BİM personeli sosyal medyada hakkını istiyor

Pandemi döneminde risklere rağmen çalışma koşulları ağırlaşan market çalışanları haklarını sosyal medyadan arıyor.

BİM personeli sosyal medyada hakkını istiyor

Koronavirüs salgını sürecinde sağlık çalışanlarından sonra dünyanın her yerinde virüsle iç içe çalışmak zorunda olan bir meslek grubu olan market çalışanları oldu. Hergün binlerce kişiyle yakın temas kuran market çalışanları, virüs bulaşmıştır korkusuyla aile bireyleriyle aralarına mesafe koyuyorlar. Marketlerin artan iş yükü nedeniyle çalışanların omuzuna daha fazla yük biniyor. Bazı marketler evlere servis adı altında çalışanlarına ağır yükler taşıtırken bazıları sokağa çıkma yasağı olan günleri, çalışanların izin gününe sayıyor.

Marketler bu süreçte cirosunu katlarken emekçiler yine asgari seviyeden maaş almaya devam ediyor. Bazı marketler birkaç yüz liralık alışveriş kuponlarını çalışanlarına hediye ederken, büyük bölümü sendikasız olan çalışanların sesini duyurabilecekleri tek mecra olarak sosyal medya kalıyor.

Ramazan Bayramı’nın ilk günü twitter’da “BimPersoneli Hakkınıistiyor” etiketiyle mesaj yazan BİM çalışanları uzun çalışma süreleri ve yoğun emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirttiler.