O ilanlarla ilgili Savcılık’tan karar… Tanju Özcan: Alın beni hapse atın!

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Bolu Belediye Başkanlığı'nın, kentte yaşayan yabancılara yönelik su ve nikah ücretlerinde farklı tarife uygulanmasına, 40 bin TL idari para cezası kararı verdi. Tanju Özcan'ın, geçici sığınmacılara yönelik Arapça ve Türkçe, "Artık istenmiyorsunuz, dönün ülkenize' ilanı da, Cumhuriyet Savcılığı kararıyla 'nefret ve ayrımcılık' iddiasıyla dün gece saatlerinde kaldırıldı.

featured

Sığınmacı sorunu gündemdeki yerini korurken, düzensiz göçmenlerin kentten gönderilmesini isteyen Bolu Belediyesi Başkanı Tanju Özcan’a peş peşe cezalar geldi.

TİHEK’in, Bolu’da yabancılara su kullanımı ve nikah ücretlerinde farklı tarife uygulanmasına yönelik başlattığı resen inceleme sonuçlandı. TİHEK tarafından yayımlanan kurul kararında, ilgili mevzuattan, Anayasa’nın ‘Kanun önünde eşitlik’ başlıklı 10’uncu maddesi, ‘Kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı’ başlıklı 17’nci maddesi, ‘Ailenin korunması ve çocuk hakları’ başlıklı 41’inci maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 14’üncü maddesinde azınlıkların haklarını güvence altına alan hükümleri, AİHS’in ‘evlenme hakkı’ başlıklı 12’nci maddesi, Birleşmiş Milletler (BM) Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin (MSHS) evlilik hakkıyla ilgili 23’üncü maddesi ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nun konuya ilişkin maddeleri anımsatıldı.

‘AYRIMCILIK’ SUÇLAMASI

Değerlendirme ve gerekçe kısmında ise şunlar kaydedildi:

“Somut olayda Belediye Meclisi kararının evlenme ve aile kurma hakkı ile suya erişim hakkı kapsamında, Suriyeliler ve Iraklılar başta olmak üzere oturma iznine sahip olmayan veya yeterli bir oturma iznine sahip olmayan yabancılara yönelik olarak belediyenin sunduğu nikah, su gibi hizmetlerde ırk ve etnik köken temelinde ayrımcılık içerdiği görülmektedir. Yukarıda da değinildiği üzere, bir kişinin ırkı, ulusal veya etnik kökeni nedeniyle, daha olumsuz ve haklılaştırılamayan bir muameleye maruz bırakılması ya da yalnızca ırkı veya ulusal ve etnik kökeni nedeniyle, kamuya açık yerlere ve hizmetlere erişiminin engellenmesi, hem ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, hem de ulusal hukukumuz tarafından yasaklanmıştır. Söz konusu karar, ilde bulunan yabancılara yönelik aile kurma ve evlenme hakkı ile yeterli ve temiz suya erişim hakkı kapsamında haklılaştırılamayan, orantısız ve makul bir gerekçeye dayanmayan farklı bir muamele olduğundan 6701 sayılı Kanun’un 3’üncü maddesinde düzenlenen ayrımcılık yasağının ihlal edildiği kanaatine varılmıştır.”

Karar kısmında; muhatap Bolu Belediyesi hakkında 40 bin TL idari para cezası uygulanmasına, karara karşı tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemesi’ne başvurulabileceğine oy çokluğuyla karar verildiği belirtildi.

AFİŞLER KALDIRILDI

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentin en işlek caddelerindeki bilboardlara Arapça ve Türkçe yazılı ilanlar astırdı. Özcan, kentte yaşayan sığınmacılara evlerine dönmeleri çağrısında bulundu. İlanlarda, “Geçici sığınmacılara sesleniyorum. 11 yıl önce ülkemize misafir olarak geldiğinizi söylediniz. Türk milleti de kıt kaynaklarıyla size yıllardır sahip çıkıyor. Artık bu misafirlik fazla uzadı. Ülkemizdeki ekonomik buhranı görüyorsunuz. Gençlerimiz işsiz, aileler açlık sınırının altında yaşıyor. Bu şartlarda artık sizinle paylaşacak ekmeğimiz ve suyumuz kalmadı. Geldiğiniz gibi gitme zamanınız geldi. Artık istenmiyorsunuz. Dönün ülkenize” ifadelerine yer verildi.

Tanju Özcan’ın talimatıyla belediye ekipleri tarafından asılan ilanlar, geniş yankı buldu. Bir vatandaş, savcılığa ilanlarla ilgili suç duyurusunda bulundu. İlanların savcılık kararıyla kaldırılmasına karar verildi. İlanlar dün gece saatlerinde, polis ekipleri tarafından kaldırıldı.

