Finlandiya’nın NATO üyeliği… ‘Türkiye kararını verdi’ iddiası

Türkiye'nin önümüzdeki ay, Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylayabileceği öne sürüldü. Bloomberg'e konuşan kaynaklar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya’nın attığı güvenlik adımlarının ‘yeterli olduğu sonucuna varmaya yakın’ bulduğunu ifade etti.

featured

ABD merkezli ekonomi ajansı Bloomberg’e isminin açıklanmaması şartıyla konuşan kaynaklar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Finlandiya’nın attığı güvenlik adımlarının ‘yeterli olduğu sonucuna varmaya yakın olduğunu’ belirtti.

Kaynakların aktardığı bilgilere göre Finlandiya’nın NATO üyeliği; TBMM’nin mart ayında vereceği yasama tatili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesindeki aralıkta açıklanabilir.

‘ADALETLİ BİR YAKLAŞIM’

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Finlandiya’yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak” dediği sözlere yönelik bir açıklama yapmıştı.

Bakan Çavuşoğlu, şu sözleri ifade etmişti:

”Başvuru sürecinden beri Finlandiya ile daha az sorunumuz olduğunu söylüyorduk.  Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama aslında sürecin başından beri yaptığımız açıklamaların bir teyididir. İki ülkenin başvuru süreci başladığından beri Finlandiya ile daha az sorunumuz olduğunu söylüyorduk.

Sorunlu olan ülke ile daha az sorunlu bir ülke arasında ayrım yapmak adaletli bir yaklaşım olacaktır. Ancak iki ülkenin üyelik sürecinin birlikte yürütülmesi istendi. Bu nedenle 3’lü ahitname imzalandı. O günden beri Finlandiya bazı adımlar attı ancak İsveç’te olduğu gibi provokasyonlar yapılmadı. Finlandiya’da da NATO karşıtı isimler var.”

Çavuşoğlu ayrıca, Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda İsveç’ten bağımsız bir değerlendirmenin yapılabileceğini ifade etmişti.

‘BEKLİYORUZ’

Ayrıca dün konuşan Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, “Türkiye’nin dile getirdiği endişeleri giderdik. Onaylamak iki ülkeye, Türkiye ve Macaristan’a kalmış. Bir an önce başvurularımızı onaylamalarını bekliyoruz.” demişti.

Finlandiya’nın NATO üyeliği… ‘Türkiye kararını verdi’ iddiası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Rusya için zaten Finlandiyanın katılımı problem, isveçin sınırı bile yok Rusya ile.
    Batının göbeğinde bağlı akp, millet bunları cidden ab-d ile kavga yapıyor zannediyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!