Bombacı terörist hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı

Taksim'deki bombalı saldırıyı gerçekleştiren Ahlam Albashır'in 4 ay önce bir teröristle birlikte Türkiye'ye girdiği, 2 teröristin Esenler'de Suriye uyruklu bir kişinin evinde kaldığı, kimlikleri belli olmasın diye de karı-koca rolü yaptıkları ve bir tekstil atölyesinde çalıştıkları belirlendi. İstihbarat eğitimi alan 2 şüphelinin de eylemleri deşifre edilmesin diye dijital materyaller üzerinden iletişim kurmadıkları, eylem talimatı verenlerle de evlerinde kaldıkları şüpheliler üzerinden iletişim kurdukları öğrenildi. Polis, firari PKK/YPG üyesinin yakalanması için çalışmalarına devam ediyor.

featured

Beyoğlu’nda 6 kişinin hayatını kaybettiği 81 kişinin yaralandığı terör saldırısıyla ilgili soruşturma çok yönlü sürdürülüyor. Bölücü terör örgütü PKK/KCK’nın Suriye kolu PYD/YPG tarafından gerçekleştirilen terör saldırısıyla bağlantılı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 46 şüphelinin sorgusu devam ediyor.

Saldırının ardından bin 200 farklı güvenlik kamera görüntüsünden oluşan yüzlerce saatlik kayıtlar didik didik inceleyen terörle mücadele ve istihbarat birimleri, ilk olarak kadın teröristin saldırının ardından kaçmak için “müşteri” gibi bindiği taksiyi buldu. Taksicinin ifadelerinin de ardından polis, saldırıyı gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam Albashır’i Küçükçekmece Kanarya mahallesindeki bir evde yakalayarak gözaltına aldı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda terör saldırısını gerçekleştiren Ahlam Albashır ve diğer şüphelilere yönelik yeni detaylar ortaya çıktı. Buna göre; Ahlam Albashır’in yaklaşık 1 sene önce PKK/YPG terör örgütü içerisinde istihbarat üyesi olarak eğitim almaya başladı.

Ahlam Albashır, 4 ay önce de yanında B. isimli bir teröristle birlikte kaçak yollarla Afrin üzerinden Türkiye’ye girdi. Esenler’de yaşayan Suriye uyruklu başka bir teröristin yanına gelen Ahlam Albashır ve B., burada kim oldukları belli olmasın diye karı-koca rolü yapmaya başladı. Çift, kamufle olmak için bir tekstil atölyesinde de işe başladı.

Türkiye’ye eylem yapmak için giriş yapan teröristler, bu süre zarfında Türk istihbaratına yakalanmamak için eylem talimatı veren Kobani’deki teröristlerle herhangi bir dijital ortamda iletişime geçmedi. Teröristlerin Kobani ile iletişimi, Esenler’de birlikte kaldıkları kişi tarafından sağlandı. Olay günü de bomba yüklü paketi B. isimli teröristten alan Ahlam Albashır, dikkat çekmemek için 45 dakika bombayı bıraktığı bankta oturdu. Zaman ayarlı olduğu değerlendirilen bombanın patlama anına kısa süre kala banktan kalkan ve koşarak olay yerinden ayrılan Ahlam Albashır, taksiyle önce Esenler’de kaldığı adrese gitti. Burada evdeki altın ve paraları alan Ahlam Albashır daha sonra Küçükçekmece’ye gitti. Burada kaldığı evde polis tarafından yakalanan Ahlam Albashır’in emniyetteki sorgusu devam ediyor.

Öte yandan, Albashır’in kocası rolündeki B. isimli firari teröristin yakalanması için çalışma başlattı.

Saldırıyla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü aşağıdaki açıklamayı yapmıştı:

ESENLER’DE KADIN TERÖRİSTİ GÖREN MAHALLE SAKİNLERİ KONUŞTU

Kazımkarabekir Mahalle esnafı Nazik Demir, “Şahsen tanımıyorum, arada buradan geçerken görüyordum. Cadde üzerinde görüyordum, hatta dünde 13.00-13.30 sıralarında gördüm. Dükkanın önünden ufak bir çocukla geçti. Hiç dükkanımdan alışveriş yapmadı. Hiç diyaloğum olmadı. Günübirlik görüyorduk. 20-25 gündür buralarda görünmeye başladı. Daha önce görmüyorduk. Dünde gayet sakindi, yanında ufak bir çocuk vardı. Önünde yürüyordu. Beraber geçtiler” dedi. Bir başka mahalle sakini de teröristin zaman zaman markete gelerek alışveriş yaptığını ifade etti.

Teröristin yakalanma anı polis kameralarına böyle yansımıştı:

Bombacı terörist hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 3 ay önce

  Bu suça karışmış kişilerin, dolandırıcıların, haramzadelerin resmini Albayrak arasında değil, basit bir duvar önünde çekin.
  Bayrağımızı bu pislikler ile yan yana görmek istemiyorum.

 2. 3 ay önce

  O at örgüsü saçlı heybetli Türk Polisi kızımız,nasıl da basıyor o melanet kafayı aşağı!!Helal,o bastırma iradenin sembolik hali.Basarız!Türk Polisi bu.Giydirir Nivyork yazılı paçavrayı adama alır Şanlı Bayrağın arasına yazar arkaya terörle oynaşma oynatırım ilgili kurumumla diye.Yaşayın!

 3. 3 ay önce

  Taksimde kamuflaj ve askeri tip botla gezmek.Dikkat çekiyor,üstelik sonra koşarak kaçıyor.Biraz daha dikkatli olunsaydi bu teröristi yakalayabilirdik. İşin ilginç yanı İsrail resimdeki iki vatandaşı için Dünyayi ayağa kaldıriyor ve bu İsrailliler için bomba hazırlanmış diyebiliyor. İsrail hem teröristleri palazlandiriyor destekliyor hem de kendi güvenliği bahanesiyle kendisine pay çıkarıyor.Ayni taktik İsidi palazlandirdilar sonra mücadele ediyoruz ayağı ile Suriye kuzeyinde PYD ye alan açtılar.

 4. 3 ay önce

  gerı zekalı bomba atmaya gıdıyor terorıst gıbı gıyınmıs.bır de bomba patlamadan evvel bır tek o kosuyor kalabalıkta. malum gucler bu aptalları kullanıyor ıste.
  daha bunları ıcımıze sokmaya devam edelım. ne de olsa kardes(!) bunlar.ulke potansıyel terorıst ajan doldu. bırı kardes sayarken dıgerı de davul zurna ıle ugurlamaya kalkıyor.
  ıkısıde (ıktıdar ,muhalefet)bunların agababalarına oy ıcın peskes cekıyor.
  uzaga bakmaya gerek yok TC nı yıkmak ısteyen ABD ve AB nın ve ısraılın parmagı var.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!