Borçlanma uyarısı: Tehlikenin farkında mısınız?

AKP iktidarının dış borçlanmada risk primlerinin fırladığını belirten Ümit Özdağ, “AKP borç bulmak için astronomik faizler ödüyor” dedi. Özdağ, “Durum çok vahim. Tehlikenin farkında mısınız?” uyarısında bulundu.

featured

Kredi risk primi ya da İngilizce ifadesiyle CDS, alınan bir kredinin geri ödenmeme riskini tespit etmek ve bu riske karşı kredinin sigortalanması için kullanılan değerdir.

Geçen haftalarda iktisatçı Mahfi Eğilmez, Türkiye’nin CDS priminin 700 baz puanın üzerine çıktığını belirterek, savaştaki Rusya ile Arjantin’in ardından en riskli üçüncü ülke olduğumuzu duyurmuştu.

Bir uyarı da Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ‘dan geldi.

Özdağ, sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin CDS primleri, 2008 yılından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı, 710 civarında. Türk ekonomisini çok daha zor günler bekliyor. CDS priminin yüksek olması devletin borçlanma maliyetinin artması demek.

Bu hem TL hem dolar bazında şirketlerin de borçlanma maliyetlerini artırıyor. Türkiye’nin dolar cinsinden Eurobond tahvillerini geri ödeyememe riski var. Bu riske karşı sigorta lazım. CDS’e sigortaya ödenen prim diyebiliriz.

Şimdi o risk o kadar yüksek ki AKP borç bulmak için astronomik faizler ödüyor. Türkiye’nin 5 yıllık mevcut CDS primi ile dolar cinsinden borçlandığında, ABD faizinden yıllık % 7 daha fazla borçlanma maliyetine katlanıyor.

Gelişmekte olan ülkelerin CDS primleri ortalaması 250 baz puan civarında. Bunlar borçlanırken yıllık % 2,6 ek prim öderken, Türkiye dolar cinsinden borçlanırken ek olarak yıllık % 7 prim ödüyor.

Risk primlerinin artması, Türkiye’nin dolar cinsinden borçlanma maliyetinin artması demek. Durum çok vahim. Tehlikenin farkında mısınız?”

Borçlanma uyarısı: Tehlikenin farkında mısınız?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 1 ay önce

  ekonomi batışın eşiğinde.altın satışı işi doğruysa geçmiş olsun zaten.

 2. 1 ay önce

  koltuk pislenmiş.. bırakıyorum da diyemiyor.
  pisliği bir gün daha örtmek için.. değermi ?

 3. 1 ay önce

  Atasına ihanet etmiş toplum bu işten sıkıntı çekmeden kurtulamaz. Akp’li veya Akp’siz çok zor zamanlar bekliyor bizleri

 4. 1 ay önce

  1980 den bu yana iktidar sahiplerinin ve birlikte calistiklari sirketlerin varliklari kamulastirilip, borclar odensin. 1923/1938 arasi kaynak kullanim politikalari bu gune uyarlanip uygulansin, belki cendere biraz gevser.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!