Bunu kafanıza iyice yerleştirin Alevi toplumunda hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Bunu kafanıza iyice yerleştirin Alevi toplumunda hiçbir şey eskisi gibi olmayacak
Adana’da 46 veli, çocuklarını bilimsel gezi için İsviçre’ye götürme vaadiyle para topladığını ancak program iptal edilmesine rağmen geri ödeme yapmadığını ileri sürdükleri emekli öğretmen hakkında şikayetçi oldu. Velilerden Ali Aslan, açıklama yaptı. (AA)\n

Hacı Bektaş Dergâhı postnişini[i] Veliyettin H. Ulusoy’un yanlış işlerini açık kaynaklara dayanarak deşifre ettiğimiz yazımızın[ii] ardından olumlu ve olumsuz çok sayıda tepki aldım. Yazının, sadece Alevi kamuoyunda değil farklı çevrelerde de güçlü şekilde tartışıldığını gözlemledim.

Bu elbette güzel bir şey. Sadece Aleviler değil genel olarak Türk toplumu Aleviliğe ve Türkiye’nin birliğine zarar verecek bu türden girişimlerden haberdar olmak zorunda.

Edindiğim izlenime göre, Veliyettin H. Ulusoy’u Alevi hukukuna göre düşkün ilan edecek ve postnişinlik makamından azledecek güçlü bir dip dalga geliyor. Çünkü dip dalgaya göre, Hünkâr’ın makamı işgal altında.

Dip dalga başarılı olur veya olmaz, bunu kestirmek zor. Ama kesin olan bir şey var: Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ali’siz Alevilere yani çağdaş Haricilere yol açan Veliyettin Efendi ve avanesinin açıklamalarında İslami motiflere, Ehlibeyt’e, On İki İmam’a vurgu yapmaları bunun işaret fişeği… Meydanın boş olmadığını gördüler ve paniklediler… Zevahiri kurtarmaya çalışıyorlar…

Cemevi cemevi gezip “Alevilik İslam dışıdır” diye milleti zehirleyenlere yetki verip ortam sağlayan, Alevi erkanlarından Kur’an ayetlerini çıkaran, cenaze namazlarını kaldırıp Fatiha okunmasını yasaklayan bir kafanın, İslami motifleri ön planda tutan açıklamalar yapmasının samimi olmadığını anlamak için dahi olmaya gerek yok. Bunlar, tabanı konsolide etmeye yönelik basit hamleler.

Ne yaparsa yapsınlar ne oyunlar oynarsa oynasınlar; maske düştü, kel göründü. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

BİR YAZININ HİKAYESİ

Söz konusu yazıyı aslında odatv için kaleme almıştım. Ancak onlar editöryal bir tasarrufta bulunarak yazıyı yayımlamadılar. Gerekçe olarak da Alevilerin iç meselelerine karışmak istememelerini gösterdiler. Ben de bu gerekçeye saygı duydum, yazıyı geri çektim, konuyu da gündeme getirmedim. (Maalesef bir süre sonra, açıklayacağım üzere, kazın ayağının böyle olmadığını anladım.)

Aynı günlerde Karar Gazetesi’nin Görüşler köşesinde “Veliyettin Efendi bunları bilmiyor mu?” başlıklı bir başka yazı kaleme aldım.[iii] Veliyettin H. Ulusoy’un yaptığı başka yanlış işleri mercek altına aldım bu yazıda. Elbette yine açık kaynaklardan. Çünkü Veliyettin Efendinin yanlışları yaz yaz bitmez. Abartısız söylüyorum, rahatlıkla orta boy bir kitap çıkar.

Bu yazıya karşı Hünkâr Vakfı ve postnişinlik makamı resmi bir açıklama yaptı. İçinde adımız anılmadan şahsımıza yapılan sayısız hakaretin yer aldığı bu açıklamayı odatv maalesef haber olarak siteye girdi.[iv] Gerçekten de açıklama, açıklama olmaktan uzaktı. Bilgi yanlışlarının ve hakaretlerin kısaca cahilliğin zirve yaptığı bu rezil açıklamaya karşı, cevap hakkımızı içeren bir yazı hazırlayarak odatv’ye yolladım. Ancak odatv bu yazıyı da yayınlamadı. Bu yazı halen orhuntv’deki köşemde yayında.[v]

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Orhuntv’de yazdığım cevabi yazımda Postnişin Veliyettin H. Ulusoy’a bazı sorular sormuştum. Bu sorular halen cevaplanmadı, halen cevaplanmayı bekliyor:

* Kamuoyunda Ali’sizler olarak bilinen çevrelerle iş tuttunuz mu, tutmadınız mı?

