Yurtta Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlaması

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 96. yıl dönümü yurtta törenlerle kutlandı. Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyetine bağlı gemi ve botlar İstanbul Boğazı’nda su takı gösterisi yaptı.

featured

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 96. yıl dönümü Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı.Törene İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral İbrahim Özdem Koçer, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Yusuf Kenan Topcu, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Tuğamiral Tayfun Paşaoğlu, Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran ve vatandaşlar katıldı.

‘KABOTAJ VE DENİZCİLİK BAYRAMIMIZI YÜREKTEN KUTLUYORUM’

Törende konuşan İstanbul valisi Ali Yerlikaya “Bugün denizlerimizdeki hakimiyetin ve bağımsızlığımızın sembolü Kabotaj Bayramımızın 96. Yıl dönümü. Aynı zamanda adını dünya denizcilik tarihine altın harflerle yazdıran denizcilerimizin piri Barbaros Hayrettin Paşa’yı yad ettiğimiz gün. 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu insanımıza denizlerimize sahip çıkma bilincini aşılamış, denizciliğimizin bugüne ulaşmasını sağlamıştır. Büyük denizci Kaptan-ı Derya Barbaros Hayretin Paşa’mızı bu müstesna günü bizlere kazandıran Gazi Mustafa kemal Atatürk’ü ve ebediyete intihal eden denizcilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor Kabotaj ve Denizcilik Bayramımızı yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral İbrahim Özdem Koçer “Bugün denizlerimizdeki hakimiyetin ve bağımsızlığımızın sembolü olan Kabotaj hakkının kazanılmasının 96. yıl dönümünü kutluyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Boru Trompet Takımı gösteri yaptı. Protokol yetkilileri Barbaros Hayrettin Paşa’nın türbesini ziyaret ederek Kuran-ı Kerim okunmasını dinledi. Daha sonra İstanbul Boğazı’na çelenk bırakıldı. Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyetine bağlı botlar ise su takı gösterisi yaptı. Gösterinin ardından tören sona erdi.

ÇANAKKALE’DE KABOTAJ BAYRAMI KUTLAMASI

Çanakkale’de, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 96’ncı yıl dönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda, Çanakkale Bölge Liman Başkan Vekili Cüneyt Aydemir’in Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Törende konuşan Aydemir, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren ‘Kabotaj Kanunu’ ile Türk denizlerinde kapitülasyonların sona erdirildiğini söyledi. Kabotaj Bayramı’nın 1935’ten bu yana kutlandığını belirten Aydemir, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak denizcilikle ilgili birçok çalışmalarımız mevcut. Kıyılarımızda seyir, can, mal ve çevre emniyeti ile deniz güvenliğinin artırılması amacıyla takip ve kontrol sistemleri oluşturulmuştur. Gemi Trafik Yönetim Sistemi, halihazırda İstanbul, Çanakkale, İzmit, İzmir ve Mersin VTS birimleri olarak görev yapmaktadır. Diğer yandan gemilerin uzak mesafeden tanımlanması ve izlenmesi sistemi 2009 yılında kurulmuş olup, bu sistemle dünyanın neresinde olursa olsun Türk bayraklı gemilerin takibi sağlanmaktadır. Ankara’da bulunan Ana Arama Kurtarma ve Koordinasyon Merkezi ile Türk kara sularında, arama kurtarma sahası içerisinde seyir yapan gemiler anlık olarak izlenmektedir” dedi.

Katılımcılar, törenin ardından ‘Bayramiç’ isimli feribotla Çanakkale Boğazı’na açıldı. Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Turhan Ecevit ve Çanakkale Belediye Başkan Vekili İrfan Mutluay, deniz şehitleri anısına denize çelenk bıraktı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait römorkörlerle de boğazda su gösterisi yapıldı. Boğazdaki renkli görüntülerin ardından dalgıçlar, Yat Limanı’nda su altı temizliği yaptı.

MUĞLA’DA KABOTAJ BAYRAMI İÇİN TÖREN

Muğla’da, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla törenler düzenlendi.

Kutlamalar Marmaris, Bodrum ve Datça ilçelerindeki eş zamanlı başladı.

Marmaris’te Atatürk Meydanı’nda kutlama töreni gerçekleştirildi ve Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Törende, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve deniz şehitleri anısına saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar kapsamında Sahil Güvenlik teknesiyle Marmaris Körfezi’ne açılan Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral İbrahim Kurtuluş Sevinç, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve Marmaris Liman Başkanı Altuğ Kurban, “Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun” diyerek denize çiçek bıraktı.

Törene, Deniz Ticaret Odası Marmaris Şube Başkanı Halil Bağlı, denizcilik lisesi öğrencileri, siyasi parti ve kamu kurumu temsilcileri katıldı.

Deniz Kuvvetleri bağlısı kılıç sınıfı P33 Tufan savaş gemisi körfezde alargada bekledi. Yangın söndürme teknesi de körfezde su gösterisi yaptı. Sahil Güvenlik Komutanlığı botları da denizdeki kutlamalara eşlik etti.

BODRUM

Bodrum Belediye Meydanı’nda törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Bodrum Liman Başkanı Mehmet Kürşat Biçici günün anma ve önemini belirten konuşmasında, Türk bayraklı gemilerin “beyaz bayrak” statüsünde olduğunu, Türkiye’nin denizcilikte gelişmiş ülkelerle yarışır hale geldiğini söyledi.

Törene, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkan Vekili İbrahim Akbaş, Bodrum Sahil Güvenlik Karakol Komutanı Binbaşı Utku Meral ile bazı resmi kurum, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Törenin ardından Bodrum Sahil Güvenlik botu ile limandan denize açılan ilçe protokolü, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehit denizciler anısına denize çelenk bıraktı.

Türk Deniz Kuvvetlerine ait karakol botu TCG Kaş’ın liman ziyareti yaptığı Bodrum’da, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kapsamında, Kumbahçe sahilinde çeşitli gösteriler ve yarışmalar düzenlenip ikramlarda bulunulacak. Ayrıca Ulu Önder Atatürk ve tüm şehitler anısına camide mevlit okutulacak.

DATÇA

Datça ilçesinde ise Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Mustafa Kemal Atatürk ve deniz şehitleri anısına saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Datça Liman Başkanı Gökhan Çağlayan günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından denizcilerle birlikte Datça Hudut Kapısı İskelesi’nden deniz şehitleri anısına denize çiçek bıraktı.

Yurtta Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!