Biden yönetiminden Suriye’de ‘PKKistan’ hamlesi!

featured

Eski ABD Suriye Temsilcisi James Jeffrey’in girişimiyle başlayan Barzani ile PKK/PYD’yi uzlaştırma girişimleri devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Joey Hood başkanlığında üst düzey heyet, PKK/PYD işgalindeki Suriye’nin kuzeyinde temaslara başladı.

VERYANSIN TV 

Türkiye’nin gündemi Afganistan’a odaklanırken, ABD Fırat’ın doğusunda ‘PKKistan’ uzlaşısı için girişimlerini sürdürüyor. 

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin geçen yıl başladığı temasların ardından  ABD gözetiminde PKK/PYD ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki ENKS arasında uzlaşı sağlanmıştı. “Kürt Yüksek Konseyi” kurulmuş, Jeffrey’nin iki tarafa da mali destek ve özerklik sözü verdiği açıklanmıştı. 

Ancak süreç, bazı anlaşmazlıklar nedeniyle başarısızlığa uğradı.

Terör örgütü YPG/PKK’nın bünyesinde barındırdığı Kandil kadrolarını ihraç etmeyi reddetmesi, ENKS’nin Kuzey Irak’ta bulunan peşmergelerinin Suriye’ye girişine izin vermemesi ve varılan diğer anlaşmaları uygulamaya sokmaması taraflar arasındaki müzakereleri tıkamıştı. 

İlgili haber için tıklayın: ‘PKKistan’ müzakereleri tıkandı 

ABD ise uzlaşının yeniden sağlanması konusundaki girişimlerine devam ediyor. 

Barzanilerin yayın organı Rudaw’ın haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Joey Hood başkanlığında üst düzey Suriye’nin kuzeyinde Kamışlı’da temaslarda bulunuyor. 

Heyetin KDP’nin Suriye kolu olarak bilinen Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve PKK/PYD yetkilileri ile görüşmesi bekleniyor.
Heyet Rakka ile Deyrezor’da bulunan PKK güdümündeki sözde sivil meclislerle de görüşme yapacak. 

Son olarak geçen günlerde ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Yardımcısı David Brownstein, ENKS yetkilileri ile online bir toplantıda bir araya gelmişti. 

Biden yönetiminden Suriye’de ‘PKKistan’ hamlesi!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 2 sene önce

    katil amerikadan hic dost olur mu?

  2. 2 sene önce

    PKK Kürdistanı istemiyoruz deyince yanlış anlaşılma olmasın sakın ha.!. Aslında Molla/Demokratik/Faşist/Komünist vb. vb.. hiçbir çeşit Kürdistan istemiyoruz..

  3. 2 sene önce

    Barzani’yle pkk’nın anlaşmama sebebi gücü elinde istemekten olabilir mi. Barzani’nin teröristleri Suriye’ye girerse kurmak istedikleri pkk terör devletinde başa geçemeyecekler diye anlaşmak istemiyor olabilir mi

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!