* Onları yetkili makamlara getirdiniz mi, getirmediniz mi?

* Aleviliği İslam dışı olduğunu söyleyen Turgut Öker’i adaylık sürecinde desteklediniz mi, desteklemediniz mi?

* Yine aynı fikriyatta olan Hasan Kılavuz ile iyi ilişkiler içine girdiniz mi, girmediniz mi?

* Alevi kamuoyunun bildiği üzere aynı düşüncede olan Dertli Divani’yi vekil tayin edip birçok görevle yetkisini arttırdınız mı, arttırmadınız mı?

* Dertli Divani’nin görevleri devam ediyor mu, etmiyor mu?

* Erkanname hazırlıyoruz diyerek Aleviliğin geleneksel uygulamalarını tırpanladınız mı, tırpanlamadınız mı?

* Erkannameleri hazırlarken bağlı ocakların görüşlerini almadan emrivaki yaptınız mı, yapmadınız mı?

* Kur’an ayetlerini cemlerden kaldırdınız mı, kaldırmadınız mı?

* Cenaze namazını kaldırdınız mı, kaldırmadınız mı?

* Fatiha suresinin cenazelerde okunmasını kaldırdınız mı, kaldırmadınız mı?

* “Hakka Yürüme Erkânı” diye bir şey uydurup kafanıza göre erkanname yazdınız mı, yazmadınız mı?

* Hakullah veya Karakazan hakkı olarak aldığınız paraların harcamasını şeffaf şekilde yaptınız mı, yapmadınız mı?

* Bir siyasi partiye angaje olup o partiye açıkça oy istediniz mi, istemediniz mi?

* Bir siyasi partinin gösterdiği cumhurbaşkanı adayına açıkça oy istediniz mi, istemediniz mi?

* O siyasi partiye oy isterken Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti eleştirdiniz mi, eleştirmediniz mi?

İŞLERİ GÜÇLERİ HAKARET

Odatv’nin verdiği açıklamanın dikkat çeken bir özelliği de isim vermeden bol bol hakaret edilmesi.

Açıklama temelde iki tarafın mücadelesi üzerine bina edilmiş. Hak olan taraf kendileri ve eleştiri yapanlar ise batıl taraf. Kendileri Yol’da, diğerleri sapmış… Kendilerini eleştirenleri “Muaviye dili” kullanmakla itham ediyorlar ve güya kendileri de Yol’un dilini kullanıyorlar…

“Yol’un dili”ne örnekler verelim. Tamamı postnişinlerin açıklamasından:

“Bu alicengiz oyunları yeni değil”

“Saldırganca öfke, tehdit ve iftiralar ile dolu dildir”

“Zalimler, hasetlik, çekememezlik, kin ile gözleri dönmüş olanlar iftiralar ile üste çıkmaya çalış”anlar…

“inancımıza iman getirmemiş olanlar”

“Soyunun nemasını isteyerek benlik içinde kibirlenen”

“Yol’a hizmet edenlere üstünlük taslayanlar”

“Bu dil Muaviye dilidir”

“İftira, tehdit, ahkâm kesme, kin ve kibir ile “güya soyun önemine vurgu yaparak” kendi kişisel nemalanmalarına zemin hazırla”yanlar

“Kibir benliklerini öyle kaplamış”

HAKARETLER DEVAM EDİYOR

Veryansıntv’de yayımlanan yazıdan sonra Veliyettin Efendinin bazı avaneleri, bize isim vermeden hakaret ettiler. Yani efendilerinin yarım bıraktığı işi sürdürdüler…

Veliyettin Efendi’ye yakın olan ve kendisi için “Dede” unvanını kullanan Ergül Şanlı adlı biri, şahsımı hedef alan bir sözde açıklama yapmış. İçinde bir sürü bilgi yanlışı ve zırvalık var, onlara temas etmeyeceğim. Ama açıklamalarındaki ahlaki seviyeyi anlamak bakımından bazı “incileri”ni alacağım buraya…[vi] (Yazım yanlışları ona ait.)

“Bu kampanya Birilerinin düğmeye basması ile o malum kişiler den hem nemalanan hem de uşaklığını yapan tetikçi piyonlar tarih öncesinde de günümüzde de vardılar daha sonrasında da hep var olacaklardır.”

