Bu bir devrimdir

featured
service

Nihat Genç yazdı…

Tayyip Erdoğan’ın Türk Lirası’nı dövize karşı koruma kararları Türkiye Tarihi açısından büyük bir devrimdir!

2021 20 Aralık Kararları, Duyuni Umumiye (olumsuz), İzmir İktisat Kongresi (olumlu) ve 24 Ocak (kimine göre devrim bize göre çok olumsuz) gibi yepyeni bir DÖNEM açmıştır!

Türk ekonomisi bu kararlarla MAKAS değiştirmiştir!

Bir zamanlar Celal Bayar’ın ‘bu kış komünizm gelecek’ lafı çok modaydı, o komünizm başka bir kılıkta gelmiştir!

İslamcılar’ın çok dalga geçtiği Nevzat Tandoğan’ın ‘ülkenin yararına olacaksa komünizmi de biz getiririz’ lafı da nihayet gerçek olmuş Tayyip Erdoğan kısmi bir sosyalizmi başka bir kılıkta getirmiştir!

Sıcak paraya, TÜSİAD’a, erken seçime, dolar kuruna ve Kavala ve Demirtaş’ın tahliyesine odaklı MUHALEFET hüsrana uğramış rezil olmuştur!

Çünkü DEVRİM GİBİ kararlar patlayacak noktaya gelmiş gerilen piyasayı yumuşatmış rahatlatmıştır!

Nihat Genç’in kararlara tepkisi şöyle olmuştur, zaman ayarlı bir kalorifer bombası düşünün, ilk birkaç sene ısıtır rahatlatır hatta kış ortasında pencereleri açarsınız ve ama bütçeye getireceği yük kaldırılamaz olur ve ülke infilak eder… Ancak bu ‘sıcaklık’ içinde Atı Alan Yine Üsküdar’ı geçer… Ki Tayyip Erdoğan için maksat hasıl olmuştur!

Ve iktidar değişse bile yeni gelenler bu ağır bütçe ‘enkaz’ı karşısında eli kolu bağlanıp hükümet edemez ve onları IMF ve Dünya Bankası ve sıcak para da pansuman dışında kurtaramaz!

Tabii ki bütçenin olası devasa açıkları sabit gelirlilerin üstünde olacak ve bankada vadeli parası olanlar dar gelirliler kadar etkilenmeyecek, işte bu durum, anayasanın eşitlik ilkesine aykırı mı değil mi, burası da ciddi bir sorudur.

Çünkü genellik ilkesine göre gelirler ve yükümlülükler her yurttaşa eşit değildir ve sadece vadeli Türk parası olanlara ‘imtiyaz’ tanınmaktadır, ki, imtiyaz-dokunulmaz anayasayı ciddi ihlaldir!

Şaka değil ‘kısmi’ bir sosyalizmden bahsediyoruz, parası olanlar döviz karşısında bütçe kaynakları seferber edilerek kayrılıp kollanıyor!

Neo-liberalizmin sık sık getirdiği döviz krizini finansal bir çözümle bu sefer çok şaşırtıcı ve akıllara seza yani dolar basmaya eş değer bir yöntemle aşmaya yönelik bu kararlara bir ‘ad’ bulmak için zihnim uçuk-kaçık bir çok kavram üretti.

‘Popülist komünizm’ diyebilir miyim, ‘para komünizmi’, ‘sağcı komünizm’, ‘hayali komünizm’, ‘sermaye komünizmi’, ‘sanal komünizm’, ‘soyut komünizm’, ‘spekülatif komünizm’, ‘finans komünizmi’,’illüsyonust komünizm’…

Ya da zihnim şöyle kavramlar buldu: ‘soğuk güneş’, yani güneş olacak ama ısıtmayacak!

Ya da adını ‘Emin Olamadığımız Sosyalizm’, koymalı.

Ya da dövizi ve parası olanlar kendi aralarında kendilerini eşitleyen bir sosyalizm kurdu!

