Binlerce avukat ‘çoklu baro’ya Çağlayan Adliyesi’nden yanıt verdi

featured

AKP’nin bugün Meclis’e sunduğu ‘çoklu baro’ teklifini protesto etmek amacıyla İstanbul Barosu’nun çağrısıyla Çağalayan Adliyesi önünde ‘Savunma Mitingi’ düzenleniyor. Miting alanında konuşma yapan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, ‘2010 Referandumu’nda ‘Yapmayın, yargıyı FETÖ’ye teslim ediyorsunuz’ dedik. ‘FETÖ diyemezsiniz, Hocaefendi’ dediler. Bu da bir FETÖ projesidir! Yazın bunu bir kenara. 2010 yılında referandum ile planlanan bir projedir’ ifadelerini kullandı. 

Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunuldu. Bazı illerde birden fazla baronun kurulmasına olanak verecek olan düzenlemeye karşı çıkan avukatlar İstanbul Barosu’nun çağrısıyla Çağlayan Adliyesi’nde bir araya geldi. Binlerce avukat, ‘çoklu baro’ teklifine karşı adliye önünde ‘Savunma Mitingi’ düzenledi.

Çoklu baroyu protesto eden sloganlar atarak mitingin düzenleneceği meydana yürüyüşe geçen avukatlara polis koronavirüs salgını nedeniyle maske ve sosyal mesafe anonsları yaptı.

GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR KAPATILDI

Adliye önünde polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Mitingin yapıldığı meydana giriş ve çıkışlar kapatıldı.

‘KATILANLARIN POLİTİK KİMLİKLERİ ÖNE ÇIKMAMALI’

Miting öncesi Twitter’dan paylaşım yapan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Bugün yapacağımız toplantının talebi “hukuk devleti”dir. Katılanların politik kimlikleri öne çıkmamalıdır. Tam tersine bütün görüşleri ortaklaştırmak iddiası içinde olmalıyız. Bu nedenle, pankart döviz gibi materyaller taşınmamalıdır.” dedi.

‘BU BİR FETÖ PROJESİDİR’

Durakoğlu, miting alanında yaptığı açıklamada “Siz siyaset yapıyorsunuz diyorlar. Siyaset yapmanın suç olduğu bir ülke söyler misiniz bana? Hukukçular siyaset konuşmasın istiyorlar, ölene kadar konuşacağız. Biz insan haklarına sahip çıkmak zorundayız. Hukukun üstünlüğünü gözetmek görevimiz. Buradan Ankara’ya söylüyorum. Susamaz barolar. Bunu bilmeli Ankara. Biz biat etmeyiz, eğilmeyiz” diye konuştu.

“2010 Referandumu’nda ‘Yapmayın, yargıyı FETÖ’ye teslim ediyorsunuz’ dedik. ‘FETÖ diyemezsiniz, Hocaefendi’ dediler” diyen Durakoğlu, “Bu da bir FETÖ projesidir! Yazın bunu bir kenara. Bu bir FETÖ projesidir. 2010 yılında referandum ile planlanan bir projedir” ifadelerini kullandı.

Durakoğlu “Bu ülkenin dirence ihtiyacı var. Avukatlara ihtiyacı var. Şiddet kullanmadan, provokasyonlara pabuç bırakmadan en iyi sergileyen avukatlara ihtiyacı var” diyerek, şöyle konuştu:

“TBMM’nin iradesine daima saygı göstereceğiz ama yasa yapma gücünü silah olarak kullanmaya kalkışanlara onun bir bumerang gibi geri döneceğini anlatacağız. Bunları hatırlatacağız onlara. Bu bizim demokratik hakkımız. Bu hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu teklifin evrensel hukuk formlarına, anayasaya aykırı olduğunu kanıtlayacağız çünkü bir avukatız.”

Ayrıntılar gelecek…

Binlerce avukat ‘çoklu baro’ya Çağlayan Adliyesi’nden yanıt verdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Neymiş barolar hukukun temsilciliği, bunca hukuksuz işler olurken savunmadan saldırıya geçen kaç avukat vardır bu zamana kadar, 10 tanesi bir araya gelip iddia edilen suçlar üzerine şikayet etmiş de CS larını göreve mi davet etmiş?

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    barolar, odalar, siyasi bir kurummuş gibi davranıyorlar. böyle olunca da iktidarda ki siyasi güç te karşısında ki siyasi kurum olan baroları hedefe koyuyor. izmir barosu bugün hdpkk lı zihniyeti nasıl görüyor mesala. biraz araştırın. barolar halkın yanında değil ki. biz herşeyi biliriz modundalar. yok öyle birşey. devlet sizden daha büyük iktidardan farklı olarak. demokrasiden bahsederken sorun yok. buyrun isteyen istediğini açsın. bunu bu kadar büyütmenin ne anlamı var. tabi işinize gelmiyecek tek bir barodan muhaliflik yapmak. bence doğru karar. diğer odalara da bu yapılmalı. tabib odası, mühendisler odası hdp ne derse onu desteklemekle meşgul. bu nasıl bir aymazlık. solculuk yapmayı hdpkklıları görmezlikten gelerek ses çıkarmayarak hatta destek vererek sürdürmeyi çalışanlara güzel bir tokat çoklu bora benim açımdan.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!