Biden, Alman Başbakana Çin görüşmesini sordu

Almanya Başbakanı Scholz, Biden ile Çin Halk Cumhuriyeti'ne yaptığı ziyaret hakkında telefon görüşmesi yaptı. İki liderin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in nükleer silahların kullanımına ve kullanım tehdidine karşı yaptığı net açıklamayı takdirle karşıladığı vurgulandı.

featured

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un, ABD Başkanı Joe Biden ile dün gece telefonda görüştüğü bildirildi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Scholz’un, Biden ile Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaptığı ziyaret ve Ukrayna’daki durum hakkında görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, Olaf Scholz’un Pekin’e yaptığı ziyaret hakkında ABD Başkanı Biden’a bilgi verdiği ve iki liderin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in nükleer silahların kullanımına ve kullanım tehdidine karşı yaptığı net açıklamayı takdirle karşıladığı vurgulandı.

Görüşmede, Biden ve Scholz’un, Rusya’nın Ukrayna’da başta enerji tedarik tesisleri olmak üzere sivil altyapıyı bombalamaya devam etmesini kınadığı aktarılan açıklamada, iki liderin, Ukrayna’yı desteklemeye devam etme kararlılıklarını yineledikleri ifade edildi.

KRİTİK GÖRÜŞME

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, geçen günlerde Pekin’i ziyaret eden Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelmişti.

Çin ajansı Xinhua’nın haberine göre, görüşmede Şi, Scholz’un göreve geldikten sonraki ilk Çin ziyaretinin, iki ülke arasında anlayış ve güveni geliştireceğini, farklı alanlarda iş birliğini derinleştireceğini ve karşılıklı bağların ilerletilmesi için önemli bir fırsat sunduğunu vurguladı.

Bu yıl Çin-Almanya diplomatik ilişkilerinin 50. yıl dönümü olduğunu anımsatan Şi, aradan geçen 50 yılın, iki taraf arasında karşılıklı saygıyı, farklılıkları koruyarak ortak zemin arayışını, birbirinden öğrenme ve etkileşimi, ortak faydaya dayalı iş birliğini sürdürdüğü müddetçe, ilişkilerin doğru doğrulta gelişme göstereceğini kanıtladığını belirtti.

Dünyanın karmaşık ve değişken koşullardan geçtiğine dikkati çeken Şi, Çin ve Almanya’nın, etki sahibi iki büyük ülke olarak değişim ve istikrarsızlığın hakim olduğu bu dönemde, küresel barışa ve kalkınmaya katkı sağlaması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Almanya Başbakanı Scholz, Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana Çin’i ziyaret eden ilk G7 ülkesi lideri oldu. Scholz, aynı zamanda Çin Komünist Partisinin önceki hafta yapılan 20. Ulusal Kongresi’nin ardından ülkeyi ziyaret eden ilk liderler arasında yer aldı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 5 yılda bir yapılan kongrede yeniden genel sekreterliğe seçilerek Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedung’dan bu yana parti liderliğini iki dönemden fazla sürdüren ilk lider olmuştu.

Biden, Alman Başbakana Çin görüşmesini sordu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!