Absürd görünümlü bu kavramlara gülmeden önce, Kemal Derviş’ten sonra getirilen bankacılık düzeninin bir ‘Stalin bankacılığı’ olduğunu hatırdan çıkarmayın! Derviş’ten sonra ‘bankalar’ öyle bir koruma altına alındı ki dünyada ve ülkede hangi krizler yaşanırsa yaşansın bankalar hiç bir şekilde zarar etmiyor hiç bir şekilde risk almıyor ve bütün krizlerin maliyetini halk çekiyordu! Yani yüksek kredilerle her yıl yüzbinlerce esnaf iflas ediyor ocaklar sönüyor ama bankalar hep yerinde duruyordu!

Bir önceki kriz sonrası bankalar nasıl koruma altına alındıysa şimdi de Türk Parası olanlar aynı şekilde koruma altına alınıyor!

Yani serbest piyasada ssadece parası olanları ‘korumak’ ne demek? Enflasyon karşısında şimdi bütçenin yükünü sadece altta kalan dar gelirli sabit gelirliler çekecek, ki, olan, emeğiyle çalışan işgücüne olacak. Şimdi de sabit gelirlileri enflasyon karşısında korumak için bütçeyi eritecek hiper enflasyon belası kapıda bekliyor olacak! Yani, dar gelirliler çalışacak üretecek parası-dövizi olanlar yan gelip yatacak! Zaten böyle değil miydi diyeceksiniz, evet, ama bu sınıf ayrımları-korumalar-imtiyazlar ‘yasal’ değildi!

Ve bir de şöyle düşündüm, bu kararlardan sonra, ‘ulusal egemenlik kavramını yeniden düşünmeliyiz’ çünkü halkın oylarıyla vücut bulan kurumlar (egemenliğin kurumları) sadece para sahiplerinin eline geçiyor, yani, parası olanlar bir üst sınıf, soylu sınıf, asilzade sınıfı gibi, ayrıcalıklardan fiili-facto yararlanması artık yasal bir hale geliyor!

Neo-liberal düzen zaten düzensizliktir, neo-liberal düzenin krizlerini kaos’a varmadan aşmanın her yolu bugüne kadar yepyeni krizler getirmiştir ve kriz girdapları her ülkeyi uçurum ve bataklıklara ve sömürülmesine ve milli egemenliğini kaybetmesine yol açmıştır!

Oysa, gerçek, döviz kurunun yarattığı güvensizliği aşmak için büyük bütçe yükünü halkın sırtına yükleyenler uzun vadede hep kaybetmiştir, çünkü…

Mali krizleri ancak üretim istihdam plan ve milli seferberlikte aşabilirsiniz, mali krizlerin yükünü yoksul halkın üstüne yıkarak aşmaya çalıştığınızda asıl o zaman devlete karşı halkın ‘güvenini’ kaybedersiniz.

Şayet iktidar, olmaz ya, rahat geçecek bu kısa aralığı, çok sıkı bir ithal rejimi ve devrim gibi israfa son ve tasarrufda kullanabilirse, gelmekte olan maaşları dahi ödeyemez bütçe felaketleri karşısında sadece zaman kazanabilir.

Yine, olmaz ya, rahat geçecek bu kısa aralığı, çok ciddi, milli seferberlik gibi kalkınma planları ve kendine yeten tarım ve çok yüksek teknoloji gibi köklü devrimci hamlelerde kullanabilirse .ötlerini kurtarmak için girdikleri bu ‘kıyamet’ yolunda kitlelerin öfkesini bir nebze hafifletebilir!

Yoksa iki seneye kalmaz doların değil bu sefer ekmeği 18 TL oluşunu konuşuruz. 

Bu bir devrimdir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

28 Yorum

 1. 5 ay önce

  gunu aciklayan net bir yazi! simdi hukumet bugunu kurtarmak icin ulkenin gelecegini buyuk tehlikeye atti. yalniz o kisa zamanda baskin secim yapip secimi bile kazanabilirler! ekonomik krizden medet ummaktan baska hic bir sey yapmayan muhalefet ise yine bon bon bakar.

  Cevapla
 2. 5 ay önce

  Zaman BİZ’im, Kemalizmin zamanını bekliyor.

  Cevapla
 3. 5 ay önce

  Tespitleriniz çok doğru Sayın Nihat Genç. Yıllardır her türlü krizin ceremesini bizler çektik, olan halka oldu.

