‘Boris, seni incitmek istemiyorum ama bir füzeyle bu sadece bir dakika sürer’

İngiltere'nin eski başbakanı Boris Johnson, Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi öncesinde yaptığı bir telefon görüşmesinde Vladimir Putin'in kendisine "Boris, seni incitmek istemiyorum ama bir füzeyle bu sadece bir dakika sürer" dediğini öne sürdü.

featured

Putin ile Boris Johnson arasındaki diyalog, Putin’in dünya liderleriyle etkileşimlerini inceleyen bir BBC belgeselinde iddia edildi.

Johnson, Putin’e Ukrayna’nın “öngörülebilir gelecekte” NATO’ya katılmayacağını söyleyerek Rus askeri harekâtını caydırmaya çalıştı.

Johson’ın açıklamalarına göre Putin, İngiltere’nin çağrısına olumsuz yanıt verdi.

“Bir noktada beni tehdit etti ve neşeli bir biçimde ‘Boris, seni incitmek istemiyorum ama bir füzeyle bu sadece bir dakika sürer’ dedi”

BBC belgeseli Putin vs. Batı’da yer alan iddialara göre, 11 Şubat’ta Savunma Bakanı Ben Wallace, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile görüşmek için Moskova’ya uçtu.

Wallace’ın Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeyeceğine dair güvence alarak ayrıldığı, ancak her iki tarafın da bunun bir yalan olduğunu bildiği ifade edildi.

Bunu zorbalık veya güç gösterisi olarak tanımlayan Wallace, Rusya ile yaptığı görüşmeyle ilgili, “Sana yalan söyleyeceğim, yalan söylediğimi biliyorsun ve yalan söylediğimi bildiğini biliyorum ve sana yine de yalan söyleyeceğim. Bunun bir tür güç gösterisiyle ilgili olduğunu düşünüyorum” dedi.

KREMLİN’DEN YANIT: YALAN

Kremlin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İngiltere eski başbakanı Boris Johnson’ın Putin ile ilgili sözlerinin yalan olduğunu söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada bunun doğru olmadığını ve ‘daha da açık konuşmak gerekirse bir yalan’ olduğunu söyledi.

Peskov, NATO üyesi ülkelerin çatışmaya daha fazla dahil olduklarını, ancak Ukrayna’ya silah sağlanmasının bu sürecin gidişatını değiştirmeyeceğini de sözlerine ekledi. Peskov bu durumun ancak ‘daha fazla çatışmaya’ yol açacağını ifade etti.

‘Boris, seni incitmek istemiyorum ama bir füzeyle bu sadece bir dakika sürer’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. AngloSaksonlar, Sosyalizm çökerken Rusyaya Warşova paktı devletlerinden sonra SSCB devletlerinin de ABD/NATO müttefiki olmasını dayattılar. Ama Rus devletleri olan Ukrayna ve Belorusyanın Rusya için artık var olma yok olma hattı olduğunu Rusyanın 3.dünya savaşını dahi göze alacağını bir türlü kavrayamadılar.

  2. Yalan soyledigi asikar. Siz dunya da hicbir devletin ingiltereyi tehdit ettigini duydunuz mu? ABD’yi tehdit ederler, ama Ingiltere asla. Butun devlet erbabinin, burokratlarin parasi orada cunku.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!