Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?

Pek çok kişinin sorun yaşadığı ve bu soruna nasıl çözüm bulacağını bilemediği çamaşır suyu, güçlü bir temizlik malzemesidir. Etkili temizlik malzemesi olan çamaşır suyu lekesinin çıkması pek çok kişi tarafından imkânsız görünse de aslında çözümü bulunuyor.

featured

Temizlik yaparken sıkça kullanılan temizlik malzemelerinden çamaşır suyu, etken maddelerinden dolayı leke bırakan bir üründür. Temizlik yaparken genelde önceden lekelenmiş ya da eskimiş kıyafetlerin tercihini zorunlu bıraktıran çamaşır suyu güçlü bir temizlik ürünüyken kıyafetlere hiç geçmeyeceği düşünülen lekeler bırakabilir. Peki, çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?

ÇAMAŞIR SUYU LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Çamaşır suyu, güçlü bir temizlik malzemesi olduğu için detaylı temizliklerde kullanılıyor. Bu unsurların yanı sıra kıyafetlerde ya da kumaşta bıraktığı lekeler nedeniyle insanı zor durumda bırakabiliyor. Çamaşır suyu lekesi normal yıkamayla geçmediği gibi özel birtakım malzemelerle geçebiliyor. Bu malzemeler ile lekelerin nasıl geçtiği aşağıda ayrıntılı şekilde anlatılıyor.

METİL ALKOL

Çok güçlü bir malzeme olan çamaşır suyunun lekesi, yine bir başka güçlü malzeme olan metil alkolle çıkabiliyor. Öncelikle metil alkolü çocuk ve yaşlılardan koruyunuz ve dikkatlice kullanınız.
– Maske ve eldiveni hazırladıktan sonra bir kaba metil alkolü doldurun.
– Çamaşır suyu lekesi olmuş kıyafeti/kumaşı düz bir zemine açarak koyunuz.
– Hazırladığınız pamuğu metil alkole batırdıktan sonra çamaşır suyu lekeli bölgeye sürün.
– Metil alkolü tüm lekeli yüzeye yaydıktan sonra 1 gece bekleyin.
– Kıyafetiniz/kumaşınız metil alkollü şekilde 1 gece bekledikten sonra kıyafeti düşük derecelerde yıkayın.

metil-alkol

BEYAZ SİRKE

Çamaşır suyu lekesini giderme konusunda pratik ve cebe uygun çözümlerden birisi de beyaz sirkedir. Beyaz sirke ile çamaşır suyu lekesini geçirmenin aşamaları aşağıda sizler için sırasıyla verildi:
– Çamaşır suyu bulaşan yeri güzelce durulayın.
– Bir bez parçasını alıp iyice ıslanmasını sağlayacak şekilde beyaz sirkeye batırın.
– Beyaz sirkeli bezi, çamaşır suyu lekesinin olduğu yere, leke çıkana kadar sürün.
– Beyaz sirkeli bezi iyice duruladıktan sonra tekrar beyaz sirkeye batırıp lekeli bölgeye sürün.
– Beyaz sirkenin içindeki asit, çamaşır suyu lekesini giderecektir.

beyaz-sirke

KUMAŞ BOYASI

Yapılan tüm denemelerin işe yaramamasından sonra tek çare olarak kumaş boyasına başvurabilirsiniz. Çamaşır suyu bulaşan bölgeye, kumaşın rengine uygun bir kumaş boyası sürerek lekeyi temizleyebilirsiniz.

kumas-boyasi

KARBONAT

Çamaşır suyunun zorlu lekelerinden kurtulmak, karbonat ile daha kolay.
– Bir kaba su ve karbonat koyunuz.
– Yoğun bir kıvam alana kadar karıştırın.
– Su ve karbonat karışımı, yoğun bir kıvam aldıktan sonra çamaşır suyu lekesinin üstüne güzelce sürün. Biraz bekledikten sonra fırça ile çitileyiniz.

karbonat

OKSİJENLİ SU

Çamaşır suyu lekesine karşı kullanılabilecek ürünlerden birisi de oksijenli sudur. Oksijenli su kıyafetin ya da kumaşın rengini soldurma ihtimalini taşırken lekenin de azalmasını sağlar

oksijenli-su

LİMON SUYU VE TUZ

Limon suyu ve tuz karşımı, güçlü asidik nitelikte olması nedeniyle çamaşır suyu lekesine karşı iyi bir karışımdır. Bu karışımı yaptıktan sonra lekeli bölgeye sürüp güneşte kurumaya bırakın. Güneşte kuruyan kıyafet ya da kumaşı son olarak makineye atıp yıkayabilirsiniz.

limonsuyu-tuz

YOĞURT

Çamaşır suyu lekesi olan bölgeye yoğurt sürüp 30 dakika bekleyiniz. 30 dakika bekledikten sonra çamaşır suyu lekesinin azaldığı görülecektir.

yogurt

SODYUM TİYOSÜLFAT

Herhangi bir kaba su ve 2 yemek kaşığı sodyum tiyosülfat ekleyiniz. Lekenin bulunduğu yüzeye sürdükten sonra kıyafetinizi ya da kumaşınızı çamaşır makinenizde yıkayınız.

sodyum-tiyosülfat

Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!