Bir günlük milli yas: Bayraklar yarıya indirildi

Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin hayatını kaybettiği helikopter kazası sonrası Türkiye'de bir günlük yas ilan edildiğini açıkladı.

featured

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ve beraberindeki bazı yetkililerin helikopter kazasında hayatını kaybetmelerinin ardından bir günlük ulusal yas ilan edildi.

Ulusal yas kararını, Kabine Toplantısı’nın ardından konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu.

Erdoğan, şu açıklamayı yaptı:

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı kardeşim Sayın İbrahim Reisi ve heyet üyelerinin vefatından derin üzüntü duyduk. Hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Kabine toplantımız esnasında Cumhurbaşkanı Vekili sayın Muhammed Muhbir ile telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Taziyelerimizi kendilerine ifade ettik. İran sınır komşumuz, İran halkı da kardeşimizdir. Asırlardır aynı coğrafyayı paylaşıyor, barış içinde yanyana çalışıyoruz. İran’ın Filistin davasına verdiği güçlü desteği her zaman takdirle karşıladık. Astana sürecinden itibaren İran’la yakın diyalog içindeydik.

‘TÜM İMKANLARIMIZI SEFERBER ETTİK’

İran’a karşı uygulanan tek taraflı yaptırımlara katılmayarak komşuluk hukukumuzu yerine getirdik. Merhum Reisi’yi 24 Ocak’ta Ankara’da ağırlamış, ilişkilerimizi ileriye taşımıştık. Helikopter kazasından sonra İran makamlarıyla temasa geçerek arama kurtarma çalışmalarına katkı vermek için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Kabine toplantımızda İran halkının yaşadığı derin acıyı paylaşmak üzere ülkemizde 1 günlük milli yas ilan edilmesini kararlaştırdık. İranlı kardeşlerimizin tekrar başı sağolsun diyoruz.”

Erdoğan’ın açıklamasıyla Reisi ve helikopter kazasında hayatını kaybedenler için Türkiye’de bir günlük milli yas ilan edilmesinin ardından İstanbul’da bayraklar yarıya indirildi.

Bir günlük milli yas: Bayraklar yarıya indirildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Turk dusmani suud krali oldugunde de yas ilan etmislerdi. Bunlar boyle adamlar. Boyle saca boyle tarak. Bunlara oy veren bu millete mustehak.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!