“Öldürmekle katletmekle yok edemeyeceklerini anlayan İkdidar erkleri ve piyonları bu sefer Yanlarına da amaçlarına uygun hareket eden Çelebilerden birisini alarak…”

“… bir Milliyetçi ülkücü artığı yazarı kendilerine pir edinerek pervasızca fütursuzca Postnişinimizi düşkün ilan edebilecek kadar alçaldılar.”

“Yol bilgisi sıfır olan yol fukarası bir milliyetçi ülkücü artığı yazar nasıl oluyor da Alevi Bektaşilerin merkezine Mürşidine bu kadar rahat pervasızca salyalarını akıtarak saldırıyor. O na bu gücü kim veriyor arkasında kimler var …”

Maraşta çorumda onlarca Alevinin katledilmesinden sorumlu bir ülkücü öldüğünde göz yaşı döken ona methiyeler düzenlerin bu yoldaki durumu nedir ?”

“Bizim yol ulularımız böyle demiş Pirimiz Mürşidimiz Veliyettin Ulusoy da yol ulularımızın yolundan ayrılmamış doğrusunu yapmış. Bunu anlamaktan yoksun akıl fukaraları da Pirimizi düşkün bırakmış…”

“Üç beş kitap yazmakla Alevi olunmaz”

İDDİASINI İSPAT ETMEYEN MÜFTERİDİR

Hakaretlere aynı üslupla cevap vermeyeceğim, bize yakışmaz. Avukatım inceliyor, bakıp uygun bir yol takip edeceğiz. Özellikle Ergül Şanlı’nın yazısına yapılan yorumlara ve oradaki hakaretlere de bakacağız. Bundan önce hararetten mahkemeye verdiklerim oldu, bundan sonra da olsun; mesele değil. Herkes haddini bilinceye kadar bu yolu kullanmaya devam edeceğiz.

Yukarıdaki ifadelerde şahsımızı hedef alan bazı iddialar var. Yorumlarda Gökhan Çay, “Ülkücü ve Milliyetçi artığı diye atfettiğiniz yazar Ali Rıza Özdemir mi acaba?” diye sormuş ve Ergül Şanlı da bunu beğenmiş, yani bu bilgiyi onaylamış.

Açık konuşuyorum: Hakkımda bu tür iddialarda bulunup da ispatlamayan en hafif deyimle yalancıdır, müfteridir. Bu kadar net!

Şimdi Ergül Şanlı cevap versin:

* Kim, hangi düğmeye basmıştır?

* Ben kimin piyonuyum, kimin uşağıyım yahut kim benim piyonum ve uşağım?

* Kimden nemalanmışım veya kim benden nemalanmış?

* Maraş’ta Çorum’da onlarca Aleviyi katleden hangi ülkücü öldüğünde göz yaşı dökmüş, methiyeler düzmüşüm?

* Benim ülkücü olduğumu beyan ettiğimi hangi yazımda okumuş da “ülkücü milliyetçi artığı yazar” diyerek beni sözüm ona aşağılamaya kalkıyor.[vii]

Hodri meydan!

Babasının evladı olanlar cevap versin!

GERİCİ TARİKATLARDAN NE FARKINIZ VAR?

Veliyettin H. Ulusoy’a bağlı olanlar, gerici tarikatlarda olduğu gibi postnişini sorgulanmaz bir yere koymaktadırlar. Hatta ona insanüstü sıfatlar isnat eden bazı ifadeler var.

Örneklerle görelim.

* Ergül Şanlı: “Hacı Bektaş Postnişininin her sözü haktır neylerse güzel eyler

* Ergül Şanlı: “Hacı Bektaş Postnişini Uygun gördüğü İstediği kişiyi ve kuruluşu istediği şekilde destekler. Görevlendirir veya görevden alır. Hiç kimse sorgulayamaz. Haddide değildir

* Ali Doğan Aktaş: Pirim Ne Eylerse Güzel Eyler

* Hüseyin Ağa Yilmaz: Efendimizin sözü Haktır gayrısına gerek yoktur.

* Müslüm Eroğlu: Velayet mülkünün sultanı odur (ALİ)sayarız

Evet, sevenlerine göre Veliyettin H. Ulusoy’un;

* her sözü haktır,

* neylerse güzel eyler,

* hiç kimse onun kararlarını sorgulayamaz,

* kendisi -haşa- Hz. Ali’dir

Bu tabloyu daha fazla yorumlamaya gerek var mı!!!

HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK.

Hacı Bektaş Veli Dergâhı postnişini Veliyettin H. Ulusoy ve avanesi suçüstü yakalanmıştır. Sonu gelmez iftiraların, hakaretlerin tek nedeni budur. Paniklemişlerdir, çünkü verilecek cevapları yoktur. Her şey göz önünde olmuştur, yapılanları herkes görmüştür ve kendileri tarafından açık kaynaklara yansıtılmıştır.

