Bilal Erdoğan: Sana ‘latte içme’ demiyorum ama Starbucks’a gidince Türk kahvesi söyle

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Samsun’da gençlik buluşmasında konuştu.

“Türklerin bir şey yapamayacağı, Batı’nın yapabileceği” yönünde aydınların toplumu şekillendirdiğini belirten Bilal Erdoğan, TÜGVA etkinliğinde şöyle devam etti:

“Biz onların kapı kulu olursak gelişebiliriz, biz ancak onları taklit edersek bir şeye benzeyebiliriz’… Aydınlık olur mu böyle gençler? Dersinize giren öğretmeniniz size, ‘Çocuklar biz yapamayız ancak Batı yapabilir. Çocuklar biz ancak onlara özenirsek, onları taklit edersek bir yerlere gelebiliriz’ derse siz buna inanır mısınız? 100 yıl bunları söylediler çocuklara. Daha Cumhuriyetin ilk yıllarında, hatta Osmanlı’nın son yıllarında sınıfta öğretmenler çocuklara bunları aşıladı. Maalesef bugün dahi aydın geçinen bir kesimimiz hala aynı kafada.”

‘STARBUCKS’A GİTTİĞİN ZAMAN TÜRK KAHVESİ SÖYLEYECEKSİN’

Bilal Erdoğan, gençlerin bunlara inanmadıklarını yaşayışları ve kariyer kararlarını verirken göstermesi gerektiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben güçlü Türkiye’ye inanıyorum. Ben Türkiye’nin kendi kimliğini ihya ederek, kendi kültürünü yaşayarak, kendi inancını kuşanarak da güçlü bir ülke olabileceğine inanıyorum’. O zaman bunu hayatımızın her alanına yaymamız lazım. Gençlerin her alanda kültürüne ve değerlerine sahip çıkması gerekir. Starbucks’a gittiğin zaman Türk kahvesi söyleyeceksin mesela. Tamam, ben sana, ‘Starbucks’a gitme’ demiyorum. Sana latte içme demiyorum ama Türk kahvesine burun büküyorsan, onu biraz geçmişin bir şeyi olarak görüyorsan olmaz. Gıdadan örnek vermeyi seviyorum. Hamburgeri yiyeceksin ama benim Bafra pidemi ihmal etmeyeceksin. Veyahut elin gavuru bana hamburgerini 30 yıldır satarken ben de ona Bafra’mın pidesini nasıl satarımın hesabını yapacağım.”

TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu’nun da kısa bir konuşma yaptığı programa Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, AKP İl Başkanı Ersan Aksu, TÜGVA İl Temsilcisi Mustafa Demir ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Bilal Erdoğan: Sana ‘latte içme’ demiyorum ama Starbucks’a gidince Türk kahvesi söyle

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 4 ay önce

  Evet o zaman Starbucks değil Türkiye kazanacak : )

 2. 4 ay önce

  Bunun doğu batı ile ilgisi yok, araştıran bilim yapan çalışan kazanır. Osmalıya özenmek de batıya özenmek de bir çözüm üretmez çalışmadığınız takdirde. Bu geri kalmışlığın özenme ile de alakası yok. Fatih topu döktürtmek için macar metalurji ustası getirtiyor, neden? Yıl 2021 hala BMC deki adamınız motor yapamadı tankımıza. Füze motorunu Ukraynadan aldınız, koreden jet motoru araklamaya bakıyorsunuz. Bu sizin ve sizden önceki batı tarafından kullanılan işbirlikçi yöneticilerin yarattığı bir zarar. Bu arada üniversitelere doldurduğunuz adamlarınızı görüyoruz, hiç bir bilimsel araştırmaya imza atmamışlar rektör, prof doçent oluyor.

 3. 4 ay önce

  “Bilal’e anlatır gibi anlatmak” gibi bir deyim oluştu dilimizde…
  Çabasını takdir ettim ama!
  Kabuğunu kırabilecek bir vasfı yok…
  Dinleyicilere üzüldüm…

 4. 4 ay önce

  Starbucks milliyetçiliğini de öğrenmiş olduk. Teşekkürler Bilal. Kim bilir kaç para gitti bu organizasyona. Gidip iki fidan ekseydiniz bir hayrınız olurdu.

 5. Cumhuriyet’in ilk yıllarında, okullarda öğretmenler, “Çocuklar bunları biz yapamayız, ancak batı yapabilir.” mi demişler? Tarih sizden utanç duyuyor.

 6. 4 ay önce

  Millet aç kimin umurunda latte içmek.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!