Çavuşoğlu’ndan Finlandiya ve İsveç açıklaması

Finlandiya ve İsveç'le yapılan görüşmeyle ilgili Çavuşoğlu, "Türkiye'nin endişelerinin giderilmesi yönünde çalışma önerisi geldi." ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu "Burada kesinlikle güvenlik garantilerinin olması lazım. Terör örgütlerine desteğe son vermeleri lazım." dedi.

featured

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Berlin’de “NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı”na ilişkin basın toplantısı düzenledi.

‘NATO’NUN AÇIK KAPI POLİTİKASINI DESTEKLİYORUZ’

“Samimi bir ortamda hem güvenlik durumunu hem de NATO’nun geleceği ile ilgili konuları kendi aramızda değerlendirdik” diyen Çavuşoğlu, “NATO’ya üyeliği gündemde olan iki ülkenin Dışişleri Bakanı dün akşamki toplantıya davet edildi. Türkiye olarak bu konudaki tutumumuzu net bir şekilde söyledik. NATO’nun açık kapı politikasını eskiden beri destekliyoruz” dedi.

‘RAHATSIZ OLDUĞUMUZ KONULARI FOTOĞRAF VE BELGELERLE ANLATTIK’

NATO ittifakında müttefiklik dayanışmasının çok önemli olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“İki ülkenin olası üyeliğine karşı tutumumuzu sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan Cuma günü kamuoyu ile paylaştı. Biz de gerekçelerimizi net şekilde toplantıda söyledik. YPG, PKK terör örgütü ve mensupları ile yaptığı görüşmeler, İsveç’in silah yardımı dahil rahatsız olduğumuz konuları fotoğraf ve belgelerle müttefiklere anlattık.”

İki ülkenin Dışişleri Bakanı ile 3’lü bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Çavuşoğlu, “Burada net şekilde belgelerle beraber rahatsız olduğumuz konuları ve kendilerinin teröre verdikleri destek vs tüm bunları açıklıkla bir kere daha söyledik. Bu iki ülke savunma sanayi konusunda Türkiye’ye yönelik ihracat izni kısıtlamalarını devam ettiriyorlar” dedi.

‘ÇALIŞMA ÖNERİSİ GELDİ, BUNUN ÜZERİNDE DURUYORUZ’

PKK’yı terör örgütü olarak gördüklerini ve bu tutumlarının devam edeceğini söylediler. PKK kamplarında eğitilmiş teröristler var. Terörist başı Öcalan ile birlikte olduklarını gösteren fotoğraflar var. Diğer konularda da sizin endişelerinizi gidermek için bir çalışma yapalım önerisi geldi. Bunun üzerinde duruyoruz.

Türk kamuoyunun bu konuda temsil edilmesi gerektiğini söyledik. Bu sadece Cumhur İttifakı’nın değil vatansever olan herkesin takip ettiği bir konu.

Bizim tutumumuz gayet açık ve net. Bu açıkça iki aday ülkenin teröre verdiği somut desteklerle ilgili. İsveç Dışişleri Bakanı’ndan yapıcı bir tutum gelmiyor. Finlandiya Dışişleri Bakanı daha gerçekçi bir tavır takınıyor.

Rezerv koymamızın gerekçelerini gayet iyi biliyorlar.

Dün biz NATO toplantısındayken, terör örgütü merkezleri Stockholm’de toplantı yapıyordu. Sonuçta biz bu ülkelerle ilgili durup dururken bir açıklama yapmadık. Öncelikle bizim endişelerimizi gidermeleri lazım.

Kesin güvenlik garantileri olmalı. Bu diğer müttefik ülkeler için de geçerli.”

Çavuşoğlu’ndan Finlandiya ve İsveç açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    FETO ne oldu?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!