Bilal Şimşir’in cenaze programı belli oldu

90 yaşında hayatını kaybeden emekli diplomat, akademisyen, tarihçi, yazar ve Türk Tarih Kurumu Şeref Üyelerinden Bilâl Niyazi Şimşir'in cenaze programı belli oldu.

featured

Emekli diplomat, akademisyen, tarihçi, yazar ve Türk Tarih Kurumu Şeref Üyelerinden Bilal Niyazi Şimşir, dün 90 yaşında hayatını kaybetti. Şimşir’in cenaze programı belli oldu.

Şimşir, yarın (22 Kasım Çarşamba) saat 11.00’de Dışişleri Bakanlığı’nda, saat 12.30’da Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde yapılacak cenaze töreninin ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedilecek.

BİLAL NİYAZİ ŞİMŞİR KİMDİR?

Şimşir, 1957 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı fakültede Diplomasi Tarihi Kürsüsünde araştırma görevlisi olarak çalıştı.

1960 yılında Türk Dışişleri Bakanlığına geçen Şimşir; Paris, Şam, Londra, Lahey Türk Büyükelçiliklerinde başkâtip ve müsteşar olarak görev yaptı. Şimşir, ayrıca Türk Dışişleri Bakanlığında, merkezde şube müdürü, daire başkanı, genel müdür yardımcısı ve genel müdür olarak görev yaptı.

Tiran Büyükelçiliği, Pekin Büyükelçiliği, Avustralya ve Güney Pasifik Ülkelerinde büyükelçi olarak Türkiye’yi temsil eden Şimşir, 1998 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndaki 38 yıllık hizmetinin ardından emekliye ayrıldı.

Şimşir, yakın tarih üzerine 52 cilt araştırma kitaplarının ve 160 kadar makalenin yazarıdır.

Bilal Şimşir’in cenaze programı belli oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!