Ey Veliyettin H. Ulusoy ve avaneleri!

“Hayır, bunlar doğru değildir, yalandır” diyemiyorsunuz. Çünkü yazdıklarımızın hepsi doğru, hepsi kaynaklara dayalı. Biz gerçekleri yazıp sizlerin Aleviliğe ve Türkiye’nin birliğine verdiğiniz zararları deşifre ettikçe maskeleriniz de düşüyor. Ahlaki seviyeniz ve cahilliğiniz de gün yüzüne çıkıyor. Ağızlarınıza pelesenk ettiğiniz hakaretleri ortalığa saçıyorsunuz. Cahilliğinizi, bilgisizliğinizi ayan ediyorsunuz. İşin kötüsü, utanmıyorsunuz… Yüzünüz bile kızarmıyor.

Avanenin cahilliğine kızmıyorum. Çünkü postnişin bile bilmiyor makamının gerektirdiklerini. Kaynaklara dayanarak yanlış bildiklerinden bir kısmını deşifre eden bir yazı yazdım, cevap bile veremedi.[viii] Avanelerde de bir cevap yok. Veremezsiniz çünkü bilmiyorsunuz. Veremezsiniz çünkü yazdıklarımın tamamı belgeli.

Yirmiden fazla kitabım, yüzlerce makalem ve yazım var, içinde bir tane hakaret bulamazsınız. Ama siz birkaç açıklamada onlarca hakaret ettiniz, iftiralar attınız, isim vermeden karnınızdan konuştunuz. Biliyorum, bundan sonra da hakarete devam edecek, içinde bir sürü bilgi yanlışlığı olan açıklama yapacaksınız. Çünkü potansiyeliniz bu kadar.

Boşuna çırpınışlar bunlar. İpliğiniz pazara çıkmıştır. Gerçek yüzünüz deşifre edilmiştir. Aleviliğe ve Türkiye’ye düşmanlığınız gün gibi aydınlanmıştır. Alevi toplumu ve Türk milleti gerçek yüzünüzü ve amacınızı açıkça görmüştür.

Alevi erkanlarından bin yıldır okunan Kur’an ayetlerini çıkaracaksınız, sonra “Kur’an-ı Natık” yani “Konuşan Kur’an” olan Hz. Ali’yi ve evlatlarını ön planda tutan açıklamalar yapacaksınız! Bu oyunu yer mi Alevi toplumu! Bari azıcık utanın, Alevilerin aklıyla alay etmeyin bari!

Ne kadar iftira atarsanız atın, ne kadar karalamaya çalışırsanız çalışın, ne kadar hakaret ederseniz edin, ne kadar İslami motifleri kullanırsanız kullanın, ne kadar çırpınırsanız çırpının sonuç değişmeyecek.

Ve unutmayın: Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

[i] Esasen postnişinlik diye resmi bir makam yok. Kendisi bu unvanı kullandığı için biz de bu şekilde kullandık.

[ii] https://veryansintv.com/ataturkun-yanindan-ocalanin-emrine-veliyettin-efendi-nereye-kosuyor/

[iii] https://www.karar.com/gorusler/veliyettin-efendi-bunlari-bilmiyor-mu-1073292 (28.12.2018)

[iv] https://odatv.com/alevi-dergahindan-elestirilere-yanit-03011918.html .03.01.2019

[v] http://www.orhuntv.com/yazarlar/ali-riza-ozdemir/siz-aciklama-yapmayin-allah-askina/665/

[vi] https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10157263101147870&id=653022869

[vii] Daha önce, ülkücü olmadığımı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı bulunduğumu ve Türkçü olduğumu yazdım. Bununla da iftihar ederim. Bir yazım için bkz.: http://www.orhuntv.com/yazarlar/ali-riza-ozdemir/zorunlu-bir-yazi-milliyetciligim-uzerine/359/

[viii] https://www.karar.com/gorusler/veliyettin-efendi-bunlari-bilmiyor-mu-1073292 (28.12.2018)

KUTLAMA: Bugün 30 Ağustos… Büyük Taarruz’un yıl dönümü. Başkumandan Atatürk’ü ve İstiklâl Harbimizin bütün kahramanlarını saygıyla anıyorum.
Var olsun Türk ordusu, yaşasın Türk Milleti!

Ali Rıza Özdemir

Veryansintv.com