Bir dönem ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan Salda Gölü’nün son hali içler acısı

Bir dönem ülkemizde 'Türkiye'nin Maldivleri' olarak anılan ve turist akınına uğrayan Salda Gölü'ndeki kuraklık nedeniyle meydana gelen su çekilmesi devam ediyor. Salda'nın eski görünümünden eser kalmazken, kuruyan alanlar yağışların da etkisiyle bataklık halini aldı.

featured

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, geçtiğimiz yıllarda doğal güzelliğiyle gündemden düşmüyordu. Kumlarının çalındığı iddiaları da geçtiğimiz dönemlerde çok konuşulan Salda Gölü, Amerikan Uzay Ajansı NASA’nın dahi takibinde yer alıyor.

SON YILLARDA KURAKLIK VURDU

” Türkiye’nin Maldivleri” olarak nitelendirilen ve her yıl milyonlarca turisti ağırlaması nedeniyle Türkiye’nin gözbebeği görülen Salda Gölü, son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle adeta can çekişiyor. Kar yağışlarının da su seviyesini yükseltmeye yetmemesinin ardından kuruyan bölgeler, yağışların etkisiyle bataklık halini aldı. Salda’nın o eski halinden eser kalmadı.

BAŞKA ETKENLER DE VAR

Salda’nın suyundaki çekilmenin tek nedeni kuraklık değil. Ayrıca kuyu sondajları, gölün etrafındaki sulama göletleri ve barajlar suların azalmasına neden oluyor.

MİLLET BAHÇESİ İNADI

2019 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak gösterilen Salda Gölü’nde millet bahçesi yapılacağı açıklanmıştı. İktidar, tüm tepkilere rağmen, uzmanların doğal yaşamı olumsuz yönde etkileyecek uyarılarına rağmen geri adım atmamış ve 2020 yılının nisan ayında iş makineleri gölün kıyısındaki kumsal alana girmişti. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Salda Gölü’ne makinelerle giren Güngör Tarım’a toplam 421 bin TL ceza kesildiğini açıklamıştı.

Geçen yıl ise civar köylerin kanalizasyon suyunun akmaya devam ettiği ortaya çıkmıştı. Salda Gölü Koruma Derneği, yetkililerin göldeki suyun A kalite, içme suyuna yakın olduğunu söylediklerini hatırlatarak, Salda Gölü’nü korumak için, “Millet Bahçesi projesi iptal edilsin, beyaz kumlara basılmasın, göl çevresindeki yerleşim yerlerinin kanalizasyon suları göle akmasın ve göl çevresindeki yapılaşmanın durdurulmasını” da içeren 8 talebini duyurmuştu

DERNEK, BARAJ YAPIMINA TEPKİLİ

Salda Gölü Koruma Derneği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, “Salda Gölü’nü besleyen tek düzgün su kaynağı olan Düden Çayı’na Salda Gölet’i yapılmak istenmiş yarım kalmıştır. Kayadibi Gölet’inde ki durum ise çok daha kötüdür. Kayadibi barajı; Kuruyan derelerin önüne yapılmış taş, beton yığınıdır. Bölgenin doğal yapısı bozulmuştur” ifadelerine yer verildi.

ÖZEL KORUMA İSTİYORLAR

Salda Gölü Koruma Derneği ve çevreciler, gün geçtikçe hem insanların verdiği zararlar hem de kuraklık nedeniyle görüntüsü bozulan Salda Gölü’nün özel koruma alanı olarak ilan edilmesini talep ediyor.

NASA FOTOĞRAFLARINI PAYLAŞMIŞTI

Amerikan Uzay Ajansı da geçtiğimiz yıl Salda Gölü hakkında bir paylaşımda bulunmuştu. NASA’nın resmi Instagram hesabında Salda Gölü’nde suyun altından görünen kayalara ait bir fotoğrafa yer verilmişti. Fotoğrafın altında ise “Mars’ın milyarlarca yıl önce nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Biz ettik” ifadesi kullanılmıştı. NASA ayrıca Salda için “Ayakkabı ile bile girilmemeli” uyarısında bulunmuştu.

İşte Salda Gölü’nün son hali:

Bir dönem ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan Salda Gölü’nün son hali içler acısı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 1 ay önce

  El değmemiş, yaratıldığı gibi duran bir tek nehrimiz kalmadı. Hepsi perişan edildi. Bütün dağlarımız peynir gibi kesile kesile satılıyor. Gövdesinde bir yara olmayan bir tek dağ gösterin. Bu ne doymamazlık, bu ne açlıktır. Bu ne inançsızlıktır. 10000 yıllık gölü ağızı sulanarak yok edenlerden, Salda gibi bir elmas için ne beklenir?

 2. 1 ay önce

  Kurumasına sevindim.insan olarak bence layık değiliz böyle güzelliklere.ayrica saldaya da gittim.hic beğenmedim.yani insanların günübirlik gidip güzel vakit gecirebilegi bir yer değil.dogal bir güzellik.o kadar.ne zaman ki insanlar gelip görsün der isek o vakit oraya tesis gerekiyor.isletme gerekiyor.cunku insanın girdiği yer bozuluyor.gittigimde bir gölgelik yok.coluk çocuk sıcakta piştik.su dolduracak çeşme yok.tuvalet yok.sraba park yeri yok.bu saydiklarimi inşa edince de gölün güzelliği ortadan kalkıyor.o yüzden gerek yok.kurusun kalsın.

  Cevapla
  • 1 ay önce

   Bir şeyin hayatta kalabilmesi varlığını devam ettirebilmesi için illa senin işine mi yaraması gerekiyor? Otopark yokmuş tuvalet yokmuş. Orası çoluk çombalak gidip mangal yapıp göbeğini kaşıyarak ağaç altında yayılacak yer değil. Doğal güzellik demek zaten bu kafada adamların elinin değmediği yer demek. Bu kafa değişmedikçe bu ülkeden cacık olmaz.

 3. 1 ay önce

  Uğursuzlar! Ellerini değdikleri her şey kuruyor, çürüyor yada mundar oluyor.

 4. 1 ay önce

  Her şey insan için safsatasının rant hırsı ben yaptım olduculukla birleşmesi sonucu yaşanan bir facia. Bu zihniyet sırf akplilere has da değil genel bir hastalık. İnsani gelişmişlik endeksinin doğaya rağmen üretilen enerji kaynakların tüketimiyle ölçüldüğü bir düzende bunun gibi şeyler kaçınılmaz.

  • 1 ay önce

   Her şey insan için safsata degil ayettir.inanmiyorsan inanma ama adam gibi konuş.

   Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!