Savcılıktan Metin Gürcan’ın tahliyesine itiraz

Ankara'da, 'siyasal ve askeri casusluk' soruşturması kapsamında tutuklanan, DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan, müebbet ve 35 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada, adli kontrolle tahliye edildi. Savcılık karara itiraz etti.

featured

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya casusluk amacıyla temin etme’ suçundan yürüttüğü soruşturma kapsamında, 26 Kasım 2021’de İstanbul’daki evinde gözaltına alındı. Ankara’ya getirilen Gürcan, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ndeki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Gürcan, 29 Kasım 2021’de çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Soruşturmada Metin Gürcan hakkında hazırlanan iddianame, Ankara 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı. Mahkeme heyeti, ilk duruşmada yargılama konusu devletin gizli kalması gereken bilgilerini içerdiği gerekçesiyle CMK’nın ilgili maddesi gereğince duruşmaları kapalı görme kararı verdi.

Bugün kapalı görülen ikinci duruşmada, sanık Metin Gürcan’ın adli kontrol şartıyla tahliye edilmesi kararlaştırıldı.

Gürcan’ın avukatı Yusuf Şahin, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Müvekkilim Metin Gürcan tahliye olmuştur. Gözümüz aydın olsun, geçmiş olsun” dedi.

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkemenin tahliye kararına itiraz etti.

İDDİANAME

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, para karşılığı yabancı ülkelere casusluk yaptığı iddiasıyla DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Metin Gürcan hakkında hazırladığı iddianamede dikkat çeken tespitler yer almıştı.

Metin Gürcan’ın telefon ve bilgisayarında yapılan kriminal incelemelerde, dijital materyallerden elde edilen İngilizce rapor ve makaleler 8 klasörde toplanmıştı. Metin Gürcan’ın telefon yapılan incelemesinde İngiltere merkezli özel bir istihbarat ve risk analiz şirketi çalışanıyla mesajları dosyaya girmişti.

Bu kişinin talep ettiği konularla ilgili Gürcan rapor hazırladığı, bu raporlardan bazılarının açık kaynaklardan derlenemeyecek nitelikte olduğu ve Türkiye’nin milli menfaati açısından tehdit barındırdığı iddia edilmişti. Söz konusu raporlara ilişkin “Görüşmelerimi yaptım, çok güzel insider insights (içeriden bilgi) var” diyen Gürcan’ın “içeriden” bilgi aldığını kabul ettiği belirtilmişti.

İddianamede MİT ve Milli Savunma Bakanlığı’nın değerlendirme yazısı ile Emniyet’in raporu da yer almıştı. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün kolluk araştırma tutanağında, yabancı bir istihbarat servisinin resmi yazışmalarında Metin Gürcan’dan “GURMET” kod adlı “Kaynak” (haber elemanı) olarak bahsedildiği, yazışmaların değerlendirme bölümünde, Metin Gürcan’dan intikal eden bilgilerin güvenilirlik derecesinin “3”, doğruluk derecesinin ise “C” olarak tasniflendiği bildirilmişti.

MİT ‘CİDDİ TEHDİT’ DEMİŞTİ

MİT’in dijital materyallere ilişkin yazısında “Metin Gürcan tarafından hazırlanan rapor içerikleri göz önünde bulundurulduğunda, dokümanların yabancı istihbaratçılarla paylaşılmak üzere hazırlandığı ve kapsamları itibarıyla Türkiye’nin askeri, savunma sanayi/teknolojik, dış politika, ekonomik ve biyografik sırlarının ifşası kapsamında ciddi milli güvenlik tehdidi olduğu değerlendirilmiştir” tespiti yer almıştı.

Soruşturma kapsamında Milli Savunma Bakanlığı’ndan da görüş istenmişti. Bakanlık, Metin Gürcan’ın dijital materyallerinden çıkan dokümanlarla ilgili “Devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgiler” tespitini yapmıştı.

‘MÜŞTERİ OLAN HERKESE PARA UĞRUNA AÇIKLAMIŞ’

İddianamede Metin Gürcan’la ilgili “Şüphelinin savunmasının aksine tüm vaktini devletin gizli kalması gereken bilgilerini temin ederek, askeri eğitim ve faaliyetleri neticesinde oluşan formasyonu ile şekillendirerek, kim olduğu ve ne amaçla istediğine bakmaksızın, müşteri olan herkese sırf para uğruna açıkladığının görüldüğü” tespiti dikkat çekiyordu.

Gürcan’ın, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme” ve “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama” suçlarından müebbet ve 35 yıla kadar hapsi isteniyor.

 

Savcılıktan Metin Gürcan’ın tahliyesine itiraz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    normal, bunlar rahibi iade etmis adamlar. Bunu mu tutacaklar.

  2. 2 ay önce

    bilmiyorduk demeyin, ayni durumu HDP`li milletvekilindede yasadik, bile bile kacmasina göz yumuldu, bu hainide kacsin diye yol veriliyor: üc bes gün sonra medyada “yurt disina kactigi tesbit edilmistir” haberlerini duyariz, sonrada milletin akliyla alay edercesine ögüne ögüne kir,izi bülten cikarttik derler

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!