Bolivya’da Amerikancı darbe tutmadı: Seçimleri Morales’in adayı kazandı

featured

Bolivya’da yapılan devlet başkanlığı seçimlerini sandık çıkış anketlerine göre sosyalist aday Luis Arce kazandı. Verilere göre Morales’in desteklediği Arce en yakın rakibine 20 puan fark attı.

Bolivya’da dün gerçekleşen başkanlık seçimlerini, ülkede ABD destekli darbenin ardından istifa eden eski devlet başkanı Evo Morales’in partisi MAS’ın (Sosyalizm Hareketi) adayı Luis Arce kazandı.

Cumhuriyet’in Bolivya medyasından aktardığına göre, Arce’nin oyların yüzde 52,4’ünü, Carlos Mesa’nın ise yüzde 31,5’ini aldığı belirtildi. İttifaka İnanıyoruz” adayı Luis Fernando Camacho da oyların yüzde 14,1’ini alarak üçüncü oldu.

Bolivya yasalarına göre adaylardan birinin seçimi kazanabilmesi için oyların en az yüzde 40’ını alması ve bir sonraki adaya 10 puanlık fark atması gerekiyordu.

Seçim sonuçlarına ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yapan Morales “Kız kardeşlerim ve kardeşlerim: Halk iradesi kabul ettirildi. MAS-IPSP’nin zaferi yankılanıyor. Milyonlar olarak döndük, şimdi halkın onurunu ve özgürlüğünü yeniden tesis edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bolivya’da Amerikancı darbe tutmadı: Seçimleri Morales’in adayı kazandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Çok güzel haber. Bu emperyalistlerin, propaganda, itibarsızlaştırma, 5. kol, suikast, darbe ve benzeri taktiklerinin artık yeterli olmadığını, halkın yeni iletişim olanakları ile gerçekleri öğrendiğini de gösteriyor. Bunun abd’ nin arka bahçesinde olması daha anlamlı ve güzel.

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    Yılmaz özdil üzülmüştür çünkü Venezuela darbesinde amerikayı desteklemişti.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!