BM’den ‘Ukrayna’ adımı… Küresel gıda krizi için ‘İstanbul planı’

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan küresel gıda krizinin çözümü için Birleşmiş Milletler çatısı altında yol haritası hazırlandı.

featured

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş küresel gıda krizine yol açarken diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin Ukrayna’daki tahıl stoklarını güvenli şekilde küresel pazarlara ulaştıracak bir mekanizma için diplomasi yürüttüğünü aktardı. Kaynaklar, Birleşmiş Milletler (BM) çatısında bir yol haritası hazırlandığını belirtti.

Diplomatik kaynakların aktardığına göre, Türkiye’nin Rusya, Ukrayna ve BM yetkilileri ile yürüttüğü müzakereler sonucunda “tahıl koridoru”nun işleyişine ilişkin BM çatısı altında yol haritası hazırlandı. Önümüzdeki günlerde tüm tarafların İstanbul’da bir araya gelerek yol haritasının detaylarını ele alması bekleniyor.

Başta bölgedeki deniz mayınlarının temizliği olmak üzere gemilerin güzergahı, sigortası, güvenliği, komuta merkezinde yer alacak görevliler gibi konular dörtlü toplantıda değerlendirilecek.

Ukrayna ve Rusya’nın da olumlu yaklaştığı mekanizma ile Karadeniz’deki limanların çevresinde mayın temizliği yapılarak tahıl stokunun dış pazarlara güvenli şekilde ulaşması sağlanacak.

Türkiye’nin, Rusya ve Ukrayna arasında arabuluculuğu ile BM’nin koordinasyonunda İstanbul’da kurulması planlanan merkez aracılığıyla Ukrayna ve Rusya’daki 20 milyon ton tahılın küresel pazarlara sunulması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Zelenskiy ile “tahıl koridoru”nu görüşmüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile yaptığı telefon görüşmelerinin önemli gündem maddelerinden biri de “tahıl koridoru” oldu.

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde, Rusya’nın, Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatı da dahil olmak üzere Türkiye ile koordineli olarak engelsiz kargo sevkiyatını kolaylaştırmaya istekli olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Zelenski ile görüşmesinde, Ukrayna tarım ürünlerinin deniz yoluyla ihracı için güvenli koridor oluşturulması projesine bilhassa önem atfettiğini belirtti.

Erdoğan, taraflardan ve Birleşmiş Milletler yetkililerinden oluşacak Kontrol Merkezi’ne katılmaya ve merkeze İstanbul’da ev sahipliği yapmaya ilke olarak olumlu baktıklarını dile getirdi.

Diplomatik kaynaklara göre, Putin ve Zelenski de “tahıl koridoru” konusundaki iş birliğine olumlu bakıyor.

(AA)

BM’den ‘Ukrayna’ adımı… Küresel gıda krizi için ‘İstanbul planı’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!