 ‘İYİYE GİTMİYORUZ’

Başkan Özcan, ilanların kaldırılmasıyla ilgili olarak, “Bu misafirlik çok uzadı, geldiğiniz gibi dönün ülkenize dedim, hemen hakkımızda muhtemelen AK Parti milletvekilinin şikayeti üzerine bir soruşturma başlatılmış ve savcılık afişleri toplatma kararı vermiş. Yani sığınmacılar ülkemizde kalsın, sığınmacıları beslemeye devam edelim, yenilerini de buraya davet edelim gerekirse onlara da bakalım demek suç olmuyor da dönün ülkenize demek mi suç oluyor? Vallahi ben bu tavrımın arkasındayım. Bakın bu ülke karışacak yakında. Birileri bana diyor ki, bu ülke karışırsa diyor seni sorumlu tutarlar. Perşembenin gelişi çarşambadan belli. Bu insanları Türk toplumuna entegre etmek mümkün değil. Bu karışıklık zaten bu kafayla yaşanacak. Ben sadece bugünden uyarı görevimi yapıyorum. Yarın bir karışıklık çıkarsa bundan dolayı kimsenin beni suçlaması haddi de değil hakkı da değil. Çünkü uyaran benim zaten. Bakın iyiye gitmiyoruz” dedi.

‘ALIN BENİ BU SUÇTAN HAPSE ATIN’

Başkan Özcan, Cumhuriyet Savcılığı’nın ‘nefret ve ayrımcılık’ suçlamasıyla ilanları kaldırmasıyla ilgili, “Türk milletinin menfaatini korumak, korumaya çalışmak, gençlerimizin sorunlarını dile getirmek nefret suçu oluşturuyorsa, Türk milletini çok sevmek nefret suçu oluşturuyorsa, ben bu nefret suçunu, ayrımcılık suçunu işlemeye devam edeceğim. Bir hukukçu olarak söylüyorum. Alın beni bu suçtan hapse atın” diye konuştu.

‘YAPTIKLARIMDAN VE SÖYLEDİKLERİMDEN PİŞMAN DEĞİLİM’

Ceza kararıyla ilgili de cevap veren Özcan, şöyle konuştu:

“Kararı yargıya taşıyacağım. İdarenin her türlü eylem ve işlemi yargı denetimine tabiidir. Dolayısıyla ben Türkiye Eşitlik Kurumu’nun bağımsız bir kurum olduğuna inanmıyorum. Türkiye Eşitlik Kurumu, bugüne kadar hangi konuda karar vermiş? Türkiye Eşitlik Kurumu’nun adını ilk kez benimle ilgili soruşturma başlatıldığında duydu Türkiye. 2015 veya 2016’da kurulmuş bir kurum. En azından bir çalışma yaptılar. Bu ayki maaşlarını hak ettiler. Şimdiye kadar boşuna maaş alıyorlardı. Ceza verdilerse, idari yargıya taşırız. Ben yaptıklarımın suç olduğuna inanmıyorum. Bir Türk milliyetçisi ve vatansever olarak bunları söylemeye devam edeceğim. Yaptıklarımdan ve söylediklerimden pişman değilim.”

 

O ilanlarla ilgili Savcılık’tan karar… Tanju Özcan: Alın beni hapse atın!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 1 ay önce

  bence de T. Özcan, bu kadar sert ilanlar yazdırmasaydı. çünkü bu hareketin provokasyona yol açma riski vardı.

  Cevapla
  • 1 ay önce

   İşgal döneminde İngilizlere direnip vatanı korumak için çabalayan milliyetçilere ne deniyordu biliyor musunuz?

   İngilizleri öfkelendirip daha fazla işgale teşvik eden asiler…

 2. 1 ay önce

  provakatör bu işin çözümü bu mu? sen nasıl bir tipsin.

  Cevapla
  • 1 ay önce

   Milletin duygularına tercüman olmuş. Bunun neresi provakatörlük..
   Tanju başkan sözünün arkasında bir adam, klavye delikanlısı değil..

 3. 1 ay önce

  Bu savcı’yı sığınmacılara yasadışı bir şekilde vatandaşlık verildiğin de bir şey yaptığını görmüyoruz

 4. 1 ay önce

  Milyonlarca ‘sığınmacıların’ ülkelerine dönmesi konusunda tek bir adım, tek bir çalışma yapılmıyor da tam tersine bu sefer Afganistan’dan Amerikan işbirlikçisi, satılmış, kimi silahlı, kimi külahlı yüzbinlerce genç adam Türkiye’ye elini kolunu sallaya sallaya gelmeye devam ediyor ve devleti yöneten siyasetçisi, amiri, memuru öylece seyrediyorsa milletin de bir sabrı vardır, bir sınırı vardır, bir haddi, hududu vardır! Çözmesi gerekenler çözmüyorlarsa suçlusu vatandaş mı oluyor? Ya da defalarca devleti yönetenleri uyandırmaya çalışan halkın içindeki belediye başkanı, veya parti başkanı mı suçlu, provokatör oluyor! Vatandaş artık marketlerde yumurta kolilerinin içinden yumurta, domates paketlerinden domatesi çalmaya başladı! Ülkenin ve milletin bugünü ve geleceği aleyhine her şeyi yapanlar, arazilerini ve konutlarını bile satmaya başlayanlar hâlâ bağırıp çağırmaya devam ediyorlar. Görmüyor muyuz sanıyorlar?

 5. 1 ay önce

  vatandaşın menfaatlerini korumak her kamu görevlisinin görevidir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!