Büyük Taarruz Yazı Dizisi-44: Nazmi Efe

featured

Osman Kutlu yazdı…

İzzettin Çalışlar komutasındaki 1.Kolordu’nun geçtiği güzergâhı, ana taarruz hattını yıllar önce adım adım yürüdüm. Yolda Salihli’den Sart’a otobüsle gitmeye karar verdim. Zaten çok yakın mesafeydi. Yürüyerek kaybedeceğim zamanı orada araştırma yapmak için harcamak daha mantıklıydı. Çünkü burası hem işgal, hem de kurtuluş döneminde yoğun mücadelelere sahne olmuştu. İlginç şeyler bulacağımı hissediyordum. 

Sart minibüsüne binice belki bilen vardır diye yolculara şehit mezarlarını falan sordum. Arkadaki gençler zaten cevap vermediler. Ön taraftaki orta yaşlılar bilmediklerini söylediler. Ortadaki yaşlılar ise hiç duymadıklarını söyleyince üzüntüye kapıldım. Hâlbuki burada mutlaka şehit mezarlarının olması gerektiğini düşünüyordum. Bundan öte hissediyordum ve umutluydum. 

Sart kasabası İzmir yolunun alt ve üst tarafında iki parça halindeydi. Üst taraftaki kısımda, meydana geldiğimde gözlerime inanamadım. Meydanın adı Şehit Nazmi Efe meydanıydı. Meydanın ortasında da kocaman Nazmi Efe’nin heykeli ve heykelin kaidesinde hikâyesi vardı. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Sinirden kızgınlıktan ellerim titremeye başladı. Bir çöpçüden rahmetlinin mezarının yerini öğrendim. O sırada sırtımda çantayı gören çocuklar “Hello! Hello!” diye yanıma koşturuyorlardı. Yeni nesil ne yazık ki onlara bu günleri sağlayan şehitleri bilmiyor ama Sardes harabelerine gelen turistlerin peşinde koşuyorlardı.

Nazmi Efe adamlarıyla birlikte, Sart kasabasını ve civarını düşmanın zulmünden korumuş bir kahramanımız. Bu topraklar kahraman kadar hain de yetiştirdiği için, en yakın arkadaşlarından birinin ihaneti sonucu pusuya düşmüş. Artemis Tapınağından Sardes Kalesine çıkan yamaçlarda arkadaşlarını kurtarmak için kendini tehlikeye atmış. Mermisi bitene kadar düşmana kök söktürmüş, büyük zayiat verdirmiş ama kendisi de şehit olmuş. Paranın icat edildiği topraklar, bir kez daha bu icadın parıltısı uğruna koruyucularının kanıyla sulanmış.

Nazmi Efe’nin mezarı, şehit olduğu yerde, Sardes Kalesi yamaçlarında gömülüdür. Buraya belli belirsiz bir patikayla oldukça dik bir yamaçtan yaklaşık 20 dakikalık bir tırmanışla çıkılır. Mezarın bulunduğu yer yüksek bir boyun noktası gibi hafif düzlüktür. Bir tarafı Artemis Tapınağına, diğer tarafı da Sardes Gimnazyumuna bakar. Buradan bütün Salihli Ovası, Bintepeler, Göl Marmara kuşbakışı görülür. Sanki halen buraları koruyup gözetliyor gibidir. Ne yazık ki aşağıdakiler bundan haberdar değiller.

Kan ter içinde yamaçtan çıkıp Nazmi Efe’nin mezarını bulunca çok keyiflendim. Manzaranın da eşsiz güzelliğiyle sinirim de yorgunluğum da geçti gitti. Her şehit mezarında yaptığım gibi hemen teybimi çalıştırıp saygı duruşunda bulundum ve istiklâl Marşımızı okudum. Biraz da dinlenmek maksadıyla mezarın yanına oturdum ve biraz kendisiyle dertleştim. Birden bir esinti oldu, içim titredi. İçimden bir ses “İstiklâl Marşını tekrar çal!” dedi. Tekrar çaldım.

Ben böyle hayali, fantastik, masalsı şeylere pek inanmam. Belki de bilinçaltım beni kandırdı bilemiyorum ama o anda yaşadığım heyecanı ve hissi kelimelerle tarif edemem. Giderken ona bir söz verdim:

  • Merak etme Efem, ömrüm oldukça her yıl geleceğim ve yanımda başkalarını da getireceğim!…

Öyle ya da böyle, bu tür olaylar aslında belki de gerekli. Arada bir kendimizi böyle hayallerin fantastik heyecanlarına bırakmak lazım. Sonuçlarının neler getireceği hiç belli olmuyor…

O gün bu gündür gidiyorum ve Büyük Taarruz Bisiklet Turu ile başkalarını da götürüyorum. Aslında Büyük Taarruz Bisiklet Turunun başladığı yer burası dersek abartmış olmam. Cumhuriyetin Yüzüncü Yılını yaşadığımız şu günlerde Nazmi Efe’nin mezarının perişan hali, bayrak direğinin paslı, bayrağının parçalanmış durumu bizleri üzmekte. Her ne kadar kopan bayrak ipini ve parçalanmış bayrağı tırmanıp değiştirmiş olsak da içimizin acısı hafiflemiyor. Yolu yok, tabelası yok, bakım yok. 

Büyük Taarruz Yazı Dizisi-44: Nazmi Efe

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!