Bir sahte doktor daha… Ambulansla hasta naklederken yakalandı

Beyin kanaması geçiren hastayı özel bir firmaya ait ambulansla Van'dan İstanbul'a nakleden "sahte doktor" Erzincan'da yakalandı. Kendini "çocuk doktoru" olarak tanıtan kişinin tıbbi sekreterlik bölümü mezunu olduğu öğrenildi. Sahte doktor Osman Ç.'nin ifadesi ortaya çıktı. Osman Ç., bir ay önce bir hastanede doktorun şikayeti üzerine polis merkezine götürüldüğünü ve serbest bırakıldığını anlattı.

featured

Türkiye, Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 1 yıldır pratisyen hekim olarak görev yapan, lise mezunu Ayşe Özkiraz’ı konuşurken, bir sahte doktor da Erzincan’da yakalandı.

Beyin kanaması geçiren ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde tedavi gören bir hasta, yakınları tarafından İstanbul’a nakledilmek istendi. Bunun üzerine İstanbul’da özel ambulans hizmeti veren firma tarafından gönderilen ambulansa alınan hasta, Van’dan İstanbul’a nakledilmek üzere yola çıktı.

Erzincan Akyazı Uygulama Noktası’nda Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince ortak yapılan uygulama esnasında durdurulan ambulans kontrol edildi.

GÖZALTINA ALINDI

Ambulansta hastaya refakat eden ve kendini “çocuk doktoru” olarak tanıtan Osman Ç’den “doktor kimliği” soruldu. Üzerinde doktor kimliğinin bulunmadığını, kaşesinin olduğunu belirten Osman Ç, şüpheli ve tedirgin tavırları üzerine ambulanstan indirildi. Yapılan kontrollerde sahte doktor olduğu anlaşılan ve doktor önlüğü giyen Osman Ç. gözaltına alındı.

‘PARA KARŞILIĞI HASTALARA REÇETE YAZDI’ İDDİASI

Tıbbi sekreterlik bölümü mezunu olduğu öğrenilen Osman Ç’nin İstanbul’daki bir hastanede ambulans şoförlerine ve çalışanlarına kendini doktor olarak tanıttığı belirtildi. Osman Ç.’nin para karşılığı bazı hastalara reçete yazdığı ve sağlık kurullarında rapor alımlarına aracılık ettiği öne sürüldü. Ambulansın içindeki hasta ise kontrollerin ardından İstanbul’a gönderildi.

SERBEST BIRAKILDI

Osman Ç., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki ifadesinde, “Ben bir hata yaptım, cahillik ettim, pişmanım” diyen Osman Ç., serbest bırakıldı.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Şüpheli Osman Ç, emniyetteki ifadesinde, İstanbul’da bir tekstil firmasında çalıştığını belirtti. Çalışmadığı günler Başakşehir’de bulunan bir hastaneye gittiğini ifade eden Osman Ç, şunları kaydetti:

“Burada hasta ve hasta yakınlarına randevu, MR veya tomografi sırası almaları konusunda yardım ederim. Bunun için para talep etmem ancak bana gönüllü olarak para verirlerse reddetmem. Elden para almam, mahalleden arkadaşımın hesap numarasını isteyenlere verirdim. Onlar da istedikleri kadar parayı gönderirler. Genelde 200-300 lira civarında para gönderirler ayrıca hastalara engelli raporları alabilmeleri için sağlık kurullarından randevu almaları konusunda yardım ederim.”

BİR AY ÖNCE DE İFADE VERMİŞ

En son bir ay önce bir hastanede doktorun şikayeti üzerine polis merkezine götürüldüğünü belirten Osman Ç, “Bir doktordan bir hasta için randevu almak üzere doktor olduğumu belirterek randevu vermesi için ricacı oldum ancak doktor bana meslekle ilgili sorular sorunca cevaplayamadım ve bunun üzerine polis merkezine götürülerek ifade verdim, savcılıkta da ifade verdim ve serbest bırakıldım.” ifadelerini kullandı.

‘ÜZERİMDEKİ KAŞEYİ 2-3 AY ÖNCE BİR MATBAADA YAPTIRDIM’

İstanbul’daki bir hastanede tanıştığı ambulans şoförlerine kendini doktor olarak tanıttığını itiraf eden Osman Ç, Van’dan hasta nakil sürecini şöyle anlattı:

“İstanbul dışında sadece Van iline ambulans ile gittim. Hastanede tanıştığım ambulans şoförlerine kendimi doktor olarak tanıtmıştım. Beni refakatçi olmam için aradıklarında kabul ederek 29 Kasım’da İstanbul’dan Van’a gidip hastaneden hastayı aldık. Üzerimde bulunan kaşeyi Bakırköy’de bulunan bir matbaada 2-3 ay önce yaptırmıştım. Bu kaşeyi benden kendimi doktor olarak tanıttığım ambulans görevlileri istemişti. Kaşeyi ambulansta evrakları ben olmadığım zamanlarda mühürlemek üzere vermiştim. Ambulans şoförü boş reçeteyi, eczaneden antibiyotik alabilmek için benim kaşemi basarak kullanırdı.”

Osman Ç, hastanede hiç hasta muayene etmediğini iddia ederek, “Hastanede doktordan randevu alabilmek, doktor olarak tanıttığımda inandırıcı olmak için önlüğü giydim. Bir kere de hastanede tedavi gören babaannemi almaya gittiğimde giymiştim.” ifadelerini kullandı.

thumbnail
İlişkili Haber

Lise mezunu kadın, devlet hastanesinde bir yıldır doktorluk yapıyormuş

Bir sahte doktor daha… Ambulansla hasta naklederken yakalandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!