  Cevapla
 4. 5 ay önce

  3.5 liradan dolarınızı satın diyenler hergün gaz vererek 18 e çıkardıkları doları sattıktan sonra aldıkları tl yi de dolara bağlayıp hem faizden hem kurdan hangisi yüksekse garanti kazanca çevirdiler.Faiz haram garantili faiz helal.Doların sonuda tl gibi olacak enflasyon 6 faiz 0.25.Boyalı kağıtların hepsi çöp.5000 yıllık para altın gümüş.1 gram gümüş 9 dokuz lira.1gram altın fiyatına 80 gram gümüş alabilirsiniz.Mal alıştan kazanır.Gümüş ons 31 gramı 1980 ve 2011 yılında 50 doları görmüş bugün 22 dolar.Gerçek gümüşün 250 katı kağıt sanal gümüş işlem görüyor.Ak akçe (gümüş) karagün içindir.Türk atasözü

  Cevapla
 5. 5 ay önce

  “…..çok ciddi, milli seferberlik gibi kalkınma planları ve kendine yeten tarım ve çok yüksek teknoloji gibi köklü devrimci hamlelerde kullanabilirse…..” öyle olacak; görüşlerine büyük değer verdiğim sayın Nihat Genç. Bu devlet projesidir. Partilerden ve günlük politikalardan etkilenmeden yürütülecektir. Kuruluş ayarlarına dönmekten başka çaremiz de yoktur.

  Cevapla
 6. 5 ay önce

  peki Türkiye’de Fransız İhtilali benzeri bir halk devrimi beklenebilir mi?

  Cevapla
 7. 5 ay önce

  Parasi olani koruyan kapitalizmdir benim bildigim, bu isi dar geliriyi ezerek yapan tipine de” rejim fasizmi “denebilir diye dusunuyorum.

  Cevapla
 8. 5 ay önce

  Nihat bey sizin gibi entellektüel bir insan nasıl olurda bu vurguna, yağmaya ve talana devrim diyebiliyor aklım almıyor. Şuan sizin bu sözleriniz karşısında şoktayım. Bir anlık heyecan ve coşku aklınızı başınızdan mı aldı nedir? Bu yapılanların hepsi tiyatroydu. Birileri servetine servet kattı birileri ise dibi buldu yine.. Devlet yine fakirden alıp zengine verecek. Bu yapılanların hiçbirisi uzun vadeli planlı şeyler değil. Sadece günü kurtarma.. Hepsinin içi boş ve plansız.

  Herşey bir yana bu yaptıklarına dini de alet ederek dine de bir darbe vurdular. İlk başta Nas dediler şimdi ise faizi savunacak durumda düştüler. Bu iktidarın dini imanı para, herşeyi üç kağıt ve fırıldak… Hepsi sahtekar ve dolandırıcı…Bu devrim değil çok büyük bir vurgun…

  Aşağıda linkini verdiğim ekşi sözlük yazılarını okuyun lutfen:

  https://eksisozluk.com/20-aralik-2021-yasanan-buyuk-vurgun–7116454?p=5

  Cevapla
 9. 5 ay önce

  “Bugüne kadar aşkla bağlı olduğumuz milletimize hizmet etmek dışında hiçbir gaye taşımadık. Eksiğimiz, noksanımız olabilir, hatta hatamız olabilir, ama hüsnüniyetimizden, samimiyetimizden, gayretimizden, ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerin büyüklüğünden, ortaya koyduğumuz hedeflerin doğruluğundan kimsenin şüphesi olamaz.
  Bir kez daha altını çizerek söylüyorum; ne yaptığımızı biliyoruz, niçin yaptığımızı biliyoruz, nasıl yapacağımızı biliyoruz, nereye gittiğimizi biliyoruz, nereye ulaşacağımızı biliyoruz. İnşallah varacağımız yer hem bizlerin, hem bizden sonraki nesillerin hayatlarında olumlu yönde asırlık değişiklikler yapacak bir yerdir. ”
  TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cevapla
 10. 5 ay önce

  Size bu iktidarın nasıl tehlikeli oyun oynadığını bir örnek üzerinden anlatayım. Suriyeli bir aileye gıda yardımı verdik. Aile Kürttü.. Savaş başlayınca bütün örgütlerin zulmunden kaçmak için Türkiye’ye sığınmışlar. Kadın ve 4 çocuğu ile gelini ve 3 torunu aynı evde kalıyorlar.

