Çavuşoğlu’ndan AB’ye: Türkiye aleyhine ilave kararlara karşılık veririz

featured

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ‘AB (Türkiye aleyhine) ilave kararlar alırsa bunun karşılığını vermek zorunda kalacağız. Bu da çözüme katkı sunmaz’ dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Fontelles ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, “AB (Türkiye aleyhine) ilave kararlar alırsa bunun karşılığını vermek zorunda kalacağız. Bu da çözüme katkı sunmaz.” dedi.

Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları için AB’nin ara bulucuğuna destek vereceklerini ifade eden Çavuşoğlu, “Yeter ki dürüst bir ara bulucu olsun.” diye konuştu.

BORRELL: İLİŞKİLERİN EN İYİ DÖNEMİNDEN GEÇTİĞİNİ SÖYLEYEMEYİZ

Çavuşoğlu ile görüşmesinde, Doğu Akdeniz’deki durum, Libya ve Suriye gibi bölgesel konular ile ikili ilişkileri ele aldıklarını aktaran Borrell ise, “İlişkilerin en iyi döneminden geçtiğini söyleyemeyiz ancak ilişkileri iyileştirmek için birlikte çalışmamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Borrell, Türkiye’nin AB için yakın bir komşudan öte olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye, kilit bir ortak ve bir aday ülke. Sık sık kapsamlı şekilde Türkiye’yi tartışıyoruz. Bu da zaten bu ilişkiye ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesi. Şu andaki mevcut durum, ideal olmaktan çok uzak. Birtakım ciddi meseleler var. Hemen bunları ele almamız gerekiyor. İlişkimizdeki dinamikleri değiştirmemiz gerekiyor. Bu durumdan çıkmanın faydası olacağını düşünüyoruz.”

Doğu Akdeniz’in AB için kilit öneme sahip olduğuna işaret eden Borrell, bu alanda iş birliği ve diyalog içerisinde çalışmak gerektiğini vurguladı.

Borrell, “Daha fazla iş birliğine ihtiyacımız var. Türkiye ile ilişkimiz, dış politika açısından AB’nin en önemli meselesi haline geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu’ndan AB’ye: Türkiye aleyhine ilave kararlara karşılık veririz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!