ÇEDES hız kesmiyor: Yıl sonu etkinliği de camide!

Bursa’da ÇEDES kapsamında düzenlenen yıl sonu etkinliği için kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı camiye götürüleceği ortaya çıktı.

featured

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ‘Çevreme Duyarlıyım ve Değerlerime Sahip Çıkıyorum’ (ÇEDES) projesi ile yaşanan skandalların ardı arkası kesilmiyor.

Bunun son örneği ise Bursa’nın Gürsu ilçesinde yaşandı. Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen yazıda ÇEDES kapsamında ‘yılsonu etkinliği’ adı altında öğrencilerin camiye götürüleceği ortaya çıktı.

Etkinlik, oğlan çocukları için 12 Haziran’da Fetih Camisi’nde, kız çocukları için ise 13 Haziran’da Ensar Camisi’nde düzenlenecek.

‘ÖĞRENCİLERİN KATILIMI MÜDÜRLÜĞÜMÜZDE UYGUN GÖRÜLMEKTE’

BirGün’den Deniz Güngör’ün haberine göre; müdürlük tarafından 31 Mayıs’ta okullara gönderilen yazıda, etkinliğin Gürsu İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenmek istendiği de vurgulandı.

Yazıda, “…ilgili yasal düzenlemelerde belirtilen ilke, esas ve amaçlara aykırılık teşkil etmeyecek ve eğitim-öğretimi aksatmayacak şekilde, denetimleri ilgili okul müdürlükleri tarafından gerçekleştirilmek üzere öğrencilerin katılımı Müdürlüğümüzce uygun görülmektedir” denildi.

‘İLKOKULDA ‘SİYER-İ NEBİ’ ÖDÜL TÖRENİ’

MEB’in sivil toplum kuruluşu adı altında tarikat ve cemaatlerle imzaladığı protokoller sonucu okullarda düzenlenen etkinlikler ise sürüyor.

Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde bulunan İstiklal İlkokulu’nda 29 Mayıs’ta “Siyer-i Nebi” ödül töreni düzenlendi.

Okulda düzenlenen törende, Kuran-ı Kerim Tilaveti, ney dinletisi, öğrenci gösterileri ve Muhammed Peygamberin sözlerinin okunduğu gösteriler düzenlendi.

88 öğrenciye ise toplamda 13 bin TL ödül verildi.

YARGITAY ‘LAİKLİĞE AYKIRI DEĞİL’ DEMİŞTİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesi kapsamında imam, vaiz ve din hizmetleri uzmanı ile Kur’an kursu hocaları, MEB okullarında ‘manevi danışman’ olarak görevlendirilmişti. Protokolün ilk uygulamaları İzmir ve Eskişehir’de hayata geçirilmişti.

MEB ile Diyanet arasında imzalanan ve tepki çeken ‘ÇEDES’ protokolü yargıya taşınmıştı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı; il valileri, il milli eğitim müdürleri ve il müftüleri hakkında yapılan suç duyurusu dilekçesinin ‘işleme konulmamasına’ karar vermişti. Kararda, okullarda imam görevlendirilmesinin “Atatürk ilke ve inkılaplarına, laiklik ilkesine ve çağdaş bilim ve eğitim esaslarına aykırılık teşkil etmeyeceği” iddia edilmişti.

ÇEDES hız kesmiyor: Yıl sonu etkinliği de camide!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 6 Haziran 2024, 13:24

    Yargıtay, Laik Cumhuriyet mahkemesi olmaktan çıktı mı? Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur,ulus ta ümmet değildir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!