldi. İsveç Meclisi’nden yapılan açıklamada “İsveç’in NATO üyeliği Kuzey Avrupa’da çatışma riskini azaltacaktır” denildi.

ERDOĞAN: OLUMLU BİR DÜŞÜNCE İÇERİSİNDE DEĞİLİZ

Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde de bu konu vardı. Finlandiya ve İsveç’in NATO adımına olumsuz yaklaştıklarını belirten Erdoğan, “İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Daha önce Yunanistan’la ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptı bizden önceki yönetimler. Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı NATO’yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKP-C’si İsveç’te, Hollanda’da yuvalanmış durumda. Hatta parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu konuda bizim olumlu bakmamız mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünyada ve İskandinav basınında büyük yankı uyandıran bu açıklamaları sonrası Beyaz Saray’dan açıklama geldi. Psaki, Beyaz Saray’daki günlük basın toplantısında, Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

“Türkiye’nin bu konudaki konumunu netleştirmeye çalışıyoruz.” ifadesini kullanan Psaki, birçok NATO ülkesinin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik sürecine desteğini açıkladığını anımsattı. Psaki, “Türkiye ve atadığı temsilciler ile çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

thumbnail
İlgili haber

Hasan Ünal: NATO’ya girişlerine hiç sorun yokmuş gibi izin verirsek yanlış yaparız

thumbnail
İlgili haber

Cem Gürdeniz’den ‘evet demeyin’ çağrısı… ‘Üç temel kriz var’

Beyaz Saray: Türkiye’nin konumunu netleştirmeye çalışıyoruz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 ay önce

    Netleştireceğinizden hiç şüphem yok, benim umudum Macaristan.

  2. 1 ay önce

    NATO aynı pkk gibi bir terör örgütüdür ülkemize gram faydası yoktur aksine zararı vardır

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!