Celal Şengör ifade verdi

Bir televizyon programındaki sözleri nedeniyle "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlere alenen aşağılama" suçundan hakkında soruşturma başlatılan Prof. Dr. Celal Şengör savcıya ifadesini verdikten sonra adliyeden ayrıldı.  

featured

Celal Şengör, 23 Mayıs 2022’de katıldığı programda kullandığı sözler nedeniyle  “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlere alenen aşağılama” suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında “şüpheli” sıfatıyla ifadesini vermek üzere İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. Prof. Dr. Celal Şengör  avukatı Celal Ülgen ile birlikte gazeteci Fatih Altaylı, emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ve yazar Orhan Bursalı da destek için geldi.

FATİH ALTAYLI: BENİM CEZAMI RTÜK VERDİ

Gazeteci Fatih Altaylı, “Sizi çağırdılar mı ifadeye?” sorusuna, “Benim cezamı RTÜK verdi. O yüzden ifadeye gelmedim. Celal’in dediği cümleleri ben sarf etmedim, Celal sarf etti. O yüzden program sahibi olarak RTÜK’ten ceza aldım. Bunlar şaşırtıcı değil, bunların olacağını bekliyordum ama bu kadar abartacaklarını zannetmiyordum. Çünkü Diyanet’in tavrı, RTÜK’ün tavrı ortada. Yanlış bir iş yapıyorlar. Şu yüzden yanlış, bilimle din çelişkisi bin yıl önce zaten Avrupa’da da denendi. Avrupa bu din-bilim tartışmasının en yoğun yaşandığı yerdir ” dedi. Altaylı, RTÜK’ün para cezasını dava konusu yapacaklarını belirterek gerekirse AİHM’e kadar götüreceklerini ifade etti.

AVUKATI AÇIKLAMA YAPTI

Şengör daha sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’na ifade verdi. İfadesinin ardından Celal Şengör açıklama yapmadan adliyeden ayrıldı. Şengör’ün avukatı Celal Ülgen ise “Açıklamasının tamamen bilimsel olarak söylendiğini bu konuda suç işleme kastı olmadığı gibi, aynı zamanda halkın bir kısmının inandığı değerlerini aşağılama kastı olmadığını, bilim tarihçisi olduğunu, bilim ve dinin zaman zaman birbiriyle çelişebildiğini, ama bir bilim tarihçisinin de her zaman bilimsel doğruları söyleme görevi olduğunu ve bir suç işlemediğini dile getirdi” şeklinde konuştu.

Celal Şengör ifade verdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Tebrik ediyorum Celal hocayı! Lafı kıvırıp geri adım atmak yerine kaynaklarını da mahkemeye sunup harika bir bilimsel cevap verdiği için. Bu ayıp da mahkemeye yeter heralde. Türk yargısı bu hale mi düşmeliydi?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!