Bu da oldu: 71 işçiyi zehirleyen altın madenine ‘Yılın En İyi Maden Firması’ ödülü!

Kayseri’de 71 işçiyi zehirleyen altın madeninin sahibi olan Kanadalı Centerra Gold şirketine ait Öksüt Madencilik’e “Yılın En İyi Maden Firması” ödülü verildi. Ödülü, mahkemenin uzman görüşü istediği Hacettepe Üniversitesi'nin vermesi dikkat çekti.

featured

VERYANSIN TV 

Erzincan İliç’te yaşanan altın madeni skandalının bir benzeri de Kayseri Develi’de yaşanmıştı.

Kayseri Develi’deki Kanadalı Centerra Gold’a ait Öksüt Madencilikte altın döküm odasının güvenliğinde çalışan işçilerin kanında ve idrarında yüksek miktarda cıva ve diğer ağır metaller çıkmıştı. İşçilerin kan ve idrarlarında yapılan tahlillerle ortaya çıkan bu bilginin, uzun zaman işçilerden gizlendiği iddia edilmişti.

Altın madenine, ÇED raporunda olmayan alanlarda kapasite artırımına gittiği gerekçesiyle 8.5 milyon TL ceza kesildiği de ortaya çıkmıştı.

Konu davalık olurken, mahkeme cıva zehirlenmesine ilişkin Hacettepe Üniversitesi’nden uzman görüşü talep etmişti.

Develi’de söz konusu şirketin yetkililerine ruhsatların iptal edilmesi yönünde çağrılar yapılırken, facianın yaşandığı altın madenini işleten firmaya ödül verildi.

Davanın avukatlarından Ufuk Doğan, X hesabından yaptığı paylaşımda Kanadalı altın madeni şirketine Hacettepe Üniversitesi’nin ödül verdiğini duyurdu.

Bu da oldu: 71 işçiyi zehirleyen altın madenine ‘Yılın En İyi Maden Firması’ ödülü!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Adaletin ve Yargin bir kisiye teslim olmuş ise bu boyle devam eder. Kiblesi Amerikan Doları olan, dini fikri yesil dolarlar olup sadece bununla ilgilenenler, bu doga ve canli dusmanlarindan baskada bir hamle beklenmez.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!