Bülent Arınç: Evliya Çelebi bugünleri görseydi kahrından ölecekti

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, yaşanan ekonomik sıkıntıya ve gıda kuyruklarına ilişkin “Yağların balların fiyatına erişemediğimiz bugünümüzde demek ki Evliya Çelebi bu günleri görseydi adam kahrından ölecekti” yorumunu yaptı.

featured

Manisa ve İzmir illeri arasında bulunan 1517 rakımlık Spil Dağı Milli Parkı’ndan toplanan otların tanıtımı için bu yıl ilk kez ‘Spil Şifalı Otlar Festivali’ düzenlendi. Şehzadeler ilçesi Tarihi Kurşunlu Han’da gerçekleşen festivalde kurulan stantlarda sarmaşık, ısırgan, kuzu kulağı, ebegümeci, sığır dili, karabaş otu, hardal, kapurcak, kaz ayağı, karahindiba, gelincik ve iğnelik gibi şifalı otlar sergilendi. Festivale eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ve eşi Münevver Arınç’ın yanı sıra AKP Manisa milletvekilleri Murat Baybatur, Semra Kaplan Kıvırcık, Şehzadeler Belediyesi Başkan Vekili Atilla Efendioğlu katıldı.

‘YAĞLARIN, BALLARIN FİYATINA ERİŞEMEDİĞİMİZ GÜNÜMÜZDE…’

Bülent Arınç, burada yaptığı konuşmada şifalı otları kendi hastalığı için kullandığını belirtip, “Dr. Muzaffer Yurttaş arkadaşımız, çok güzel ifade etti. Anlatacak hiçbir şey bırakmadı. ‘Dağlardan yağlar, ovalardan ballar akardı’ dedi galiba. İnşallah o günleri tekrardan yaşamak nasip olur. Yağların, balların fiyatına erişemediğimiz günümüzde demek ki Evliya Çelebi bu günleri görseydi, adam kahrından ölecekti. İnşallah güzel günler yakındır, güzel günlere tekrar kavuşacağız” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Arınç ve beraberindekiler yemek yarışmasında derece girenlere hediyelerini takdim etti, daha sonra ise stantları gezdi.

‘VAY YOBAZ, VAY GERİCİ’

Konuşmasında şifalı otlara değinen Arınç, geçmişte şifalı otların gericilik olarak değerlendirildiğini belirterek şu sözlere yer verdi:

“Şifalı otlar konusu çok eski bir konudur. Geçmişte bunlar konuşulurken ‘Vay gerici, vay yobaz, nereden çıktı bunlar, tıbbın kabul etmediği şeylerle mi uğraşacağız’ derlerdi.

Günümüzde öyle iyi bir noktaya geldi ki, tabi reçete yazan ilaç sanayiyle iç içe olan doktorlarımız belki katılmayacaktır buna. O ilaçların hepsinin yan tesiri vardır ama şifalı otların hiçbirisinin yan tesiri yoktur.

Baş ağrısına da iyi gelir, prostata da iyi gelir, kalbe de iyi gelir. Hepsinin ayrı ayrı şifaları var. Artık tıp fakültelerinde de, üniversitelerde de bunun üzerine bölümler açılabiliyor. Tamamlayıcı tıp olarak şifalı otların da Allah şifayı murat etmişse mutlaka faydasının olduğu biliniyor.”

Konuşmaların ardından festivalde yemek yarışmasına katılanlara ödüllere takdim edilmesinin ardından Arınç ve eşi festivale şifalı otlar satan standları gezdi.

Bülent Arınç: Evliya Çelebi bugünleri görseydi kahrından ölecekti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!