Bolivya’da askeri darbe: Morales istifa etti

Bolivya Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman, okuduğu bildiriyle Devlet Başkanı Evo Morales'in istifasını istedi. Evo Morales de ülkede barışın sağlanması için başkanlık görevini bıraktığını duyurdu.

Bolivya’da askeri darbe: Morales istifa etti

Bolivya’da istifa etmek zorunda kalan Devlet Başkanı Evo Morales, evine saldırıldığını ve hakkında yakalama kararı çıkarıldığını açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Morales, “Bütün dünya ve Bolivya halkı huzurunda, bir polis memurunun, hakkımda illegal bir şekilde yakalama kararı çıkardığını bildiriyorum. Ayrıca şiddet eylemleri düzenleyen gruplar, evime saldırı düzenledi. Darbeciler, hukukun üstünlüğünü yerle bir ediyor.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, sağcı muhalif Santa Cruz Sivil Komitesi Başkanı Luis Fernando Camacho da Morales hakkında yakalama kararı çıkarıldığını belirtti.

Camacho, twitter hesabından, “Güvenlik güçleri saklandığı yerde, Chapre’de Morales’i arıyorlar. Askerler, başkanlık uçağına el koydular.” paylaşımında bulundu.

Bolivya’da 20 Ekim’de düzenlenen başkanlık seçimlerinin ardından muhalefet seçimlerde “hile” yapıldığını iddia etmiş ve taraflar karşılıklı olarak destekçilerini sokak gösterilerine çağırmıştı.

Günlerdir seçimlerin iptal edilmesini ve tekrar seçime gidilmesini isteyen muhalifler, Evo Morales’in tekrar seçim yapılacağı duyurusunun ardından, Morales’in katılmadığı seçimler düzenlenene kadar protestoların devam edeceğini açıklamıştı.

Morales, dün Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman’ın, canlı yayında okuduğu bildiriyle istifasını talep etmesi üzerine, başkanlık görevini bıraktığını açıklamış ve durumu “darbe” olarak nitelendirmişti. Morales, istifa kararını, muhalif liderler Carlos Mesa ve Luis Fernando Camacho’nun, halka daha fazla zarar vermemesi için aldığını kaydetmişti.

Bolivya’da Devlet Başkanı Evo Morales’in istifasını açıklamasının ardından muhalifler kutlamalar için sokaklara döküldü.
( Marcelo Perez Del Carpio – Anadolu Ajansı )

Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman şu açıklamayı yaptı:

“Ülkede artan çatışmalar karşısında halkın güvenliğini sağlamak, hayat hakkını güvence altına almak adına şiddetin durulmasına müsaade etmesi, Bolivya’nın iyiliği ve istikrarın korunması için Devlet Başkanı Evo Morales’e istifa etmesini öneriyoruz. Halka ve gösteri düzenleyen kesimlere de kardeşler arasındaki anlaşmazlığın kan dökülmesine ve ailelerimizin üzülmesine neden olmaması için şiddet olaylarına son vermelerini talep ediyoruz.”

MORALES: HİLE BAHANESİ ALTINDA DARBE YAPILDI

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales de ülkede barışın sağlanması için başkanlık görevini bıraktığını duyurdu.

Morales, Telesur kanalına verdiği röportajda, şiddet olaylarını kınadı ve “Devlet Başkanı olarak ülkede sosyal barışı sağlama zorunluluğum var. Bolivyalı kardeşler olarak, birbirimizle savaş halinde olamayız.” dedi.

Muhalefetin diyalog çağrısını reddetmesini “şaşırtıcı” olarak değerlendiren Morales, “Barışı sağlamak için seçimde kazandığımız zaferimizi bir kenara bırakıp yeniden seçime gidileceğini, Yüksek Seçim Mahkemesinin yenileneceğini söyledik ama bunları reddedip yalnızca istifa etmemi istiyorlar; bu bir darbedir. Uluslararası toplumun ve Bolivya halkının bunu bilmesi gerekiyor. Bu, ‘hile’ bahanesi altında yapılan bir darbedir.” ifadelerini kullandı.

Morales, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sağcı lider Mesa’nın aile üyeleri ve parti yöneticilerine zarar vermemesi için istifayı kabul ettiğini belirtti.

Halkın iradesi ile 13 yıl 9 ay 18 gündür yönetimde olduğunu söyleyen Morales, ekonomik olarak kalkınmış bir ülke bıraktığını,

SEÇİMLERİN YENİLECEĞİNİ AÇIKLADI AMA DARBECİLER DURMADI

20 Ekim tarihindeki devlet başkanlığı seçimlerini Morales yüzde 47,08 oy almış rakibi Carlos Mesa’nın da yüzde 36,51 oyla ikinci olmuştu.

Morales yerli halktan seçilen ilk devlet başkanı olmuştu.

Son günlerde ABD’nin kışkırttığı eylemlerde yüzlerce kişi hayatını kaybetmiş Morales ABD darbesine karşı halkı demokrasiye sahip çıkmaya çağırmıştı.

Morales bugün seçimlerin yenileceğini ilan etmişti anca Amerikancılar buna müsaade etmeden darbe girişime başladı.

KÜBA, MEKSİKA VE VENEZUELA’DAN KINAMA

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro‘dan Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kardeş Başkan Morales’e yönelik tamamına eren darbeyi kati surette kınıyoruz” dedi.

Maduro, siyasi ve sosyal hareketlere Bolivya’daki yerli halkların ve ırkçılık mağdurlarının hayatlarının korunmasını talep etmek için seferberlik çağrısında bulundu.

Küba Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada Morales’in istifasıyla sonuçlanan süreci ‘darbe’ olarak nitelendirdi ve kınadı.

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel Bermúdez, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Yaşanan darbe Bolivya’daki demokrasiyi tehdit ediyor” ifadelerini kullandı.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard“Bolivya’da devam eden bir askeri operasyon var, bunu reddediyoruz. Meksika, demokrasiye ve kurumlara saygısını sürdürecek” açıklamasını yaptı.