Bir SPK Başkanı daha mercek altında… ‘Çöp hisseler’ nasıl makyajlandı?

“Kardeşi Mehmet Murat Akgiray’a devrettiği BİMEKS halka açılırken defter değeri 60 kuruş. Borsa tabiriyle “çöp hisse.” Sermayesi ekside olan bir şirketin halka açılması SPK kanun ve yönetmeliklerine göre mümkün değil. Ancak şirketin eski sahibi SPK başkanı, yeni sahibi de kardeşi olursa o zaman iş başka.”

featured

Eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve Cumhurbaşkanı danışmanlarına uzanan “rüşvet ağı” kanuşulmaya devam ediyor. Dün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının iddialarla ilgili inceleme başlatmasının ardından başka bir evreye geçildi.

Öte yandan AKP dönemi SPK başkanlarıyla ilgili iddialar bitmiyor.

2009 mart ayında SPK’ye başkan olarak atanan ve 2012’de görevden alınan Prof. Dr. Vedat Akgiray ile ilgili ayrıntılar ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Miyase İlknur’un haberinin satır başları şöyle:

“AKP iktidarı döneminde SPK’nin başkanlığına ve yönetimine atanan isimler göreve geldikten sonra ne hikmetse halka arzlarda ve bedelli hisse satışlarında patlama oldu. Halka arz yoluyla hisse satıp yatırımcılardan milyonlar hatta milyarlarca lira para toplayan şirketlerin birçoğu battı.

Batık şirketler yatırımcıdan topladıkları paraları yeni yatırımlara, şirketlerinin büyümesine harcayacağına şahsi kasalarına aktardılar. Şirketler sürekli el ve isim değiştirirken SPK seyretti. Bir süre sonra da bu batık şirketleri önce gözlem pazarı denen yakından izleme pazarına, yani Borsaİstanbul’un ikinci ligine attı. Bir süre sonra da borsada işlem görmesini yasaklayarak koteden çıkardı.

Bu hisselere yatırım yapan milyonlarca borsazede ellerinde beş kuruş bile etmeyen ve adına hisse senedi denen kâğıt parçalarıyla kala kaldılar.

HALKA ARZ SEFERBERLİĞİNE AİLE ŞİRKETİ İLE BAŞLADI

Boğaziçi Üniversitesi Finans Bölümü Başkanı iken başına talih kuşu konan ve 2009 mart ayında SPK’ye Başkan olarak atanan Prof. Dr. Vedat Akgiray, Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) dergisine verdiği söyleşide “Ülkemizde, dünya çapında kabul gören bir finansal merkez oluşturulmasının olmazsa olmaz koşullarından birisi etkin işleyen bir sermaye piyasasın varlığıdır. Bunun da yolu, sermaye piyasasının çıkış noktası olan borsa şirketlerinin sayısının artırılmasından geçmektedir” diyerek halka arz seferberliği duyurmuştu.

Halka arz seferberliğine de kendi aile şirketini borsada halka açarak başlatıyor. Atanmadan bir hafta önce ise hisselerini kardeşi Mehmet Murat Akgiray’a devrettiği BİMEKS halka açılırken defter değeri 60 kuruş. Borsa tabiriyle “çöp hisse.” Sermayesi ekside olan bir şirketin halka açılması SPK kanun ve yönetmeliklerine göre mümkün değil. Ancak şirketin eski sahibi SPK başkanı, yeni sahibi de kardeşi olursa o zaman iş başka.

ÇÖP HİSSELERE MAKYAJ

Halka açılmadan önce sermayesi 2 milyon 800 bin liradır. Bugünkü değerlerle bir daire parası bile değil. Hadi o zaman dört daire parası olsun. Bu kadar zayıf sermayeli bir şirketin borsada işi ne?

Hemen bilanço makyajlama faaliyetleri başlıyor, fiktif değerlemeler ve kârlarla bilanço şişirildi mi işlem tamam. Sermaye 2 milyon 800 bin liradan 21 milyon liraya çıkarılıyor. Ne makyaj ama?

Halbuki bir yıl önce şirketin zararı 10 milyon 300 bin TL. Ondan önceki yıl zararı ise 14 milyon 500 bin TL. Ama kâğıt üzerinde bütün borçlar kapanmış, şirket kâra bile geçmiştir. Artık halka açılabilir.

İlk önce 30 milyon liralık tahvil ihracı yapılıyor ardından da borsada halka arz için onay alınıyor. Bilanço makyajından önce 60 kuruş olan bir hisse 4.5 lira nominal fiyattan halka arz ediliyor.

Meslektaşımız Celal Eren Çelik Bimeks’in hikâyesini flood dizisinde ayrıntısıyla anlatmış ve değerleme raporlarıyla iflas etmesi gereken zarardaki şirketin nasıl artı kâra geçtiğini anlatmıştı.

Bimeks’in halka arzı sırasında bizzat SPK Başkanı Vedat Akgiray’ın bazı aracı kurumları arayarak aile şirketinin halka arzında yardımcı olmalarını ve yatırımcılara bu şirketi önermelerini söylediği herkesin dilinde.

Bimeks, Eylül 2013’te büyük bir satın almaya giderek Dixons Retail PLC’ye ait olan Electro World’ün Türkiye kolunun yüzde 100’ünü satın aldı. Kasım 2013’te Bimeks, Electro World ile birleşti ve Electro World, Türkiye’deki mağazalarının tamamını Bimeks’e devretti.

Bimeks daha sonra Türkiye’de faaliyet gösteren teknoloji perakende zinciri Fransız Darty’nin ise Türkiye’deki mağazalarından 28’ini satın alarak bünyesine kattı. 2018’den itibaren mali durumu kötüleşen şirket Mart 2019’da Borsaİstanbul’dan çıkarıldı. Bu şirketin hisselerini alan yatırımcıların paraları uçup gitti. Bir süre sonra şirket iflas etti. Bu kez işçilerin kıdem tazminatları havaya uçtu.

‘YATIRIMCI ŞİKÂYET ETTİ’

Akgiray, görev süresinin 2015’te bitecek olmasına rağmen 2012’de dönemin başbakan yardımcısı Ali Babacan’ın verdiği bir önerge ile altı kurul üyesiyle beraber görevden alındı. Bu görevden alınma, SPK tarihinde ilk kez yaşanan ani bir operasyon olmuş ve nedeni konusunda farklı iddialar ortaya atılmıştı. 2012 yılında Vatan gazetesinde çıkan bir haberde Vedat Akgiray’ın kurucusu olduğu Bimeks’in halka arzı ve sonrasında yaşanan gelişmelerin küçük yatırımcılar tarafından şikâyet edildiği öne sürüldü.

Aynı haberde Akgiray’ın kardeşinin borsa hisse senedi alıp satmada etkili bir şirkette üst düzey yönetici olmasından rahatsızlık duyanların şikâyet mektubu kaleme aldığı belirtildi.

Ataç İnşaat, Ran Lojistik, Mango Gıda gibi şirketler katılıyor. Ceylan Giyim’in Kervansaray Yatırım Holding’e dönüşümü de Vedat Hoca döneminde gerçekleştiriliyor. Vedat Hoca, sermaye piyasaları tarihinde beş yıllık görevini tamamlamadan kanunla görevden alınan tek isim.”

Bir SPK Başkanı daha mercek altında… ‘Çöp hisseler’ nasıl makyajlandı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!