Büyük felaketten kıl payı kurtuluş… İki Türk yolcu uçağı füzeden döndü!

İran’da kalkıştan kısa süre sonra düşürülen yolcu uçağından 2 dakika sonra Atlasjet’in, 9 dakika önce de Türk Hava Yolları'nın uçaklarının kalkış yaptığı ortaya çıktı. Bu süre zarfında bu 3 uçak dışında havalimanından kalkan başka bir uçak yoktu.

Büyük felaketten kıl payı kurtuluş… İki Türk yolcu uçağı füzeden döndü!

VERYANSIN TV / ÖZEL HABER

İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanından Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere kalkan Boeing 737 tipi yolcu uçağı İran’ın, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nü onlarca balistik füzeyle vurmasından saatler sonra düşmüş, uçaktaki 176 yolcudan kurtulan olmamıştı.
İran Genelkurmay Başkanlığı, yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü açıklamıştı. İran Devrim Muhafızları, “Uçak cruise füzesi sanıldığı için vuruldu” açıklamasını yapmıştı.
Yaşanan olay Türkiye için de bir felakete dönüşebilir, bölgedeki gelişmeleri de oldukça olumsuz etkileyebilirdi.
Veryansın Tv, Tahran İmam Humeyni Havalimanından o saatlerde kalkan uçakları araştırdı.

DÜŞÜRÜLEN UÇAKLA ATLASJET’İN TARİFESİ AYNI

Dünyadaki tüm havayolları hareketlerinin yer aldığı Airportia’daki bilgilere göre, İran füzesiyle vurulan Ukrayna uçağından 9 dakika önce Türk Hava Yollarına ait bir uçağın İstanbul’a doğru kalkış yaptığı, yine düşürülen Ukrayna uçağından yalnızca 2 dakika sonra havalanan Atlasjet’e ait bir uçağın yine İstanbul’a gitmek için kalkış yaptığı ortaya çıktı.

Hatta vurulan uçakla Atlasjet’in uçağının uçuş tarifesine göre kalkışı aynı saat olmasına rağmen, Atlasjet’in 2 dakika rötarla kalkış yaptığı tespit edildi.

Verilere göre, Türk Hava Yolları uçağının kalkış saati 05.09, vurulan uçağın kalkış saati 05.15, Atlasjet’in kalkış saati 05.17 olduğu görüldü.

Türkiye içinse bir facia önlenmiş oldu.
İran’ın vurduğu açıklanan uçakla ilgili hala soru işareti olan birçok konunun olduğu belirtiliyor.

05:06’da kalkan THY uçağının rotası
İran füzesi tarafından düşürülen Ukrayna Hava Yollarına ait uçağın rotası ve düştüğü yer!
Düşürülen uçaktan 2 dk sonra kalkan Atlasjet’e ait uçağın rotası. Uyarılmasının ardından rotası değiştiriyor. (Uçak düştüğünde Atlasjet’in uçağı ilk virajın alındığı yerde)