C5’ten Muhsin Yazıcıoğlu çıktı

featured

FETÖ’nün Ergenekon ve Balyoz kumpaslarına zemin hazırlamak için emniyet içinde kurduğu C5 bürosundan cinayetin izleri çıkmıştı. Yasadışı büronun takip ettiği isimler arasında Muhsin Yazıcıoğlu’nun da bulunduğu öğrenildi.

FETÖ’cü polis şeflerinin yargılandığı Hrant Dink davasında yargılama sona yaklaşıyor… Mütalaada da belirtildiği gibi, FETÖ’cü istihbaratçılar Emniyet İstihbarat Dairesi içinde, henüz adı bile olmayan ve 12 Haziran 2007’de başlayacak olan Ergenekon operasyonlarının altyapısını oluşturmak amacıyla 2006 yılı Haziran ayında “sağ terör ve azınlıklar” bürosu olarak bilinen C şube altında illegal ‘C5’ isimli bir yapılanmaya gitti. Bu büronun resmi kuruluş tarihi ise 23 Mayıs 2012.

Hürriyet’ten Nedim Şener’e göre ilginç olan, bu büronun, FETÖ’cülerin içinde bulunduğu tüm cinayetleri daha gerçekleşmeden takipte olması.

Örneğin 19 Ocak 2007’de öldürülen Hrant Dink ile ilgili 29 rapor, 1 Haziran 2006 ile 9 Haziran 2008 arasında bu büroya gelmiş.

18 Nisan 2007 günü gerçekleyen Malatya Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili 3 rapor, yine aynı tarihlerde bu büroda yer almış.

12 Haziran 2007’de başlayan Ergenekon kumpasıyla ilgili 131 rapor ve belge, yine operasyonlar başlamadan bu büroda tutulmuş.

Şener’in “FETÖ’cü istihbaratçılar ölümünden önce Yazıcıoğlu’nu neden takip etti?” başlıklı yazısının satır başları şöyle:

İTİRAF ETTİLER

Dink davasında yargılanan dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, 2 Ekim 2014 tarihli savcılık ifadesinde, “İstihbarat Daire Başkanlığı C. Şube Müdürlüğü nezdinde C5 bürosunun kuruluşu ve bu büro hakkında bilginiz var mı?” şeklindeki soruda olayı şöyle kabullenmişti:

“Ulusalcılık faaliyetleri benim döneminde çok fazla arttı, bununla ilgili olarak eskiye nazaran arkadaşların çalışmaları da arttı, bu bana arz edildi, bu çerçeveden ne kadar personel ihtiyacı varsa tahsil ettim, ne istedilerse yaptım, böyle bir büro kurulmuş olabilir, Ali Fuat Yılmazer o dönemde böyle bir büro kuralım diye teklif getirdiyse mevzuata göre büro kurulmuştur.”

FETÖ’cüler bu konuda her yalanı söyleyebilir ama izaha muhtaç bir durum var: 29 Mart 2009’da öldürülen Muhsin Yazıcıoğlu hakkında 9 Eylül 2008-23 Mayıs 2012 arasında toplam 61 belge ve rapor bu büroya gönderilmiş. 9 Eylül 2008’den itibaren, yani Yazıcıoğlu daha öldürülmeden FETÖ’cü istihbaratçıların kurduğu C5 isimli illegal büro tarafından takip edilmiş.

YazıcıoğluHrant Dink’in katili Ogün Samast’ı yönlendiren, BBP üyesi olan ve aynı zamanda Ramazan Akyürek Trabzon Emniyet Müdürü iken ‘Yardımcı İstihbarat Elemanı-YİE’ olarak görev yapan Erhan Tuncel ile Yasin Hayal gibi isimlerin ortaya çıkmasından sonra, “Bizim tarla çoktan sürülmüş” lafını boşuna söylememiş anlaşılan.

Bir soru daha var: İstihbarat Dairesi Başkanlığı içindeki C şube ‘sağ terör ve azınlıklar masası’ olarak biliniyor. Yazıcıoğlu hangi faaliyeti ve hangi gerekçeyle böyle bir büro tarafından takibe alınmış olabilir?

Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı, Yazıcıoğlu dosyasının örgütün talimatıyla üstünün kapatılması hakkında FETÖ’cü mahrem imamlar, istihbaratçı, savcı ve hâkimlerle ilgili geniş bir soruşturma yürütüyor. Belki o soruşturmada Yazıcıoğlu’nun öldürülmeden önce FETÖ’cüler tarafından kurulan C5 isimli büro tarafından neden takibe alındığının cevabı da bulunur.

 

C5’ten Muhsin Yazıcıoğlu çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. böyle bir sitede rss olmaması büyük bir eksiklik.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!