Biden yönetiminden ‘Kürdistan’ için yeni girişim

Eski ABD Suriye Temsilcisi James Jeffrey’in girişimiyle başlayan Barzani ile PKK/PYD’yi uzlaştırma girişimlerinde Biden yönetiminden yeni bir atak geldi.

featured

VERYANSIN TV

ABD Fırat’ın doğusunda ‘PKKistan’ uzlaşısı için girişimlerini sürdürüyor.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin 2020’de başladığı temasların ardından  ABD gözetiminde PKK/PYD ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki ENKS arasında uzlaşı sağlanmıştı. “Kürt Yüksek Konseyi” kurulmuş, Jeffrey’nin iki tarafa da mali destek ve özerklik sözü verdiği açıklanmıştı.

Ancak süreç, bazı anlaşmazlıklar nedeniyle başarısızlığa uğradı.

Terör örgütü YPG/PKK’nın bünyesinde barındırdığı Kandil kadrolarını ihraç etmeyi reddetmesi, ENKS’nin Kuzey Irak’ta bulunan peşmergelerinin Suriye’ye girişine izin vermemesi ve varılan diğer anlaşmaları uygulamaya sokmaması taraflar arasındaki müzakereleri tıkamıştı.

İlgili haber için tıklayın: ‘PKKistan’ müzakereleri tıkandı 

ABD ise uzlaşının yeniden sağlanması konusundaki girişimlerine devam ediyor.

Dün, ABD Şam Büyükelçiliği’nin Facebook hesabından ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ethan Goldrich’ın ENKS heyetiyle görüştüğü duyuruldu.

ENKS heyeti, Suriye Muhalefet Koalisyonu temsilcisi Abdulhakim Beşar ve ENKS Dış İlişkiler Komitesi üyesi İbrahim Biro’dan oluşuyordu.

‘ABD HEYETİ TÜRKİYE’DE DE GÖRÜŞME YAPTI’

İbrahim Bıro, Rûdaw’a, görüşmenin Erbil’de yapıldığını, görüşmenin Amerikan heyetinin Türkiye ve Suriye’nin kuzeyinde bir dizi görüşme yapmasının ardından gerçekleştiğini söyledi.

‘MÜZAKERELERİN YENİDEN BAŞLATILMASI GÖRÜŞÜLDÜ’

ENKS Dış İlişkiler Komitesi Üyesi, görüşmede Suriye’nin kuzeyinde ENKS ile PKK/PYD arasındaki diyaloğu ve taraflar arasında müzakerelerin yeniden başlatılmasının da görüşüldüğünü ekledi.

‘NASIL ESKİ HALİNE GETİREBİLECEĞİMİZ SORULDU’

İbrahim Biro, “Kürt-Kürt müzakerelerini nasıl eski haline getirebileceğimiz soruldu. Tabii ki bazı noktalar oldu, bunları hep birlikte konuştuk ve aradan çok zaman geçtiği ve çözülmemiş bazı sorunlar olduğu için bu müzakerelere tekrar dönebileceğimiz bir ortam olması gerektiğini söyledik” diye konuştu.

Biden yönetiminden ‘Kürdistan’ hamlesi! ‘Günlük konuşuyoruz’

 

Biden yönetiminden ‘Kürdistan’ için yeni girişim

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!