Boğaziçi Üniversitesi davasında istenen cezalar belli oldu

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olaylara ilişkin 14 sanıklı davada mütalaa açıklandı. Tutuksuz yargılanan sanıkların ayrı ayrı 3,5 yıldan 27,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

featured

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolar esnasında Rektör Prof. Dr. Naci İnci’nin aracına zarar verdikleri iddia edilen 14 sanığın, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “görevi yaptırmamak için direnme” ve “kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta direnme” suçlarından 23 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, bazı müştekilerin avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanıkların avukatları ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanıkların 4 Ekim 2020’de Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin makam aracının önüne geçerek İnci ve şoförü müşteki Şenol Aydın’ın üniversiteden çıkışını engellediklerini ifade etti.

Sanıkların ‘kendilerine müdahale eden güvenlik görevlisinin görevini yapmasına da engel oldukları’ belirtilen mütalaada, tüm sanıkların, “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “görevi yaptırmamak için direnme” ve “Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta direnme” suçlarından 3 yıl altışar aydan, 23 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, taraflara mütalaaya karşı savunma yapmaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 4 Ekim 2020’de yaşanan olaylar sırasında bir grubun Rektör Prof. Dr. Naci İnci’nin makam aracının önünü kesmesi, bir kişinin de otomobilin üzerine çıkması iddiasıyla soruşturma başlatıldığı anlatılıyor.

Güvenlik görevlileri ile arbede yaşayan gruptakilerin uyarılara rağmen dağılmadığı iddiasına yer verilen iddianamede, 14 sanığın “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “toplantı ve yürüyüşlere katılarak ihtara rağmen dağılmama”, “ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından 5 yıl üçer aydan, 25 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Boğaziçi Üniversitesi davasında istenen cezalar belli oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!