Çavuşoğlu: Rusya’nın Suriye’ye giden sivil uçaklarına hava sahasını kapattık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Latin Amerika ziyaretine giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakere süreci ile ilgili, "Hassas konular müzakere ediliyor, arka kapı diplomasisi işliyor” diyen Çavuşoğlu, Rusya'nın Suriye'ye giden sivil uçaklarına hava sahasının kapatıldığını söyledi.

featured

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna konusu, yaptırımlar ve ABD ile olan F-16 konusu üzerine açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakere süreci ile ilgili yaptığı açıklamada, “Hassas konular müzakere ediliyor, arka kapı diplomasisi işliyor” diyerek, son noktayı liderlerin koyacağını belirtti.

RUSYA-UKRAYNA MÜZAKERELERİ

NTV’de yer alan habere göre; müzakerelere dair açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı, “Geldiğimiz son noktada ortada. Müzakere ettikleri kapsamlı bir metin var, onun dışında yine bir arka kapı diplomasisi işliyor. O süreçte bir ortak deklarasyon taslağı da olduğunu görüyoruz. Daha çok tarafsızlık, güvenlik ve garantiler üzerine odaklandıklarını görüyoruz. Son noktayı liderlerin koyması lazım. Bir anlaşma istiyorlarsa bu kaçınılmaz” şeklinde konuştu.

‘RUSYA’YA HAVA SAHASINI KAPATTIK’

Rusya’nın Suriye’ye giden sivil uçaklarına hava sahasının kapatıldığını söyleyen Çavuşoğlu, “Rusya’nın askeri uçaklarına, hatta sivil Suriye’ye giden uçaklarına hava sahasını kapattık. Üçer aylık izinler veriyorduk. Nisan’a kadar izinleri vardı. Cumhurbaşkanımız da Putin’e söyledi. Daha sonra uçuşlar durdu. Yani aslına biz hem Montrö hem diğer konularda sureci diyalog yoluyla yürütüyoruz” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Rus Oligarkların Türkiye’ye gelmesiyle ilgili soruya da “Yaptırımlara katılmayan bir ülkeyiz, bir firma iş yapmak istiyorsa kanunlarımıza ve uluslararası hukuka uymaları lazım” yanıtını verdi.

ABD’DEN F-16 TALEBİ

Amerika Birleşik Devletleriyle ilişkileri de değerlendiren Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin F-16 talebine ilişkin yapıcı bir tutum gördüğünü savundu.

Çavuşoğlu, “F-16’lar konusunda yönetimde kesinlikle yapıcı bir tutum var. Zaten yaptırımlara tabi değil biliyorsunuz. Ama genel anlamda savunma sanayiinde kısıtlamalar var ve Kongre’nin iznine tabi. Görüşmeler de gayet iyi geçiyor. Karşı çıkan Kongre üyelerinin sayısı çok fazla değil” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, 24 Mayıs’ta Filistin’e 25 Mayıs’ta da İsrail’e gideceğini de açıkladı.

Çavuşoğlu: Rusya’nın Suriye’ye giden sivil uçaklarına hava sahasını kapattık

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 9 ay önce

  Yaptırımlara katılmıyoruz diyor hemde hava sahamızı kapattık diyor.
  Amerikaya hizmet ettiğiniz her türlü anlaşılıyor, çok haber kanalları bile rusyanın olası alacağı darbe için ağzı açık bekliyor ama inşallah o zevki alamayacaklar/sınız.

 2. 9 ay önce

  Rusya bu savaşı kazanırsa ingiliz/abd güdümlü türkiyedeki siyasal islamcıların hareket alanları daralacak.

 3. 9 ay önce

  Rusya haritada nükleer atacak yer ararken güzel hamle, fareyi bile bu kadar sıkıştırsan kedinin üzerine atlar.

 4. 9 ay önce

  Abd ne derse onu yapan adamlar

 5. 9 ay önce

  Wilson’dan beri 100yıldır Türkiyede Ermenistan/Hellenistan/Kürdistan kurmaya uğraştığı için mi ABD’nin isteklerini emir sayıyorsunuz?

 6. 9 ay önce

  Lavrov;”Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde konsolosluk açabiliriz” diyor bu arkadaş havayı kapattık diyor.İdeolojik çukurda stratejik Türk çıkarına bu kadar düşmanlık olur.Dersin İsrail dışişleri bakanı!!!!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!