Büyük Taarruz Yazı Dizisi-6: SAD planı

featured
Şekil 1. SAD Planı adı verilen Büyük Taarruz Planının haritadaki şekli

Osman Kutlu yazdı…

Sakarya’dan çekilen düşman Afyon doğusundan başlayıp güneye dönerek, Ahır Dağlarına kadar uzanan bu hatta yerleşmekteyken, onu takip eden Kolordumuz bu bölgeden düşmana taarruz etmek ve en azından son bir hamleyle Afyon’u kurtarmak istemiştir. 

Atatürk başta karşı çıkmasına rağmen sonradan “bir ihtimal” diyerek onay vermiştir. Ancak durum öyle perişanlıktır ki, taarruzu yapacak mühimmatı yoktur Kolordunun. Zaten çekilen düşmanı takip harekatıyla baskı altına alıp zorlamamalarının, uzaktan takip etmelerinin sebebi de buydu.  Düşman birliği durup savaşacak olsa taarruz edecek silah ve mühimmatı yoktu birliklerin. 

Kolordu Komutanı diğer birliklerden malzeme, silah ve mühimmat ödünç alarak bir taarruz yaptı ama maalesef başarısız oldu. Zayiatın artması sebebiyle taarruz durduruldu.

Bu başarısızlıktan sonra ordu yeni bir taarruz için hazırlıklara girişmiştir. Atatürk’ün, bir ay sonra daha hazırlıkların yarısının bile tamamlanamamış olduğunu görmesiyle taarruz tekrar ertelenmiştir. Hazırlıkların çok yavaş yürümesi üzerine “Tekalifi Milliye” yasası çıkartılarak topyekün hazırlıklara girişildi.

Yeniden taarruz için bir yıl beklenmesinin asıl sebebi budur. Çekilen düşmanı takip edip imha edemezseniz kesin sonuca, zafere ulaşamazsınız.

İşte Büyük Taarruz Planı, yapılan ve başarısız olan bu taarruz planının geliştirilmesi ve genişletilmesiyle oluşmuştur. 

“SAD” ismi, Arapça bir harfin adıdır. Neden bu ismin verildiğini tam olarak bilinmez, bazı rivayetler vardır.

Bir rivayete göre Sandıklı’nın “S”sinin Arapça söylenişidir. (Kitaplardaki genel anlatım)

Diğer bir rivayete göreyse Arapça “SAD” harfi tuzak, kapan, kanca, av için pusuya yatma, tuzağa düşürme anlamlarına gelen kelimelerin kökünü oluşturmaktadır.

Ancak gerçekte bu ismin verilmesinin tek sebebi taarruz planının harita üzerine işlenmesiyle oluşan şeklin “SAD” harfine benzemesidir. ﺺ 

Dizi yazımız boyunca göreceğiniz gibi, tarihimiz yalan yanlış ve safsatalarla doludur. Bilinmeyenleri bırakın, gerçekler belgelerle açıkça ortada dururken bile rivayet üstüne rivayet eklenerek tarihimiz maalesef fantastik masallara dönüştürülmektedir. 

Tarihi, savaşı kazananlar yazar. Biz, varlık sebebimiz olan savaşın tarihini bile kaybedenlere yazdırır durumdayız. Yüz yıldır Büyük Taarruz konusunda derli toplu tek bir çalışmanın yapılmamış olması, binlerce kitap yazılmış olması gerekirken tek bir kitabın olmaması bunun en açık ispatıdır.

Acaba bütün bu boşvermişlik, yalan ve yanlışlar tesadüf müdür? Bunun cevabını yazı dizisi sonunda okuyucularımız versin.

Büyük Taarruz Yazı Dizisi-6: SAD planı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. 7 Aralık 2023, 00:04

  Sad, Kur’anda bir sûrenin adıdır, bu sûrede Allah kâfir kavimlerin yıkılmasını ve müminlerin desteklenmesini anlatır , bu sûrede bir ayette Allah der ki kâfir ordusu mutlaka yenilir. Eğer bu sad sûrenin Türkçesini okursanız, bu taarruzun adı neden sad olarak seçildi anlarsınız

  • 10 Aralık 2023, 11:42

   Biz Türkçesini de Arapçasını da biliriz. Fahrettin Altay paşa, o günleri yaşayan bir kişi olarak bu konuda böyle söylemişse, bugün masa başında oturan bizler aksini nasıl iddia edebiliriz ki?
   Ama yok, doğrusunu ben bilirim, Fahrettin Altay paşa yanlış biliyor diyorsanız sözüm yok. Bizim yazdığımız her satır belgelidir. Bilgisiz, belgesiz konuşmadığımızı herkes bilir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!