  Anneleri anlatıyor “Biz yaya olarak bombaların içinde zar zor Azez’e vardık. Orası Özgür Suriye Ordusunun elindeydi. Bizim Kürt olduğumuzu anlayınca ‘hadi gidin Kürtlerinizin yanına’ diyerek adeta bir proje dahilinde Arap ve Kürt bölgeleri oluşturmak istiyorlardı.

  Benim anladığım BOP projesi halen devam ediyor. Ve Erdoğan bunu çok sinsi bir şekilde kimseyi ürkütmeden yapıyor. Erdoğan ABD’nin oluşturmak istediği projelere payanda olmaktan vazgeçmiş değildir.

  Cevapla
 11. 5 ay önce

  Çok acımasızca…doların yerine ikame edilen bu sistemde zaten parası olan ve lerin üzerinde faizleri bırakıp açgözle dolara koşan orta-üst gelirin açlığını bastırıp en azından bu yolla doları da psikolojisiyle durdurmanın en çok en alttakiler faydası olduğu görülmüyor mu?
  Nihat Genç hiç yazmasan daha iyiydi bu yazıyı be!

  Cevapla
 12. 5 ay önce

  Çoğunlukla katılırım görüşlerinize ve saptamalarınıza. Bu kez yazınızı gözden geçirmenizi dileyeceğim. Devrim olarak nitelediğiniz gelişme dipsiz kuyuya düşmüş RTE’nin seçimi kazanma manevrasından başka bir şey değildir. Devrim kavramına bu şekilde kullanımla haksızlık etmeyelim. Ulusal paramız örtülü olarak bir başka paraya uyarlanmıştır. Dövizin yatırım aracına dönüşmesi kuşkusuz yanlıştır. Bu yanlışı gidermenin yolu parası olanlara kazanç güvencesi sağlamaktan geçmemeliydi. Sorunun nedeni serbest piyasa olduğuna göre serbest piyasa içinde çözüm aramak ancak iktidara mecbur bir yapının işi olabilirdi. Yüreği yeten şimdiye dek dövizi yatırım aracı olmaktan çıkartırdı. İktidarını korumak uğruna finanskapitalle barışık olma zorunluluğunun sonucudur yaptığı.

  Cevapla
 13. 5 ay önce

  Kesinlikle katılıyorum. Parası olanın parasını koruma ve kazancını güvence altına alma girişimidir yapılan. Parası olmayanın geleceğini ipotek altına alarak. Yoksulluğu derinleştirerek.

  Cevapla
 14. 5 ay önce

  Gayet kibar bir şekilde Nihat Genç’in bu yazısına katılmadığımı yazdım. Yorumum yayınlanmadı. Bu işgüzarlığı böyle yanınıza bırakmayacağım! Yorumumu yayınlamazsanız yarın direk Nihat Genç’e ulaşacağım. Asla kabul edilemez bir durum bu!

  Cevapla
 15. 5 ay önce

  Katılıyorum. Kimin dolarları var ve bugün 18’den 12’lere düştü diye ağlıyor biliyorum çünkü.

  Cevapla
 16. 5 ay önce

  Mevcut ekonomik gerçeklikte tuvalet ucreti bile dolara endeksli ise, 18-20-22-25 TL olan dolar kuru ile millet aç kalırdı. Bu modelin dar gelirlinin ödeyeceği bedelin nispeten daha az olacağı bir model olduğunu düşünüyorum.

  Cevapla
 17. 5 ay önce

  Benim anlamadığım hazineye neden yük getireceği. Diyelim ki ben bugün 10.000 dolar yatırdım bahsettikleri hesaba. Benim dolarlar merkez bankasına gidiyor. Yerine bankaya TL veriliyor merkez bankası tarafından. Banka bu TL yi işletiyor ve Faizi ile bana geri ödüyor. Dolar çok yükselmiş ise Merkez benim doların çok az bir kısmını bozar benim paramı öder. Merkezde benim dolarların büyük kısmı duruyor bu mantığa göre. Bankanın verdiği faizi merkez almış oluyor. Hazine + da açıkçası ben de bir şey anlamadım :):)

  Cevapla
 18. 5 ay önce

  Yazının girişi adeta bir bilinmez methiye gibi. Devamında olacaklar hakkında nesnel örnekler verilmiştir. Acizane şahsi görüşüme gelince: Yapılan ve yapılacak olan şeyler Şeytanın ters taklasından başka bir şey değildir.

