Borsa kazancına vergi kapıda

2008 yılından bu yana vergi alınmayan borsa kazançlarından, hisse senedini elde tutma süresine göre yüzde 2.5 ile yüzde 10 oranında vergi alınması bekleniyor.

featured

Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören ve 3 yıldan kısa süreyle elde tutulan hisse senetlerinin alım satımından elde edilen kazançlardan vergi alınacağı belirtiliyor.

Hazırlanan vergi yasa taslağına göre borsa kazancından kesilecek vergi, hisse senetlerinin elde tutulma süresine göre, 3 aya kadar yüzde 10, 6 aya kadar yüzde 7.5, 1 yıla kadar yüzde 5, 3 yıla kadar yüzde 2.5, 3 yıl üstü için yüzde 0 olacak.

2008’DEN BERİ YÜZDE 0 VERGİ

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; taslakta, borsadan 2024 yılında 900 milyar lira kazanç elde edileceği ve buradan 73.2 milyar lira vergi alınacağı tahmini yapıldı.

Taslakta yer alan bilgi notunda, BIST’te işlem gören ve 1 yıldan kısa süreyle elde tutulan hisse senetlerinin alım satımından elde edilen kazançların Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 67’nci maddesi kapsamında nihai olarak tevkifat yoluyla vergilendirildiği, ancak kesinti oranının Bakanlar Kurulu kararıyla 2008 yılından bu yana yüzde 0 olarak uygulandığı belirtildi.

SÜREYE GÖRE DEĞİŞİYOR

BIST’e işlem gören ve bir yıldan fazla süreyle elde tutulan hisse senetlerinden elde edilen satış kazançları üzerinden stopaj yapılmadığı belirtilen notta, “Önerilen Düzenlemeyle yüzde 0’lık tevkifat oranının; 3 aya kadar yüzde 10, 6 aya kadar yüzde 7.5, 1 yıla kadar yüzde 5, 3 yıla kadar yüzde 2.5, 3 yıl üstü için yüzde 0 olarak yeniden belirlenebilmesi için yetki alınacak” denildi.

Düzenlemenin etki analizinde, gerçek ve tüzel kişi, yabancı-yerli tüm yatırımcılar tarafından 2022 yılında borsadan elde edilen kazancın 540.8 milyar TL olduğu, bu kazancın 2024 yılında 900 milyar TL olacağı ve bu gelirden aylık 6.1 milyar, 73.2 milyar lira vergi alınacağı tahmini yapıldı.

Borsa kazancına vergi kapıda

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. goturen goturdu, eski vekiliniz, abisi ve cakma damadi bile etraftan para tirtiklayarak caldi, simdi mi akliniza geldi borsa gelirinden vergi talep etmek. Yine manipulasyon.

  2. Olacak iş değil. Borsadaki kazanctan bir hükümet nasıl vergi almaz. Asgari ucretliden vergiyi alabiliyorsun ancak milyarlari kazanandan vergi almıyorsun. Bu Erdoğan ve AKPsini bu millet daha birinci 4 yılından sonra sandığın dibine gommeliydi. Bir bilinçli seçmen bunu yapardi. Bunların bu ulkeye yaptığı pisliği en az 50 yil temizlemeye uğraşacaksın. İnanmıyorsun ama göreceksin.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!