Brezilya’da seçimi kaybeden sağcı Bolsonaro’dan orduya darbe mesajı

Brezilya'da başkanlık seçimini sol görüşlü aday Lula da Silva'ya ikinci turda kaybeden sağcı Jair Bolsonaro ilk kez sessizliğini bozdu. Başkent Brasilia'daki başkanlık sarayının önünde halka seslendi. "Hiçbir şey kaybedilmedi; tek son ölümdür" dedi. Orduyu Da Silva'nın görevi devralmasını engellemeye çağırdı.

featured

Brezilya’da 31 Ekim’de yapılan seçimi kaybeden ABD yanlısı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, seçimden sonra ilk kez konuştu. Aylarca sessiz kalarak yandaşlarının şiddet eylemlerine tepkisiz kalan Bolsonaro, konuşmasında orduya çağrı yaptı. Başkent Brasilia’daki Başkanlık Sarayı’nın önünde yandaşlarına seslenen Bolsonaro, Anayasa’ya bağlı kalacağını ifade etti.

“Ben bir bağlılık yemini ettim. Birçok kişi beni eleştirse de Anayasanın dışına çıkmam. Zaferin de bu şekilde geleceğine inanıyorum” diyen Bolsonaro, “Silahlı kuvvetlerimiz sosyalizmin önündeki son engel. İnanıyorum ki silahlı kuvvetler birlik halinde. Onlar halkımıza ve anayasaya bağlılık yemini etti. Özgürlüğümüzden ordu sorumlu” diye konuştu.

Brezilya’da başkanlık seçiminin ikinci turunda İşçi Partisi lideri Lula Da Silva, oyların yüzde 50,9’unu alarak seçimi kazanmıştı. Bolsonaro’nun oyuysa 49,1’de kalmış, 4 yıllık iktidarı bu sonuçla sona ermişti.

Ülkedeki iktidar devri 1 Ocak’ta yapılacak.

Brezilya’da seçimi kaybeden sağcı Bolsonaro’dan orduya darbe mesajı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!