Bolivya’da darbe girişimi engellendi: Eski komutan Zuniga gözaltında…

Güney Amerika ülkesi Bolivya'da General Jose Zuniga önderliğinde başlatılan askeri darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

featured

Güney Amerika ülkesi Bolivya’da bir grup asker darbe girişiminde bulundu.

Bolivya’nın devlet başkanı Lucho Arce, sosyal medya platformu X üzerinden “Bolivya Ordusu’nun bazı birimleri tarafından gerçekleştirilen düzensiz seferberliği kınıyoruz. Demokrasiye saygı gösterilmelidir” açıklaması yaptı.

Amerika karşıtlığıyla bilinen, Bolivya’yı yaklaşık 14 sene yöneten eski devlet başkanı Evo Morales de, sosyal medyadan “Darbe yaklaşıyor. Şu anda Silahlı Kuvvetler ve tanklardan personel Plaza Murillo’da konuşlandırılıyor. Kırsal kesimdeki ve kentteki toplumsal hareketlere demokrasiyi savunma çağrısı yapın” paylaşımı yaptı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde bir grup askerin başkentte devlet kurumlarının olduğu bölgede konuşlandığı görüldü.

HALKA ULUSAL SEFERBERLİK ÇAĞRISI

Eski Devlet Başkanı Evo Morales ise X hesabından, ordunun hükümete darbe yapmaya çalıştığını duyurdu.

Halka ulusal seferberlik çağrısında bulunan Morales, demokrasinin savunulmasını ve Bolivyalılardan meydanlara çıkarak darbeye direnmelerini istedi.

BİNLERCE BOLİVYALI SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Çağrı sonrası binlerce Bolivyalı, hükümet sarayının bulunduğu La Paz’daki Murillo Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Kalabalığı gaz bombası ve tazyikli suyla durdurmaya çalışan askerler, çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açtı.

Askerlerin sarayın kapılarını kırmasının ardından kabine üyeleriyle giriş katına inen Devlet Başkanı Arce, General Zuniga ile hararetli bir tartışma yaşadı. Arce, askerlerin derhal saraydan çekilmesini ve birliklerine dönmelerini istedi.

YENİ KOMUTAN ASKERİ PERSONELE BİRLİKLERE DÖNMESİNİ EMRETTİ

Zuniga dahil 3 üst düzey komutanı görevden alan Arce, saraydaki ulusa sesleniş konuşmasında Jose Wilson Sanchez’i yeni ordu komutanı olarak atadığını duyurdu.

Sanchez, basına yaptığı açıklamada, saray çevresinde ve caddelerde bekleyen tüm askeri personelin birliklerine dönmesini emretti.

ASKERLER VE ZIRHLI ARAÇLAR ÇEKİLDİ

Sanchez’in emrini dikkate alan askerler ve zırhlı araçtakiler, halkın yoğun tepkileri arasında saray çevresi ve Murillo Meydanı’nı terk etti.

Saray balkonundan seslenen Arce, “Ülkemiz, bir darbe girişimine maruz kaldı. Bu itaatsizliğe izin vermeyeceğim, demokrasimizi tehdit eden her türlü darbe girişimine karşı dimdik ayakta olacağız” ifadelerini kullandı.

ZUNİGA: BEN MASUMUM

Başarısız darbe girişiminin ardından harekete geçen Başsavcılık, Zuniga hakkında yakalama kararı çıkarttı ve askeri kalkışmaya katılan tüm askerlere soruşturma açıldığını duyurdu.

Zuniga, Genelkurmay Başkanlığı karargahından ayrıldığı esnada polis ekiplerince gözaltına alınarak bölgeden hızla uzaklaştırıldı.

Gazetecilere açıklamada bulunan Zuniga, “Ben masumum. Arce ile geçtiğimiz pazar günü bir araya geldik. Devlet Başkanı, bana durumun çok kötü olduğunu ve ülkenin son derece kritik bir süreçten geçtiğinden bahsetti. ‘Popülaritemin yeniden yükselmesi için bir şeyler yapmalıyız.’ dedi” iddiasında bulundu.

‘MORALES’İN ADAYLIĞINA KARŞI ÇIKTILAR’ İDDİASI

Bolivya basınında yer alan haberlerde ise Devlet Başkanı Arce ile bir süredir siyasi gerginlik yaşayan Morales’in 2025’te yapılması beklenen devlet başkanlığı seçiminde aday olacağı öne sürüldü.

Zuniga’nın başını çektiği bazı ordu komutanlarının Morales’in muhtemel adaylığına şiddetle karşı çıktığı ve bu sebeple Arce hükümetiyle gerginlik yaşadığı iddia edildi.

Zuniga, 24 Haziran’da televizyon kanalına yaptığı açıklamada, eski Devlet Başkanı Evo Morales’i hedef alarak, “Yasal olarak böyle bir hakkı yok, artık bu ülkenin devlet başkanı olamaz. Onun bir kere daha bu ülkeyi yönetmesine izin vermeyiz, Anayasa’yı çiğnerse onu tutuklarız” ifadelerini kullanmıştı.

Evo Morales, Bolivya’da 2019’da düzenlenen devlet başkanı seçimini kazanmasına rağmen dönemin Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman’ın istifa çağrısının ardından görevi bırakmak zorunda kalmıştı. (AA)

Bolivya’da darbe girişimi engellendi: Eski komutan Zuniga gözaltında…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!