BTP lideri Baş: Altılı masa hata yaptı

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, "Bize sunulan sebep 'Altılı Masa'ya yeni bir üye eklenmesini doğru bulmuyoruz’ şeklindeydi." dedi ve muhalefetin altılı masayı genişletmeyerek hata yaptığını belirtti. Öte yandan, cumhurbaşkanlığı için en güçlü adayın Mansur Yavaş olduğunu söyleyen Baş, Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu iddia etti.

featured

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş gündeme dair açıklamalarda bulundu. TV100’de bir canlı yayına katılan Baş, Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu öne sürdü.

Baş, “Yıpranmasın diye açıklanmayan aday, olası tüm adayların yıpranmasına sebep oluyor. Nasıl bir aday ki üç ayda yıpranacak? Öyle bir aday ülkeyi nasıl yönetecek? Kılıçdaroğlu’nun aday olmak istediği aşikar. Aday Kılıçdaroğlu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmak konusunda çok ciddi adımlar attığınız görüyorum. Toplumun oy vermeye meyilli olduğu isimler belli. Mansur Bey öyle, Ekrem Bey öyle. Anketlerde bu böyle çıkıyor. Kılıçdaroğlu ise çıkmıyor. Son Saraçhane sonrasında bir araştırma yapmadık. Teşkilat içinde de çalışma yapıyoruz. Bizimki tamamen strateji belirlemek için yapıyoruz. Mansur Bey en güçlü aday. Mansur Bey tanıştığım da bir isim. Mansur Bey dürüst bir insan. Çalışkan bir isim. Bunu yıllar içerisinde belediyecilikte ispat etmiş bir isim. Benim açımdan ve genel olarak güvenilen, güven duygusunu tatmin eden bir kimliği var. Bunu ispat etmiş bir isim.” ifadelerini kullandı.

‘İYİ PARTİ VE CHP’NİN İSTEDİĞİ AŞİKAR’

Öte yandan ‘altılı masa’ya alınma talebi reddedilen Baş, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bize sunulan sebep ‘Altılı Masa’ya yeni bir üye eklenmesini doğru bulmuyoruz’ şeklindeydi. Altılı Masa’ya biz oturursak gelinen süreci kabul etmiş olacaktık. Dolayısıyla bir dersten geri kalmamız gibi bir durum söz konusu olmayacaktı. Benim çağrıma odaklanıldı. Bizim daha önceki çağrılarımız konuşulmadı. Ben bir sonuç beklemiyordum. Meral Hanım’a da söylemiştim. İYİ Parti’nin istediği çok aşikar. CHP’nin de istediği aşikar. Kemal Bey’le de görüştüğümde destek talebimizi iletmiştik. Geriye kalan partilerde ne yaşandı, ne oldu bilemiyorum. Gerçekten bilmiyorum.

‘KARALAMA KAMPANYASI YÜRÜTÜLDÜ’

Meral Hanım o akşam arayıp durumu bana iletti. Yayınlanan metinde yazanı bize söyledi. Ben de hiç üstüne gitmedim, konuyu irdelemedim. Çünkü Meral Hanım bizim için fedakarlık yapmış oldu, kamuoyunda da üstüne gidildi. Emrivaki yapıyor denildi. Fikrini söyledi neden emrivaki olsun. Saadet Partisi, o süreçte Bağımsız Türkiye Partisi’ne ilişkin, bana ilişkin olumsuz hiçbir açıklamada olunmadı. Atatürkçü olduğumuz için alınmadığımız duyumu bu süreçten önce duymuş olduğumuz bir şeydi. Bir karalama kampanyası yürütüldü. En mutlu olan da hükümet olmuştur. Masanın büyümesini en çok hükümet istemiyor. Orada BTP’nin olması ‘Masa genişleyebiliyor, muhalefet büyüyebiliyor’ imajıydı. Öyle şeyler yapacağım ki kimsenin aklına gelmeyecek. Ben gençlerin lideri değilim, onların içinden çıkmış bir siyasi liderim. Saraçhane’de Meral Akşener’le tesadüfen yan yana olduk. Ben bir tek babamın sağ kolu oldum. Bu dakikan sonra benim yürüyeceğim yol liderliktir.

‘ALTILI MASA HATA YAPTI’

Muhalefet 6’lı masayı genişletmeyerek hata yapmıştır. Cumhurbaşkanı adayının dillendirilmemesi hatadır çünkü toplum güvenmek ister. Toplum güvenmeye elverişli ama bir aday çıkaramıyoruz o zaman iki aday çıkarırız problem yok.

Bu seçim Cumhurbaşkanı için çok zor olacak. En zor seçim süreci olacak. Muhalefetin hamleleri iyi bir süreç yürütürse bu böyle olur. Üçüncü kez adaylık noktasında kim ne derse desin bizim Anayasamıza göre mümkün değil. Önümüzdeki seçimde bunu kabul edelim zaten bunu inkar edecek bir güç yok ama bunu tarihe bir kayıt olarak düşelim. Abdullah Gül aday olmaz, olamaz. Ben ihtimal vermiyorum. Zaten 2018’de de bu konuşuldu. Olmadı.

‘KEMAL BEY KIZIYOR’

Ekrem İmamoğlu’na eğer siyasi yasak kararı kesinleşirse adaylığı kabul edilmez. İmamoğlu yarıştan çekildi mi konusunda bir şey diyemem. Bunlara çok yorum yapamıyoruz çünkü Kemal Bey kızıyor, ‘Aile içi meseleler’ diyor. Kılıçdaroğlu’yla, Akşener arasındaki durumla ilgili de öyle. O da sülale ilişkisi ona ben giremem.”

BTP lideri Baş: Altılı masa hata yaptı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!