BM’den Rusya destekli ilk Ukrayna bildirisi

BM Güvenlik Konseyi, 24 Şubat'tan bu yana ilk kez, genel sekreterin Ukrayna'daki ihtilafa barışçıl bir çözüm arama çabalarını destekleyen bir bildiriyi Cuma günü oybirliğiyle kabul etti. Meksika, Rusya'nın bildiriye desteğinin, Moskova'nın diplomasiye hazır olduğunu gösterdiğini söyledi.

featured
service

BM’den RusyaUkrayna savaşı gündemiyle yapılan açıklamada, “Güvenlik Konseyi, genel sekreterin barışçıl bir çözüm arayışındaki çabalarına güçlü bir destek veriyor” denildi.

Konsey ayrıca “Ukrayna’nın barış ve güvenliğinin korunmasına ilişkin derin endişelerini ifade eder” ve “tüm üye devletlerin Birleşmiş Milletler Şartı uyarınca uluslararası anlaşmazlıklarını barışçıl yollarla çözme yükümlülüğünü üstlendiğini hatırlatır” ifadelerini kullandı.

BM metni, “savaş”, “çatışma”, “istila” veya “özel askeri operasyon” ifadelerini içermedi, Güvenlik Konseyi basın açıklamasında Ukrayna’nın “istilasına” atıfta bulunuldu.

ABD ayrıca Genel Sekreter Antonio Guterres’ten Güvenlik Konseyi’ne bu konuda “zamanı gelince” bir brifing vermesini istedi.

Cuma günkü toplantının tamamı sadece bir dakika sürdü.

Meksika’nın BM daimi temsilcisi Juan Ramón de la Fuente Ramírez TASS’a verdiği demeçte, Rusya’nın Meksika ve Norveç tarafından hazırlanan açıklamaya verdiği desteğin Moskova’nın diplomasiye hazır olduğunu gösterdiğini söyledi.

Guterres, Nisan ayı sonlarında Moskova ve Kiev’i ziyaret etti.

Rusya, Ukrayna’nın 2014’te imzalanan Minsk anlaşmaları şartlarını yerine getirmemesi, 17 Şubat’ta AGİT gözlemci raporlarına göre Ukrayna güçlerinin Donbass’a saldırması ve Moskova’nın devamında Donetsk ve Lugansk’ın Donbass cumhuriyetlerini tanımasının ardından 24 Şubat’ta Ukrayna’ya girdi.

Minsk Anlaşmaları denilen Almanya ve Fransa arabuluculuğundaki protokoller, ayrılıkçı bölgelere Ukrayna devleti içinde özel statü vermek için tasarlandı.

Kremlin o zamandan beri Ukrayna’dan ABD liderliğindeki NATO askeri bloğuna asla katılmayacak tarafsız bir ülke olarak ilan etmesini talep etti ve reddedildi.

Kiev ise, Rus taarruzunun tamamen sebepsiz olduğu konusunda ısrar ediyor ve iki cumhuriyeti zorla geri almayı planladığı iddialarını reddediyor.

 

BM’den Rusya destekli ilk Ukrayna bildirisi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 hafta önce

    İlk defa olumlu bir haber görüyoruz
    İnşallah barış çabuk gelir

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!