  Cevapla
 19. 5 ay önce

  En fazla 6 ay sürdürülebilir. Sabit kuru da görmüştük zamanında. TURK devletine güvenip borca girenler dimdizlak ortada kalmıştı. Bu dikiş tutmaz.

  Cevapla
 20. 5 ay önce

  pardon, yorumunuz nedir? kopyalayip yapistirmaktan baska birsey bilmez misiniz?

  Cevapla
 21. 5 ay önce

  ne devrimi Nihat Bey, neyin devrimi. Kendileri sisirip, kendileri patlattilar. Aradaki fark nerede, memlekette savci olsa arastirir. Sabah aksam cikip konustu, her konustugunda dolari firlatti, ondan sonra da bu ki bence vurgunun ikinci ayagidir. Dolar milyarderi yandaslar ve tusiadcilar keyif prolarini coktan yakmislardir.

  Cevapla
 22. 5 ay önce

  Yazıya 2ci yorumum … bir daha okudum ama tam anlıyamadım, bu yazıyı herkes anlayamaz, iktidara çatmış ama çaktırmadan

  Cevapla
 23. 5 ay önce

  ….”Yağan yağmurda beraber ıslandığımız gibi açan güneşte de beraber ısınacağız. Biz inancına, kökenine, meşrebine, tercihlerine bakmadan her rengi ile her deseni ile her tonuyla her ferdi ile milletimizin tamamını seviyoruz. 84 milyonun her birini, her bir ferdini bağrımıza basıyoruz.” R. T. Erdoğan
  Gel de yüreğiyle konuşan bu adama inanma!!
  Gel de buram buram kararlılık kokan bu cesaretten ve özgüvenden etkilenme!!
  Gel de bu adamı sevme..

  Cevapla
 24. 5 ay önce

  Sn.Genc hepsinden mühim olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının simgelerinden olan Türk Lirasını Amerikan Dolarına endekslediler. Artık FED in alacağı kararlar Türk lirasının kaderini belirleyecek. Bunu görün lütfen! Saygılar

  Cevapla
 25. 5 ay önce

  Sn. Genç yazınızı şaşkınlıkla okudum. Buradaki vurgunu nasıl göremezsiniz. Yasal faiz haram, örtülü faiz helal. Hem de Türk lirasını tedavulden kaldırıyorlar… Herşey Amerikan dolarına endeksli…18 liradan bozdurdular dolarlari şimdi bir de TL den para kazanacaklar… borcu da hazine üstlenip geleceğe yazıyor…yani Türk milletini geleceğe borclandiriyor… fakirin fukaranin geleceğini ipotek altına alıyor… Tusiad da şimdi keyfine bakıyordur…. Hiç yatirim yapamayan sade vatandas cebinden bir de örtülü faiz ödeyecek şimdi…yandi gülüm keten helva

  Cevapla
 26. 5 ay önce

  Sanki bugüne kadar ispanyol pezosuna endeksliydi!

  Cevapla
 27. 5 ay önce

  Aslında diklatlice okursanız burada ki tema çok doğru.İktidarı övmek falan değil bir takım paralı zümrelere Ülkeyi çalıştırırsınız anlamında.Diğer taraftan Türk parasını yok sayıp kura bağlamak devrim dediği bu sanırım güzel ve tatlı kırmadan dökmeden yerinde bir eleştiri Teşekkürler Nihat bey yazılarınızı takip ediyorum yine harikasın.

  Cevapla
 28. 5 ay önce

  Sn. Nihat Genç, bu milli kalkınma planları, kendi kendine yeten Türkiye için artık çok geç değil mi sizce. Türkiye ve dünya eskisi gibi değil, üretimler çok detaylandı; ithal etmeden kendine yetmek imkansız gibi bir şey. Paranın, dilin aynı olduğu bir dünyaya doğru gidiyoruz. Acı ama gerçek.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!