Çavuşoğlu duyurdu… Norveç, ‘Kuran yakma’ iznini iptal etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Norveç’te yarın kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı saldırı içeren bir eylem gerçekleştirileceğinin öğrenilmesi üzerine Norveç’in Ankara Büyükelçisi'ni bakanlığımıza çağırdık. Verdikleri izni iptal ettiler" dedi.

featured

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)’na bağlı Cebeci Site Yurdu’nda düzenlenen ‘7’nci Tematik Kış Kampları Diplomatik Akademi Kampı’na katıldı.

Çavuşoğlu, son dönemde Avrupa’da yapılan Kuran yakma provokasyonlarına değindiği açıklamasında, Norveç’in provokatif eylemlere verdiği izni iptal ettiğini açıkladı.

‘İPTAL ETTİLER’

Bakan Çavuşoğlu, “İsveç, Hollanda ve Danimarka’da olanları gördünüz. Aynısı Norveç’te olacaktı. Norveç’te yarın kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı saldırı içeren bir eylem gerçekleştirileceğinin öğrenilmesi üzerine Norveç’in Ankara Büyükelçisini bakanlığımıza çağırdık. Verdikleri izni iptal ettiler. Bu bir nefret suçudur; nefret ifade özgürlüğü değil ki. Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya bunların hepsinde aşağı yukarı ifade özgürlüğü ile ilgili aynı kanunlar var, farklı kanunlar yok.

Bu 4 ülkeden Norveç iptal eti, Finlandiya izin vermeyeceğini söyledi; ama İsveç ve Danimarka’da ‘ifade özgürlüğü’ adı altında barış dini olan İslam ve kutsal kitabımıza yönelik yakma ve hakaretler. Ama bunu onlara karşı yapmaya kalkan hemen ‘ırkçılık, yabancı düşmanlığı, radikalleşme vs.’ Hepsi yanlış. Biz bunları doğru bulmuyoruz. Hangi dine, hangi inanca yönelik olursa olsun doğru değildir. Biz inanan insanlar olarak İslam düşmanlığını da insanlık suçu olarak görüyoruz, Hristiyan düşmanlığını da antisemitizmi de. Biz İsrail’in yaptıklarını, hukuk ihlallerini sonuna kadar eleştiririz; ama kategorik olarak Yahudi düşmanlığı yoktur bizde, olmaması da gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu duyurdu… Norveç, ‘Kuran yakma’ iznini iptal etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!