Bilal Şimşir son yolculuğuna uğurlandı

90 yaşında hayatını kaybeden emekli diplomat, akademisyen, tarihçi, yazar ve Türk Tarih Kurumu Şeref Üyelerinden Bilâl Niyazi Şimşir, son yolculuğuna uğurlandı.

featured

VERYANSIN TV

Emekli diplomat, akademisyen, tarihçi, yazar ve Türk Tarih Kurumu Şeref Üyelerinden Bilal Niyazi Şimşir, 20 Ekim’de hayatını kaybetti.

Usta tarihçi Şimşir için bugün, Dışişleri Bakanlığı’nda tören düzenlendi.

Şimşir, Dışişleri Bakanlığı’ndaki anmanın ardından Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde yapılan cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Cenazeye ailesi ile yakınlarının yanı sıra  Türk Tarihi Kurumu Başkanı Yüksel Özgen, Dışişleri Bakanlığı’nda görevli büyükelçiler, Bilgi Yayınevi çalışanları ve Veryansın Tv Genel Yönetmeni Erdem Atay katıldı.

Şimşir’in cenaze törenine siyasi parti liderleri katılmazken; CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türk Tarih Kurumu, Dışişleri Bakanlığı ve Bilgi Yayınevi çelenk gönderdi.

Şimşir’in cenazesi, Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedildi.

BİLAL NİYAZİ ŞİMŞİR KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 1957’de mezun olduktan sonra bu fakültede Diplomasi Tarihi Kürsüsünde Prof. Dr. Ahmet Şükrü Esmer’in asistanı olarak çalışan Bilal Niyazi Şimşir, 1960’ta Dışişleri Bakanlığında göreve başladı.

Paris, Şam, Londra, Lahey Türk Büyükelçiliklerinde başkatip ve müsteşarlık görevlerini üstlenen Şimşir, Türk Dışişleri Bakanlığında, merkezde şube müdürü, daire başkanı, genel müdür yardımcısı ve genel müdür olarak görev yaptı.

Arnavutluk’ta Tiran Büyükelçiliği, Pekin Büyükelçiliği, Avustralya ve Güney Pasifik ülkelerinde büyükelçi olarak Türkiye’yi temsil eden Şimşir, 1998’de Türk Dışişleri Bakanlığında 38 senelik hizmetinin ardından emekliye ayrıldı.

Yakın tarih üzerine 52 cilt araştırma kitabı ve yaklaşık 160 kadar makale kaleme alan Bilal Şimşir’in hayatı, Türk Tarih Kurumunca, “Yaşayan Tarih” belgesel serisinde yayımlandı.

Bilal Şimşir son yolculuğuna uğurlandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!